Wyniki konkursu Venice. Re-Creation Centre

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda, "What crawls after the dusk", projekt: Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk

Polacy z nagrodą w międzynarodowym konkursie

2016-05-27 13:40

Projekt "What crawls after the dusk" otrzymał pierwszą nagrodę w ideowym konkursie "Venice Re-Creation Centre". Jego autorami są Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk z Częstochowy.

Tłumnie odwiedzana przez turystów Wenecja boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest wyludnienie – wyspę na stałe zamieszkuje zaledwie około 50 tys. osób. W mieście znajduje się wiele opuszczonych i nieużytkowanych budynków, co widać szczególnie poza sezonem i w oddaleniu od głównych atrakcji turystycznych.

Odnosząc się do tych problemów, portugalska platforma Ctrl+Space zorganizowała konkurs na projekt modernizacji wybranego obiektu na terenie Lido. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji rewitalizacji niezamieszkanych budynków oraz przekształcenie ich w wielofunkcyjne przestrzenie z dominującą funkcją kulturalną, która miałaby się przyczynić do ożywienia ekonomicznego i kulturalnego okolicy.

Pierwszą nagrodę otrzymali Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk z Częstochowy za projekt „What crawls after the dusk”. W opinii jury czytamy: Ścieżka prowadząca przez budynek została udramatyzowana, budynki spersonifikowane, a rzeczywistość odrealniona. Wizyta stała się ekspedycją. Narracja przypomina świat fantastyki, podobnie jak w filmie „Stalker” Tarkovskiego, gdzie widz konfrontowany jest z nieoczekiwanymi sceneriami. Świadome założenie, by nie przywracać budynkom ich dawnej świetności - co można odczytywać jako postawę krytyczną w stosunku do modernizacji tuszującej upływ czasu - to podejście głęboko filozoficzne. Choć nie ma wątpliwości co do wartości istniejącej zabudowy, poprzez epicki spektakl wyburzania budynki przenoszone są w strefę wspomnienia, a działka uwalniania.

Drugą nagrodę otrzymał projekt “Spiritosa Invenzione” autorstwa Stefano Gariglio, Matilde Mellini, Matteo Pallaoro i Alberto De Giovanni ze Szwajcarii, a trzecią “Third Life”, opracowany przez Clémenta Ringot z Belgii. Jury przyznało także cztery wyróżnienia honorowe:

“Link*Invade*Reactivate” projekt: Ana Sequeiros Gómez and Javier Torres Navarro, Hiszpania

“Regeneration” projekt: Paweł Kuczyński and Wojciech Losa, Polska

“Awaken the Memory” projekt: Giacomo Tomidei, Michele Ciervo and Lorenzo Ranzani, Włochy

“Beauty can't wait” projekt: Gabriele Filippi from Genova, Włochy

“The Biennale Beach” projekt: Sinan Mihelčič, Urh Wiegele and Andraž Hrovat, Słowenia