Architektura MuratorWydarzeniaPolska na Expo 2020 / 2015 / 2010

Polska na Expo 2020 / 2015 / 2010

Warszawski oddział SARP i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na dyskusję o polskich pawilonach na światową wystawę Expo. W spotkaniu udział wezmą autorzy realizacji z Dubaju, Mediolanu oraz Szanghaju: biura WXCA, 2PM i WWAA.

Polska na Expo 2020 / 2015 / 2010
Pawilon Polski na Expo w Dubaju, proj. WXCA i Bellprat Partner; fot. Tomasz Żylski

Do 31 marca 2022 roku pod hasłem „ Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” trwa światowa wystawa Expo w Dubaju. Z uwagi na pandemię, wydarzenie zostało przesunięte o rok, ale odbywa się pod pierwotną nazwą: Expo 2020 Dubai. Za projekt polskiego pawilonu na wystawie odpowiada pracownia WXCA, którą wsparło szwajcarskie studio Bellprat Partner. Swoimi doświadczeniami z projektowania i realizacji obiektu autorzy podzielą się podczas debaty „Pawilon Polski na Expo 2020 / 2015 / 2010”, która odbędzie się 16 listopada w Sali Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. O procesie powstawania pawilonu opowiedzą Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak i Szczepan Wroński. W spotkaniu udział wezmą także twórcy pawilonów na Expo w Mediolanie i Szanghaju, również absolwenci uczelni: Piotr Musiałowski i Michał Adamczyk z biura 2PM oraz Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa z WWAA. Moderatorka dyskusji będzie architektka Julia Lasek.

Czytaj też: Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia |

W trakcie wydarzenia odbędzie się ponadto wręczenie nagród oddziału warszawskiego SARP za najlepsze dyplomy inżynierskie i magisterskie. Wstęp wolny, obowiązuje jednak rejestracja. Dyskusja będzie transmitowane na kanale OW SARP na platformie YouTube.

Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Polski pawilon w Hanowerze do wyburzenia Jak podaje dziennik Hannoversche Allgemeine, polski pawilon wzniesiony na Expo 2000 w Hanowerze zostanie zburzony do końca sierpnia.
Autor: (Red.)
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
ProtoLAB design & build 2022: nowa odsłona Letniej Szkoły Architektury 22 lipca startuje ProtoLAB design & build 2022 – warsztaty projektowo-realizacyjne kontynuujące tradycję  Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Zgłoszenia do 5 czerwca!
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.
W aktualnym numerze Architektury