Architektura MuratorWydarzeniaPolska na Expo 2020 / 2015 / 2010

Polska na Expo 2020 / 2015 / 2010

Warszawski oddział SARP i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na dyskusję o polskich pawilonach na światową wystawę Expo. W spotkaniu udział wezmą autorzy realizacji z Dubaju, Mediolanu oraz Szanghaju: biura WXCA, 2PM i WWAA.

Polska na Expo 2020 / 2015 / 2010
Pawilon Polski na Expo w Dubaju, proj. WXCA i Bellprat Partner; fot. Tomasz Żylski

Do 31 marca 2022 roku pod hasłem „ Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” trwa światowa wystawa Expo w Dubaju. Z uwagi na pandemię, wydarzenie zostało przesunięte o rok, ale odbywa się pod pierwotną nazwą: Expo 2020 Dubai. Za projekt polskiego pawilonu na wystawie odpowiada pracownia WXCA, którą wsparło szwajcarskie studio Bellprat Partner. Swoimi doświadczeniami z projektowania i realizacji obiektu autorzy podzielą się podczas debaty „Pawilon Polski na Expo 2020 / 2015 / 2010”, która odbędzie się 16 listopada w Sali Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. O procesie powstawania pawilonu opowiedzą Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak i Szczepan Wroński. W spotkaniu udział wezmą także twórcy pawilonów na Expo w Mediolanie i Szanghaju, również absolwenci uczelni: Piotr Musiałowski i Michał Adamczyk z biura 2PM oraz Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa z WWAA. Moderatorka dyskusji będzie architektka Julia Lasek.

Czytaj też: Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia |

W trakcie wydarzenia odbędzie się ponadto wręczenie nagród oddziału warszawskiego SARP za najlepsze dyplomy inżynierskie i magisterskie. Wstęp wolny, obowiązuje jednak rejestracja. Dyskusja będzie transmitowane na kanale OW SARP na platformie YouTube.

Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Polski pawilon w Hanowerze do wyburzenia Jak podaje dziennik Hannoversche Allgemeine, polski pawilon wzniesiony na Expo 2000 w Hanowerze zostanie zburzony do końca sierpnia.
Autor: (Red.)
Co pozostało po Pałacu Saskim? Interwencja artystyczna Diany Lelonek w Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy otworzyło drzwi magazynów przed Dianą Lelonek. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań będzie można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta. To inauguracja cyklu interwencji artystycznych, w ramach których muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych, zaskakujących kontekstach.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Aleksandra Bednarskiego i Mariusza Komrausa z pracowni SLAS Architekci , autorów Strefy Aktywności w Chorzowie.
BAZArch na Księżycu: startuje kolejna edycja wirtualnych targów książki o architekturze i mieście Centrum Architektury organizuje BAZArch już od ośmiu lat. Wśród wystawców tradycyjnie zawsze jesteśmy i my, ze specjalną ofertą prenumeraty „Architektury-murator”. Najnowsza edycja startuje 3 grudnia, a odbędzie się... na Księżycu.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Jarosława Wilka z pracowni CAVU Architekci, autora budynku biurowo-usługowego przy ul. Krasickiego w Krakowie.
Helle Søholt z Gehl Architects i Jakub Szczęsny o przyszłości naszych miast Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszaja na pierwsze webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie z udziałem m.in. Helle Søholt z Gehl Architects i Jakuba Szczęsnego z pracowni SZCZ towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Igorem Kaźmierczakiem z S3NS Architektura Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Igora Kaźmierczaka z pracowni S3NS Architektura, autorem Domu Przełamanego we Wrocławiu.