Architektura MuratorWydarzeniaPolska na Expo 2020 / 2015 / 2010

Polska na Expo 2020 / 2015 / 2010

Warszawski oddział SARP i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na dyskusję o polskich pawilonach na światową wystawę Expo. W spotkaniu udział wezmą autorzy realizacji z Dubaju, Mediolanu oraz Szanghaju: biura WXCA, 2PM i WWAA.

Polska na Expo 2020 / 2015 / 2010
Pawilon Polski na Expo w Dubaju, proj. WXCA i Bellprat Partner; fot. Tomasz Żylski

Do 31 marca 2022 roku pod hasłem „ Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” trwa światowa wystawa Expo w Dubaju. Z uwagi na pandemię, wydarzenie zostało przesunięte o rok, ale odbywa się pod pierwotną nazwą: Expo 2020 Dubai. Za projekt polskiego pawilonu na wystawie odpowiada pracownia WXCA, którą wsparło szwajcarskie studio Bellprat Partner. Swoimi doświadczeniami z projektowania i realizacji obiektu autorzy podzielą się podczas debaty „Pawilon Polski na Expo 2020 / 2015 / 2010”, która odbędzie się 16 listopada w Sali Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. O procesie powstawania pawilonu opowiedzą Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak i Szczepan Wroński. W spotkaniu udział wezmą także twórcy pawilonów na Expo w Mediolanie i Szanghaju, również absolwenci uczelni: Piotr Musiałowski i Michał Adamczyk z biura 2PM oraz Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa z WWAA. Moderatorka dyskusji będzie architektka Julia Lasek.

Czytaj też: Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia |

W trakcie wydarzenia odbędzie się ponadto wręczenie nagród oddziału warszawskiego SARP za najlepsze dyplomy inżynierskie i magisterskie. Wstęp wolny, obowiązuje jednak rejestracja. Dyskusja będzie transmitowane na kanale OW SARP na platformie YouTube.

Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Polski pawilon w Hanowerze do wyburzenia Jak podaje dziennik Hannoversche Allgemeine, polski pawilon wzniesiony na Expo 2000 w Hanowerze zostanie zburzony do końca sierpnia.
Autor: (Red.)
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.