Polski architekt stworzył klocki z odpadów po produkcji okien
Na rynku są już dostępne klocki BAVVIC powstałe z drewnianych odpadów pozostających po produkcji okien. Za ich projekt odpowiada poznański architekt Maciej Sokolnicki.
Klocki BAVVIC, proj. Maciej Sokolnicki; fot. serwis prasowy
Maciej Sokolnicki jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz TU Berlin. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w pracowniach Daniela Libeskinda, Massimiliano Fuksasa czy Zvi Heckera. W 2016 roku założył własne biuro MS86A, które na koncie ma głownie realizacje domów i wnętrz, ale też zwycięski projekt kładki Berdychowskiej w Poznaniu opracowany wspólnie z ARPA Jerzy Gurawski, SKI Studio i FOOLSCAP.
Architekt jest też autorem wielokrotnie nagradzanego już zestawu klocków powstających z drewnianych odpadów po produkcji okien. Zestaw BAVVIC składa się geometrycznych elementów z drewna bukowego, które można łączyć ze sobą za pomocą silikonowych łączników. Za całym przedsięwzięciem stoją w zasadzie dwie rodziny z dziećmi. Zespół oprócz architekta tworzą: inżynier budownictwa, psychoterapeutka i specjalistka od marketingu. Zmierzyliśmy wymiary dłoni i stóp naszych dzieci. Sprawdziliśmy, jaki jest idealny kąt między ich oczami a przedmiotami, którymi się bawią. Pytaliśmy je o ulubione kolory, materiały i marzenia – tłumaczą. Tak powstały pierwsze klocki konstrukcyjne. Dzięki geometrycznym kształtom i abstrakcyjnej formie pomagają rozwijać wyobraźnię przestrzenną, poznawczą i ruchową.
Seria BAVVIC została doceniona już w wielu konkursach, m.in. w tegorocznej edycji Red Dot Design w kategorii Product Design / Babies & Children czy w plebiscycie must have towarzyszącym tegorocznej edycji Łódź Design Festival. BAVVIC sprawdzi się w treningu motorycznym i ćwiczeniach koordynacji ręka-oko. Zabawki te umożliwiają skupienie się na rozwoju koncentracji i współpracy oraz wzmacnianiu zdolności społecznych. BAVVIC wykorzystuje zasady circular economy, minimalizując odpady produkcyjne i przekształcając je w nowe produkty – czytamy w uzasadnieniu. Ostatnio klocki zdobyły też tytuł Good Design przyznawany przez chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum. Zabawkę doceniono w kategorii Children’s Product jako jeden z 21 najciekawszych produktów z całego świata. Klocki przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 lat. Dstępne w zestawach od 16 do 64 elementów. Więcej informacji na stronie: www.bavvic.com.
(w kategorii Product Design / Babies & Children)
Klocki BAVVIC, proj. Maciej Sokolnicki; fot. serwis prasowy
Klocki BAVVIC, proj. Maciej Sokolnicki; fot. serwis prasowy
Twórcy zestawu klocków BAVVIC; fot. serwis prasowy
Klocki BAVVIC, proj. Maciej Sokolnicki; fot. serwis prasowy
Klocki BAVVIC, proj. Maciej Sokolnicki; fot. serwis prasowy
Klocki BAVVIC, proj. Maciej Sokolnicki; fot. serwis prasowy
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Specjalnie z okazji Dnia Dziecka Fundacja Sztuka w Mieście wraz z Ghelamco przygotowały prezent dla najmłodszych – wycinankę KOCHAM WARSZAWĘ w postaci zestawu Zrób To Sam (DIY). Znalazły się na niej wybrane warszawskie ikony, takie jak Rotunda, pomnik Syreny czy Warsaw Spire, ale też będący jeszcze w budowie wieżowiec Warsaw UNIT.
Kisho Kurokawa, Norman Foster, Bjarke Ingels. Do nazwisk słynnych architektów tworzących nową stolicę Kazachstanu możemy teraz dodać polskie. Jakub Szczęsny zaprojektował w Astanie to, czego mieszkańcom najbardziej brakuje – wielofunkcyjną przestrzeń, którą lokalna społeczność może wykorzystywać według uznania.
Krakowski oddział StowarzyszeniaArchitektów Polskich zaprasza na wystawę rysunków profesora Dariusza Kozłowskiego. Ekspozycję pt. „Obrazki” można oglądać do 26 maja.
Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.