Architektura MuratorWydarzeniaPolski pawilon w Hanowerze do wyburzenia

Polski pawilon w Hanowerze do wyburzenia

Jak podaje dziennik Hannoversche Allgemeine, polski pawilon wzniesiony na Expo 2000 w Hanowerze zostanie zburzony do końca sierpnia.

Expo 2000, Hanower
Widok na teren wystawy w 2008 roku. Źródło: wikimedia commons, autor: Ballon-sz.de

Do 31 października w Mediolanie trwa Expo 2015. Szeroką relację z wydarzenia publikujemy w "Architekturze-murator" nr 10/2015. W niektórych spośród wielu prasowych relacji w czasopismach architektonicznych i w internecie, pojawia się pytanie o to, co stanie się z pawilonami i terenem wystawy po jej zakończeniu. Wraz z upływem lat informacji o minionych ekspozycjach pojawia się w mediach coraz mniej, a sprzątanie "scenografii" po wielkim spektaklu trwa nieraz latami. W tym kontekście przykładem może być chociażby Hanower, gdzie po upływie 15 lat od zakończenia Expo 2000, wciąż nie poradzono sobie z uporządkowaniem leżącej na skraju miasta działki.

W wystawie światowej z 2000 roku brało udział 150 krajów, zamiast oczekiwanych 40 mln odwiedzających, obejrzało ją 18 mln widzów. Expo w Hannowerze odbywało się pod hasłem „Człowiek, natura, technika” i zajmowało obszar 160 hektarów. Podobnie jak w przypadku tegorocznej wystawy, podkreślano aspekt ekologiczny przedsięwzięcia. Po zakończeniu ekspozycji, pawilony narodowe miały zostać przeniesione w inne miejsce lub rozebrane, a użyte do ich budowy materiały wykorzystane ponownie. Pierwotnie planowano na obszarze wystawy umieścić firmy związane z internetem, jednak plany te nie powiodły się.

Obecnie to miejsce bardzo niejednorodne. Przypominać może coś pomiędzy centrum nowego biznesu i technologii, a dystopijnym parkiem rozrywki w rodzaju słynnego ostatnio Dismalandu Banksy'ego. Znajdują się tu salony sprzedaży luksusowych samochodów, budynki uniwersyteckie, ale też kilka zapomnianych i podupadłych pawilonów, jak choćby te należące do Turcji, Litwy, Holandii czy właśnie Polski. Pawilon Holandii wielokrotnie płonął, w przypadku Turcji trudno o wyjaśnienie, kto jest właścicielem obiektu.

Pawilon, w którym mieściła się ekspozycja Polski, powstał według koncepcji Wojciecha Obtułowicza z zespołem. Jej założenia opisywał Grzegorz Stiasny na łamach "Architektury-murator" nr 8/1999: Pod względem formalnym autorzy rozwinęli jeden z poprzednich projektów swojej pracowni - sceny letniej Teatru Ludowego, która miała stanąć na Rynku Głównym w Krakowie. Tym razem przewidziano stworzenie podobnej konstrukcji, złożonej z kilku stalowych portali. Masywne, obłożone drewnem pylony podtrzymywałyby filigranową, stalową konstrukcję stalowych wiązarów. Pozostałe elementy - przezroczysty dach i szklane ściany - zostałyby podwieszone do zasadniczej, bramowej konstrukcji. (...) W głównej przestrzeni wystawowej zaproponowano - jako elementy aranżacji - rzędy żywych drzew o długich pniach i koronach rozpościerających się ponad głowami zwiedzających. Wszystko to wraz z matowym, przepuszczającym światło dachem, a także powiewami wiatru, pozwoliłoby traktować przyrodę jako trwały fragment architektury. Ze względu na brak wystarczających środków finansowych, w trakcie realizacji zrezygnowano z niektórych wspomnianych elementów, takich jak choćby drzewa we wnętrzu pawilonu. Po zakończeniu wystawy obiekt został zakupiony przez Niemcy. Jak podaje dziennik Hannowersche Allgemeine, w ramach porządkowania terenu po expo zaplanowano jego wyburzenie do końca sierpnia 2015.

 

Tagi:
Pawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju Biuro GRAFT opracowało koncepcję pawilonu narodowego Niemiec na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. To stalowa konstrukcja, która łączyć ma sześć różnych platform poświęconych obecnym i przyszłym tzw. megatrendom.
Pawilon Polski na EXPO 2020 Polska Agencja Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna ogłosiła konkurs na koncepcję Pawilonu Polski na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju.
EXPO jednak w Łodzi! Łódź nie zorganizuje tzw. małego EXPO w 2022 roku. Będzie za to gospodarzem równie prestiżowej wystawy Horticultural Expo 2024.
Expo 2015. Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na wystawie światowej w Mediolanie Ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski wraz z koncepcją wewnętrznej przestrzeni wystawienniczej oraz przyległego terenu podczas wystawy światowej w Mediolanie. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawuje SARP
W budynku - pętli wystawa "wellfairytales" będzie pretekstem, by doświadczyć niektórych z atrakcji turystycznych Danii Będzie można jeździć na rowerze, popływać w porcie i zobaczyć autentyczną Małą Syrenkę. Tankowiec przewiezie 1 mln litrów wody z portu w Kopenhadze do portu w Szanghaju. Architekci z BIG zaproponowali także alternatywne rozwiązanie dla ruchu samochodowego - 1500 rowerów miejskich do ogólnego użytku dla zwiedzających podczas EXPO 2010.