Architektura MuratorWydarzeniaPonowny użytek. Elementy Architektury w Krakowie

Ponowny użytek. Elementy Architektury w Krakowie

Po raz pierwszy w Krakowie zainaugurowany zostanie cykl Elementy Architektury. Rozpocznie go wykład Macieja Siudy 25 października.

Tytuł cyklu nawiązuje do głównego hasła Biennale Architektury w Wenecji w 2014 roku, którego kuratorem był Rem Koolhaas. Ekspozycja odnosiła się do piętnastu nieodzownych elementów architektonicznych, takich jak okna czy drzwi.

Hasłem przewodnim cyklu wykładów, które organizowane są przez przez Goethe-Institut w Krakowie i Instytut Architektury jest tzw. ponowny użytek.

Pierwszy wykład dotyczący tego tematu - Drugie życie budynków wygłosi Maciej Siuda, laureat Grand Prix 2016 miasta Warszawy za najlepszą realizację architektoniczną w latach 2015-2016 oraz nagrody głównej Taking Buildings Down nowojorskiego instytutu Storefront for Architecture za wystawę Spór o odbudowę. Wykładowca w School of Form., autor m.in. szkoły podstawowej na Haiti (A-m 4/2016).

W programie cyklu Elementy Architektury zaplanowano również wystąpienie niemieckiego architekta Roberta K. Hubera, z berlińskiego biura zukunftsgeraeusche. 6 listopada wygłosi on wykład pt. Nowoczesny ponowny użytek: materiał, przesłanie, wartości. Natomiast 29 listopada organizatorzy zapraszają na wykład Macieja Miłobędzkiego z JEMS Architekci, który opowie o problemach reaktywacji.

Główną ideą cyklu jest chęć ułatwienia postrzegania architektury przez wykłady badaczy i architektów.

Program

25 października (środa), godz. 18.00:

Maciej Siuda, Pracownia Macieja Siudy

Drugie życie budynków

6 listopada (poniedziałek), godz.18.00:

Robert K. Huber, zukunftsgeraeusche

Nowoczesny ponowny użytek: materiał, przesłanie, wartości - wykład w języku angielskim

29 listopada (środa), godz. 18.00:

Maciej Miłobędzki, JEMS Architekci

Problemy reaktywacji

Więcej informacji: www.goethe.de

Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.