Porozmawiajmy o śmieciach w Katowicach

i

Autor: Archiwum Architektury Wystawa Let's talk about garbage Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny w Muzeum Śląskim w Katowicach

Porozmawiajmy o śmieciach w Katowicach

2018-12-10 14:59

Świadome zarządzanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. Twórcy wystawy Let’s talk about garbage przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem.

Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny Let’s talk about garbage reprezentował Polskę na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W zmienionej formie instalacja pokazywana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2017 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Śląskim przy okazji szczytu klimatycznego COP24, którego gospodarzem są Katowice. Świadome zarządzanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. Twórcy przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem.

Nadprodukcja śmieci jest problemem, z którym borykają się wszystkie kraje na świecie. Let’s talk about garbage podejmuje próby poszukiwania nowych, alternatywnych strategii w walce z narastającą lawiną odpadów. Zaśmiecanie jest tutaj rozumiane nie tylko jako nadprodukcja zużytych materiałów, lecz także jako emisja szkodliwych substancji do środowiska. Wystawa została poprzedzona wyprawą do Mumbaju oraz szerokimi studiami nad współczesnymi systemami gospodarki odpadami i sposobami recyklingu. Szerokie tło społeczne i kulturowe ma na celu przybliżenie różnych punktów widzenia i tym samym sprowokowanie do zmiany naszego podejścia. Ponadto wystawa Kowalskiego i Szczeliny porusza temat etyki procesów produkcyjnych zachodnich koncernów w kontekście mechanizmów neokolonialnego wyzysku.

Let’s talk about garbage można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach od 1 grudnia 2018 do 27 stycznia 2019 roku.