Prada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon Adolfa Krischanitza usytuowany jest nad Wisłą, tuż obok Centrum Nauki Kopernik, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i zespołu dawnej elektrowni Powiśle; fot. Marcin Czechowicz

Prada nad Wisłą! W pawilonie MSN-u będzie ekskluzywny butik

2020-04-01 2:47

Już za dwa lata na placu Centralnym w Warszawie stanie gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wiemy, jak zostanie wykorzystany wówczas pawilon Adolfa Krischanitza nad Wisłą. W obiekcie swój pierwszy butik w Polsce otworzy włoski dom mody Prada.

Trwa realizacja głównej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek, według projektu pracowni Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku, już wkrótce stanie przy placu Centralnym. Według zapowiedzi ratusza, wiecha na dachu obiektu zawiśnie jeszcze w tym roku, a dwa lata później muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym. - To jedna z naszych najważniejszych inwestycji kulturalnych. Centrum miasta zyska zupełnie nowe oblicze – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Placówka miała dotąd problem, jak po wybudowaniu gmachu wykorzystać swoje dwie tymczasowe siedziby: przy ul. Pańskiej i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Ta druga to otwarty w 2017 roku pawilon projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Wszystko wskazuje na to, że po 2022 roku ulokuje się tam włoski dom mody Prada. Władze Warszawy podpisały właśnie wstępną umowę w tej sprawie.

- To dla nas to świetna wiadomość. Warszawa musi ostatnio zaciskać pasa, więc cieszymy się, że pawilon będzie mieć nową funkcję. Zależy nam też, by w jak największym stopniu dywersyfikować ofertę na bulwarach i w ich okolicach. Są tam już kawiarnie i kluby, nieopodal działa BUW i Centrum Nauki Kopernik, wkrótce zostanie oddany do użytku także zrewitalizowany zespół dawnej elektrociepłowni Powiśle, a wraz z nim ponad 15 tys. m² powierzchni handlowo-usługowej. Sklep Prady doskonale wpisze się w charakter tej części miasta – mówi osoba odpowiedzialna w ratuszu za całe przedsięwzięcie.

Warszawski sklep Prady dysponowałby powierzchnią blisko 600 m². Będzie to pierwszy butik tej marki w Polsce. Nie wiadomo, jeszcze, kto zaprojektuje wystrój sklepu. Dotąd dla Prady projektowali najlepsi, by przypomnieć tylko flagowy sklep marki w Tokio autorstwa Herzoga & de Meurona czy siedzibę Fondazione Prada w Mediolanie projektu OMA.

Czytaj też: „To muzeum musiało wyrąbać sobie własną przestrzeń” Thomas Phifer i Joanna Mytkowska o nowym MSN |

9 maja 2015 roku otwarto siedzibę Fondazione Prada w Mediolanie. Nowe obiekty w postindustrialnym zespole z początku XX wieku zaprojektowała pracownia OMA. Zobacz film przygotowany przez magazyn Condé Nast Traveler.