Architektura MuratorWydarzeniaPrecz z tujami i płotami – warszawiacy przeciw grodzeniu przestrzeni publicznej

Precz z tujami i płotami – warszawiacy przeciw grodzeniu przestrzeni publicznej

Blisko 100 osób wzięło udział w akcji Żywopłot. Przebrani za tuje przekonywali mieszkańców Warszawy, że wszechobecne płoty, szlabany i kraty niszczą więzi społeczne i przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Zamiast zapewniać bezpieczeństwo, jedynie prowokują złodziei.

Precz z tujami i płotami – warszawiacy przeciw grodzeniu przestrzeni publicznej
W Polsce jednym z najbardziej rzucających się w oczy sposobów odgradzania się od innych są żywopłoty. Ogrodzenia z tuj stają się charakterystycznym elementem krajobrazu polskich wsi, miast, naszych tarasów i balkonów. Czy tak naprawdę są nam potrzebne? – czytamy na stronie festiwalu Nowi Warszawiacy; fot. materiały organizatora

Projekt odbył się w ramach festiwalu Nowi Warszawiacy zorganizowanego przez Białołęcki Ośrodek Kultury i Muzeum Woli we współpracy z władzami miasta. W czasie pierwszej edycji festiwalu, trwającej od lipca do końca grudnia, zaplanowano wiele działań, których celem była dyskusja o tożsamości stolicy. Chcemy zastanowić się nad tożsamością Warszawy przez pryzmat myślenia o niej jako mieście otwartym, mieście przyjezdnych, którego jednym ze źródeł rozwoju od XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej jest napływ nowych mieszkańców – tłumaczy Hanna Nowak-Radziejowska, kuratorka festiwalu i kierowniczka Muzeum Woli.

Na akcję Żywopłot złożyły się cztery performatywne spacery. Na przełomie września i października uczestnicy przebrani za tuje chodzili po ulicach Śródmieścia, Białołęki i Woli, zagradzając ludziom drogę i pytając o opinie na temat poczucia bezpieczeństwa i powody, dla których wybrali życie w zamkniętych osiedlach. Inicjatorką projektu była artystka Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów. Stworzyliśmy ruchome, zielone ogrodzenie, które zamiast dzielić – łączyło. Odwiedzaliśmy zamknięte osiedla, grodziliśmy wejście do autobusu, metra. Wszystko po to, by pokazać absurdy grodzenia wspólnej przestrzeni i zbadać, na ile otwarci są mieszkańcy stolicy – wyjaśnia.

Dokumentacja akcji Żywopłot została przesłana działającym w Polsce deweloperom. Organizatorzy mają nadzieję, że w ten sposób na nowo ożywią debatę o zasadności projektowania zamkniętych przestrzeni publicznych. Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy przyznało, że woleliby mieszkać na osiedla otwartych. Skarżyli się, że płoty i ochrona bywają na co dzień męczące. Zwłaszcza, gdy zepsuje się domofon i trzeba obchodzić osiedle dookoła, by dostać się do swojej klatki. A mieszkają tam, bo tak się złożyło:  ktoś z rodziny miał tanie mieszkanie na wynajem, akurat była okazja itd. Niekoniecznie wygląda to więc tak, jak twierdzą deweloperzy, że jest popyt na „bezpieczeństwo”– podsumowuje projekt Iza Rutkowska.

Wejście od podwórza: rozmowa z Izą Rutkowską Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii.
Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem? BWA Wrocław zaprasza do współprojektowania swojej nowej siedziby. W przygotowaniu koncepcji miejsca, które zastąpi funkcjonującą w latach 1962-2019 galerię Awangarda pomóc ma artystka Iza Rutkowska.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie! Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.
Historia jednego podwórka: ciąg dalszy Zaniedbane podwórko w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu należy niewątpliwie do najsłynniejszych tego typu przestrzeni w Polsce. Dostępny jest już film dokumentalny stanowiący podsumowanie kilkuletnich działań w jego obrębie.
Zapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca Tylko do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do nowej edycji Szkoły Nauk Praktycznych. Wśród tegorocznych wykładowców Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski.