Architektura MuratorWydarzeniaPrezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego!

Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego!

Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.

Wyniki konkursu na plac Orła Białego w Szczecinie
Nowe zagospodarowanie placu Orła Białego w Szczecinie, proj. Orłowski Szmański Architekci, I nagroda

Konkurs na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina urząd miasta zorganizował we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Wyniki poznaliśmy pod koniec stycznia tego roku. Zwyciężyła pracownia Orłowski Szymański Architekci,  proponując podział placu na trzy obszary funkcjonalne: wyłączoną z ruchu samochodów strefę związaną bezpośrednio z historyczną fontanną, przestrzeń wystawowo-ekspozycyjną oraz tzw. Park Orła Białego wraz z autorską koncepcję ukształtowania terenu, układem ciągów pieszych i indywidualnie zaprojektowanymi siedziskami.

Był to pierwszy konkurs w mieście, w którym swoje uwagi na temat nadesłanych prac mogli przekazać sędziom reprezentanci strony społecznej. Mimo to nagrodzony projekt spotkał się z dużą krytyką mieszkańców. Władze Szczecina zdecydowały się więc ostatecznie na unieważnienie całej procedury. Opinie i pomysły, które dotarły do nas po ogłoszeniu wyników były tak skrajne i różnorodne, że podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu prototypowania na tym obszarze, które odpowie nam w wyczerpujący sposób na pytania dotyczące jego przyszłości – mówił podczas zorganizowanej w połowie kwietnia konferencji prasowej Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji oraz dodania do całościowej koncepcji rewitalizacji placu Orła Białego ujawnionych w ten sposób nowych elementów, które wykraczają poza wizję architektoniczną zawartą w pracy rekomendowanej, a przede wszystkim reprezentują rzeczywiste potrzeby i interesy mieszkańców – dodał.

Do przeprowadzenia nowych konsultacji i tzw. prototypowania, czyli testowania tymczasowych zmian w przestrzeni wspólnie z użytkownikami zaproszono urbanistę Pawła Jaworskiego. Prototypowanie co do zasady jest procesem wielowariantowym, zdajemy sobie sprawę, że nawet ono może nam nie zagwarantować akceptacji wszystkich mieszkańców, jednak w sposób najpełniejszy będzie wskazywało kierunek zmian i dążyło do kompromisu – podkreślał Wacinkiewicz.

Unieważnienie konkursu na zagospodarowanie placu Orła Białego oznacza m.in. niewypłacenie przez organizatora nagród finansowych. Ich pula wynosiła w tym przypadku 70 tys. zł. Więcej o konkursie pisaliśmy tu.

Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – konkurs Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Składanie wniosków do 18 lutego.
Dwuetapowy konkurs na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej Estrada Poznańska ogłasza konkurs na przebudowę swojej siedziby w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Masztalarskiej. Uczestnicy, których prace przejdą do II etapu otrzymają zwrot kosztów przygotowania koncepcji.
KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA W dniach 23-25 września w podkieleckich Chęcinach miała miejsce pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o konkursach architektonicznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, nie tylko architekci, ale też przedstawiciele samorządów i biznesu. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. Thomas Vonier, przewodniczący UIA, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich i Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa.
Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.
Polacy ponownie zwycięzcami konkursu eVolo Wśród laureatów eVolo Skyscraper competition wielokrotnie byli Polacy. W tym roku po raz kolejny zwyciężyli młodzi architekci z naszego kraju. Koncepcja składanego wieżowca autorstwa Damiana Granosika, Jakuba Kulisy i Piotra Pańczyka pokonała 525 prac z całego świata. Ich Skyshelter.zip można w łatwy sposób przewozić i rozkładać na przykład w miejscach katastrof lub klęsk żywiołowych.