Architektura MuratorWydarzeniaPrezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego!

Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego!

Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.

Wyniki konkursu na plac Orła Białego w Szczecinie
Nowe zagospodarowanie placu Orła Białego w Szczecinie, proj. Orłowski Szmański Architekci, I nagroda

Konkurs na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina urząd miasta zorganizował we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Wyniki poznaliśmy pod koniec stycznia tego roku. Zwyciężyła pracownia Orłowski Szymański Architekci,  proponując podział placu na trzy obszary funkcjonalne: wyłączoną z ruchu samochodów strefę związaną bezpośrednio z historyczną fontanną, przestrzeń wystawowo-ekspozycyjną oraz tzw. Park Orła Białego wraz z autorską koncepcję ukształtowania terenu, układem ciągów pieszych i indywidualnie zaprojektowanymi siedziskami.

Był to pierwszy konkurs w mieście, w którym swoje uwagi na temat nadesłanych prac mogli przekazać sędziom reprezentanci strony społecznej. Mimo to nagrodzony projekt spotkał się z dużą krytyką mieszkańców. Władze Szczecina zdecydowały się więc ostatecznie na unieważnienie całej procedury. Opinie i pomysły, które dotarły do nas po ogłoszeniu wyników były tak skrajne i różnorodne, że podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu prototypowania na tym obszarze, które odpowie nam w wyczerpujący sposób na pytania dotyczące jego przyszłości – mówił podczas zorganizowanej w połowie kwietnia konferencji prasowej Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji oraz dodania do całościowej koncepcji rewitalizacji placu Orła Białego ujawnionych w ten sposób nowych elementów, które wykraczają poza wizję architektoniczną zawartą w pracy rekomendowanej, a przede wszystkim reprezentują rzeczywiste potrzeby i interesy mieszkańców – dodał.

Do przeprowadzenia nowych konsultacji i tzw. prototypowania, czyli testowania tymczasowych zmian w przestrzeni wspólnie z użytkownikami zaproszono urbanistę Pawła Jaworskiego. Prototypowanie co do zasady jest procesem wielowariantowym, zdajemy sobie sprawę, że nawet ono może nam nie zagwarantować akceptacji wszystkich mieszkańców, jednak w sposób najpełniejszy będzie wskazywało kierunek zmian i dążyło do kompromisu – podkreślał Wacinkiewicz.

Unieważnienie konkursu na zagospodarowanie placu Orła Białego oznacza m.in. niewypłacenie przez organizatora nagród finansowych. Ich pula wynosiła w tym przypadku 70 tys. zł. Więcej o konkursie pisaliśmy tu.

Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty! Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Chmielna odNowa: konkurs architektoniczny Władze m.st. Warszawy ogłosiły konkurs na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej, na jej najbardziej reprezentacyjnym odcinku, od Nowego Światu do pasażu Wiecha. Przyjmowanie wniosków do 16 marca!
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: międzynarodowy konkurs SARP Trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Główna nagroda: 1,5 mln złotych!
Dom Kobiet: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 20 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 Startuje pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej w zrealizowanych projektach architektonicznych. W jury Ewa Kuryłowicz, Monika Arczyńska, Tomasz Błaszczyński, Szymon Firląg oraz Karol Fiedor.
Zabytek Zadbany 2021: konkurs dla konserwatorów, właścicieli i zarządców zabytków Rusza kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”.  Zgłoszenia tylko do 31 stycznia!