Programatura

i

Autor: Archiwum Architektury

Programatura. Programowanie w procesie twórczym

2018-04-06 13:53

BIM, projektowanie parametryczne, cyfrowa fabrykacja - to tylko niektóre z technologii, które architektom pragnie przybliżyć organizowana przez grupę Programatura w Poznaniu seria wykładów. Architektura-murator jest patronem wydarzenia.

Przeznaczona zarówno dla doświadczonych architektów, jak i tych, którzy jeszcze studiują, seria wydarzeń przybliży nowoczesne techniki projektowania - zaprezentują je architekci, konstruktorzy i programiści, którzy wykorzystują te metody w swojej pracy. Poza wykładami, które odbędą się w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, organizowany jest także szereg weekendowych warsztatów, które pozwolą na zdobycie praktycznej wiedzy. W ramach serii wydarzeń swoją wiedzą dzielili się już Marcin Giedrowicz, Mateusz Zwierzycki i Kacper Radziszewski.

Programatura

i

Autor: Archiwum Architektury

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |

W serii odbędzie się jeszcze 5 wykładów - najbliższy z nich już w sobotę 7 kwietnia.

Stanisław Młyński – 7 kwietnia

Architekt pracowni Amanda Levete Architects (AL_A), odpowiedzialnym za tworzenie systemów opartych na metodach cyfrowych. Jego badania oscylują wokół kompleksowości współczesnego środowiska życia. Dodatkowo eksploruje możliwość zastosowania systemów emergentnych w designie oraz pracuje nad wykorzystaniem robotyki, jako potencjalnego środka ekspresji artystycznej.

Judyta Cichocka – 21 kwietnia

Specjalistka w zakresie Metod Optymalizacji Architektonicznej, stypendystką Fundacji Fullbrighta w 2017 roku. Prowadziła zajęcia z optymalizacji i projektowania parametrycznego na Victoria University of Wellington, Universität der Künste Berlin Współpracowała z wieloma uniwersytetami i ośrodkami badawczymi w Austrii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Australii, Nowej Zelandii oraz Rosji. Współpracuje z firmami z przemysłu budowlanego nad wprowadzaniem nowych metod projektowania struktur stalowych.

Marta Pakowska – 12 maja

Współzałożycielka grupy LabDigiFab oraz organizatorka międzynarodowej konferencji i warsztatów Shapes of logic. W pracy doktorskiej wykorzystuje parametryczne narzędzia do rekonstrukcji architektoniczno-archeologicznych bazując na danych otrzymanych z chmur 3D. Swoją wiedzę na co dzień wykorzystuje jako projektantka w Zieta Architects.

Maria Śmigielska – 26 maja

Absolwentka ETH w Zurychu, która w swojej pracy projektowej łączy architekturę, sztukę i nowe technologie. W swoich projektach aktywnie poszukuje uproszczonych metod prototypowania przy użyciu narzędzi robotycznych. Obecnie prowadzi badania na Wydziale Creative Robotics na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Linz (Austria), poszukując innowacyjnych zastosowań robotycznych procesów w procesach twórczych i projektowych przy zastosowaniu metod uczenia maszynowego.

Riccardo La Magna – 9 czerwca

Rozwijając się zarówno na polu naukowym, jak i zawodowym, otrzymał tytuł doktorat ITKE za pracę dotyczącą struktur bending-active, skupiającą się w szczególności na analizie i symulacji mechanizmów elastycznych oraz inteligentnych materiałów. Jest specjalistą w zakresie zaawansowanych metod symulacji oraz inżynierii złożonych struktur, który prowadzi projekty badawcze na uniwersytecie w Berlinie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Programatury.