Architektura MuratorWydarzeniaProjektowanie dla seniorów – bezpłatny przewodnik

Projektowanie dla seniorów – bezpłatny przewodnik

Wrocławska Fundacja Aktywny Senior wydała popularny w Szwecji przewodnik na temat projektowania przestrzeni dla osób starszych. Publikacja autorstwa dwóch architektek Ingeli Blomberg i Kerstin Kärnekull dostępna jest w formie e-booka.

Projektowanie dla seniorów – bezpłatny przewodnik

Fundacja Aktywny Senior zajmuje się przede wszystkim edukacją i rozwojem kompetencji osób dojrzałych, ale podejmuje też działania w zakresie popularyzacji w Polsce tzw. Domowych Wspólnot Senioralnych, czyli niewielkich spółdzielni lub kooperatyw, której członkowie sami budują sobie dom, zwykle z rozbudowaną częścią socjalną. Taki model budownictwa cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza w Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Danii. Autorki przewodnika, architektektki Ingela Blomberg i Kerstin Kärnekull, prześledziły rozwój podobnych inicjatyw na świecie i na przykładzie 14 realizacji w różnych miastach Szwecji opisały, jak założyć tego typu wspólnotę, a przede wszystkim, w jaki sposób zaprojektować atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń dla osób w podeszłym wieku.

W społeczeństwie szwedzkim toczą się rozmowy miedzy ludźmi, którzy zastanawiają się, w jakich warunkach będą mogli mieszkać na jesieni życia. Większość z nich nadal będzie mieszkała we własnym mieszkaniu, w dobrze sobie znanym środowisku. Część będzie szukała czegoś nowego wśród dostępnych już mieszkań dla seniorów. Ale będą i tacy, którzy zechcą czegoś więcej. (...) Nasz przewodnik jest dla wszystkich, którzy szukają możliwości wspólnego zamieszkiwania we własnym mieszkaniu i ze wspólnie użytkowanymi przestrzeniami. Czy są już jakieś wzorce? Jak należy zacząć? Jak sformułować swój pomysł? Z kim można współpracować? W jaki sposób nasze marzenia mogą stać się rzeczywistością? Wszystkie te pytania są ze sobą powiązane i mają wpływ na siebie. I dlatego też nie ma na nie jednej gotowej już odpowiedzi, są to bardziej małe „klocki”, które można złożyć wspólnie na różne sposoby. Owe „klocki” w przewodniku pochodzą z różnych stron. Od grup, które osiągnęły cel i wprowadziły się już do obiektów według swoich pomysłów. Od firm deweloperskich. Od świetnych architektów i zaangażowanych polityków – piszą autorki we wstępie. Przewodnik „Jak tworzyć wspólnie formy zamieszkania dla seniorów w Szwecji?” można pobrać bezpłatnie tu.

Ingela Blomberg – architektka, pracownik naukowy oraz wykładowca na Królewskiej Politechnice w Sztokholmie. Należy do grupy badaczy Mieszkać Wspólnie (BiG), jest także członkinią domu wspólnoty Färdknäppen w Sztokholmie i przewodniczącą Stowarzyszenia Przyszłość, którego celem jest budowa większej liczby obiektów tego typu.

Kerstin Kärnekull – architektka, członkini grupy Mieszkać Wspólnie (BiG). Od 1993 roku mieszka w domu wspólnoty Färdknäppen. W całej swojej karierze zawodowej zajmowała się różnymi zagadnieniami mieszkalnictwa. Była m.in. odpowiedzialna za badania i szkolenia w tym zakresie w Szwedzkim Centrum Rozwoju i w firmie budowlanej BFAB.

Najlepsza niemiecka architektura 2018 Najlepszym niemieckim budynkiem roku 2018 jest zaprojektowana w procesie partycypacji mieszkaniówka w Monachium - osiedle WagnisART. Natomiast słynna, otwarta niedawno po wielu latach realizacji filharmonia biura Herzog & de Meuron w Hamburgu została rozmyślnie usunięta z rywalizacji o nagrodę.
Zaprojektuj i zbuduj – polskie kooperatywy mieszkaniowe Kooperatywy mieszkaniowe zyskują w Polsce na popularności. Po Gdyni, Wrocławiu i Warszawie przyszedł czas na Białystok. Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa to inicjatywa lokalnych architektów Bogdana i Anny Pszonaków z pracowni Meteor Architects.