Architektura MuratorWydarzeniaProjekty przyszłości

Projekty przyszłości

Jakub Szczęsny - architekt, członek Grupy Projektowej Centrala, autor instalacji świetlnej pod wiaduktem w parku Agrykola zrealizowanej w ramach projektu SYNCHRONICITY_1 - Projekty dla Warszawy przyszłości. FILM!

WYSPA.SYNCHRONIZACJA
Projekt badawczy poświęcony opracowaniu urządzeń pozwalających na niewielką skalę oczyszczać wodę z Wisły, tak by mogła zasilać fontanny, sadzawki, napędzać swoją energią systemy doświetlające parki. Projekt architekta Jakuba Szczęsnego, którego głównym punktem odniesienia jest woda budzić ma pozytywne skojarzenia z przestrzenią idealną i podróżą.

Projekt realizowany jest w ramach tegorocznego cyklu interdyscyplinarnych wydarzeń Synchronicty_2, na który składają się projekty, których głównym punktem odniesienia jest woda, ale i inne płyny jako pochodne czystej wody: ruch rzeki, przepływy, przyjemność przebywania w pobliżu przepływającej wody, obserwowanie przyrody i tego jak wpływa na człowieka.

http://www.synchronicity.pl/

WYSPA to unosząca się na wodzie platforma, na której znajduje się dziewięć urządzeń fitnesowych ustawionych wokół niewielkiej niecki, do której spływa oczyszczona woda ze znajdujących się powyżej cystern zawierających filtry. Woda pompowana jest wprost z Wisły przez pompy kinetyczne poruszane siłą mięśni osób ćwiczących na urządzeniach fitnessowych. Platforma połączona jest z lądem zamykanym na noc trapem, pozwalającym na wjechanie wózkiem inwalidzkim. Po zmroku platforma oświetlona jest diodami LED, dzięki czemu pełni funkcję znaku również po zamknięciu. Poza sezonem platforma przechowywana jest w jednej z dostępnych przystani o dostatecznie szerokiej śluzie, jak na przykład ta w Porcie Żerańskim czy przy Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego.

Projekt Szczęsnego budzić ma pozytywne skojarzenia z przestrzenią idealną i podróżą. Wyspa ma być miejscem, gdzie dzięki magicznym ingrediencjom - naturze, ludzkiej woli i nauce - niemożliwe staje się możliwe: woda ulega przemianie, a ludzie działają dla wspólnego dobra. Sam autor opisując projekt mówi: W imię wspólnego, obiektywnego dobra konieczny jest wspólny wysiłek a motywacją do podjęcia tego wysiłku jest przyjemność płynąca z uzdrawiania i upiększania własnego ciała. Efektem jest więc fizyczna przyjemność, jaką będziemy czerpać z moczenia nóg w fontannie i picia oczyszczonej wody, oraz miła konstatacja, że wodę oczyściliśmy samodzielnie, własnymi siłami. Oprócz architekta, w projekcie uczestniczyli jako konsultanci specjaliści w dziedzinie hydrodynamiki, alternatywnych źródeł energii, systemów uzdatniania wody, ekologii oraz ornitologii.

Wystawie Kuby Szczęsnego towarzyszy publikacja, w której znajdują się teksty problematyczne. Zapraszamy również na dyskusję poświęconą projektowi, która odbędzie się w warszawskich Delikatesach.TR. W dyskusji udział wezmą autorzy tekstów opublikowanych w książce: Lidia Klein, Kuba Mikurda, Artur Kolanowski i Jakub Szczęsny.

Nie dość, że - przekazując energię z przyrządów fitness do systemu filtrów - Szczęsny niejako "podłącza" wysiłek fizyczny do celu, czyniąc z niego pracę, to pozwala od razu doświadczyć jej wytworu (zobaczyć, dotknąć, poczuć, posmakować). Jednym z najbardziej dotkliwych skutków alienacji pracy jest spadek poczucia sprawstwa - WYSPA Szczęsnego, pozwalając doświadczyć bezpośredniego przełożenia własnego wysiłku (a tym bardziej - wysiłku wspólnego) na zmianę rzekomo beznadziejnej sytuacji, utrwala kompetencję polityczną i ćwiczy w myśleniu utopii.
Kuba Mikurda, Cud nad Wisłą, Wyspa. Synchronizacja, Fundacja Bęc Zmiana 2009

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / http://www.funbec.eu/

Projekt Zniknij nad Wisłą realizowany jest w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy
www.warszawa2016.pl/przemiany
Warszawa 2016 – Europejska Stolica Kultury - Kandydat
Współpraca: Delikatesy.TR

CZYTAJ TAKŻE>> Światłotrysk

fotka z /zdjecia/wyspa_jakub_szczesny.jpg
Wyniki konkursu wystawę w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji! Spośród 30 prac zakwalifikowanych do konkursu jury wybrało projekt Amplifikacja natury kuratorki Anny Ptak i Grupy Projektowej Centrala.
SKS Warszawianka – architektoniczny spacer z Małgorzatą Kuciewicz Warszawianka – unikalny, wizjonerski projekt zespołu sportowego wpisanego w skarpę Wisły – powstała jako wynik współpracy architektów i artystów. Dziś wiele elementów założenia jest już trudno rozpoznawalnych. W najbliższą sobotę spacer po terenie kompleksu poprowadzi Małgorzata Kuciewicz z grupy Centrala.
Super Tatra Hotel. Projekt Jakuba Szczęsnego w ramach wystawy "Schronienie" "Schronienie" to artystyczna próba zwrócenia uwagi na współczesne problemy Tatr. Do współpracy zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki. Architektoniczne spojrzenie ukazał Jakub Szczęsny, w projekcie Super Tatra Hotel.
Miejscy aktywiści w natarciu. Oddolne inicjatywy w przestrzeni publicznej W Polsce wysyp oddolnych inicjatyw i różnego rodzaju akcji w przestrzeni miejskiej trwa od ponad dekady. Inicjatorami zmian coraz częściej stają się organizacje pozarządowe, nieformalne ruchy miejskie oraz architekci. Przykładem zaangażowania tych ostatnich jest Skwer Sportów Miejskich w Warszawie
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej: spotkanie z projektantami z grupy Centrala Nową serię spotkań metA 24, tym razem poświęconą wyzwaniom społecznym, rozpocznie 8 stycznia wykład Gosi Kuciewicz i Simone de Iacobis
Warszawa – netto, brutto, tara, czyli jak projektować miasto Na spotkanie z Małgorzatą Kuciewicz, Krzysztofem Banaszewskim, Simone De Iacobis z Centrali zaprasza w sobotę 4 lutego galeria Projekt Kordegarda. Spotkanie towarzyszy dobiegającej końca  wystawie „Hipertekst. 10 lat Centrali”.