fotka z /zdjecia/wyspa_jakub_szczesny.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Projekty przyszłości

2009-12-04 1:00

Jakub Szczęsny - architekt, członek Grupy Projektowej Centrala, autor instalacji świetlnej pod wiaduktem w parku Agrykola zrealizowanej w ramach projektu SYNCHRONICITY_1 - Projekty dla Warszawy przyszłości. FILM!

WYSPA.SYNCHRONIZACJAProjekt badawczy poświęcony opracowaniu urządzeń pozwalających na niewielką skalę oczyszczać wodę z Wisły, tak by mogła zasilać fontanny, sadzawki, napędzać swoją energią systemy doświetlające parki. Projekt architekta Jakuba Szczęsnego, którego głównym punktem odniesienia jest woda budzić ma pozytywne skojarzenia z przestrzenią idealną i podróżą.

Projekt realizowany jest w ramach tegorocznego cyklu interdyscyplinarnych wydarzeń Synchronicty_2, na który składają się projekty, których głównym punktem odniesienia jest woda, ale i inne płyny jako pochodne czystej wody: ruch rzeki, przepływy, przyjemność przebywania w pobliżu przepływającej wody, obserwowanie przyrody i tego jak wpływa na człowieka.

http://www.synchronicity.pl/

WYSPA to unosząca się na wodzie platforma, na której znajduje się dziewięć urządzeń fitnesowych ustawionych wokół niewielkiej niecki, do której spływa oczyszczona woda ze znajdujących się powyżej cystern zawierających filtry. Woda pompowana jest wprost z Wisły przez pompy kinetyczne poruszane siłą mięśni osób ćwiczących na urządzeniach fitnessowych. Platforma połączona jest z lądem zamykanym na noc trapem, pozwalającym na wjechanie wózkiem inwalidzkim. Po zmroku platforma oświetlona jest diodami LED, dzięki czemu pełni funkcję znaku również po zamknięciu. Poza sezonem platforma przechowywana jest w jednej z dostępnych przystani o dostatecznie szerokiej śluzie, jak na przykład ta w Porcie Żerańskim czy przy Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego.

Projekt Szczęsnego budzić ma pozytywne skojarzenia z przestrzenią idealną i podróżą. Wyspa ma być miejscem, gdzie dzięki magicznym ingrediencjom - naturze, ludzkiej woli i nauce - niemożliwe staje się możliwe: woda ulega przemianie, a ludzie działają dla wspólnego dobra. Sam autor opisując projekt mówi: W imię wspólnego, obiektywnego dobra konieczny jest wspólny wysiłek a motywacją do podjęcia tego wysiłku jest przyjemność płynąca z uzdrawiania i upiększania własnego ciała. Efektem jest więc fizyczna przyjemność, jaką będziemy czerpać z moczenia nóg w fontannie i picia oczyszczonej wody, oraz miła konstatacja, że wodę oczyściliśmy samodzielnie, własnymi siłami. Oprócz architekta, w projekcie uczestniczyli jako konsultanci specjaliści w dziedzinie hydrodynamiki, alternatywnych źródeł energii, systemów uzdatniania wody, ekologii oraz ornitologii.

Wystawie Kuby Szczęsnego towarzyszy publikacja, w której znajdują się teksty problematyczne. Zapraszamy również na dyskusję poświęconą projektowi, która odbędzie się w warszawskich Delikatesach.TR. W dyskusji udział wezmą autorzy tekstów opublikowanych w książce: Lidia Klein, Kuba Mikurda, Artur Kolanowski i Jakub Szczęsny.

Nie dość, że - przekazując energię z przyrządów fitness do systemu filtrów - Szczęsny niejako "podłącza" wysiłek fizyczny do celu, czyniąc z niego pracę, to pozwala od razu doświadczyć jej wytworu (zobaczyć, dotknąć, poczuć, posmakować). Jednym z najbardziej dotkliwych skutków alienacji pracy jest spadek poczucia sprawstwa - WYSPA Szczęsnego, pozwalając doświadczyć bezpośredniego przełożenia własnego wysiłku (a tym bardziej - wysiłku wspólnego) na zmianę rzekomo beznadziejnej sytuacji, utrwala kompetencję polityczną i ćwiczy w myśleniu utopii.Kuba Mikurda, Cud nad Wisłą, Wyspa. Synchronizacja, Fundacja Bęc Zmiana 2009

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / http://www.funbec.eu/

Projekt Zniknij nad Wisłą realizowany jest w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawywww.warszawa2016.pl/przemianyWarszawa 2016 – Europejska Stolica Kultury - KandydatWspółpraca: Delikatesy.TR

CZYTAJ TAKŻE>> Światłotrysk

fotka z /zdjecia/wyspa_jakub_szczesny.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury