Architektura MuratorWydarzeniaProtest przeciwko zwolnieniu Marka Cecuły, dyrektora Design Centrum Kielce

Protest przeciwko zwolnieniu Marka Cecuły, dyrektora Design Centrum Kielce

List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego

Marek Cecuła - portret kadrowany


                                                                                                                                                                                                                                                                                       Warszawa, 26.07.2012

Szanowni Państwo,                            


Piszemy do Państwa w związku z decyzją dyrektora Wzgórza Zamkowego w Kielcach pana Janusza Knapa o zwolnieniu ze stanowiska dyrektora  artystycznego Design Centrum Kielce pana Marka Cecuły.
Decyzja o zwolnieniu światowej sławy artysty, projektanta, kuratora i pedagoga (między innymi Royal College of Art w Londynie) jakim jest pan Marek Cecuła, jest dla całego środowiska projektowego i artystycznego w Polsce szokiem i skandalem.

Używamy tak mocnych słów, gdyż jako polscy projektanci, artyści i ludzie związani z designem, wiązaliśmy wiele nadziei z Design Centrum Kielce. Cieszyliśmy się, że powstaje w Kielcach miejsce, w którym dojdzie do wymiany myśli dotyczącej designu, miejsce w którym dyskusje, wystawy, wykłady będą na najwyższym światowym poziomie. Cieszyliśmy się, że władze miasta Kielce wykazały się mądrą, dalekosiężną wizją rozwoju miasta i postanowiły zainwestować w design. Wierzyliśmy, że powstanie Design Centrum w Kielcach, przyniesie korzyści nie tylko dla środowiska projektowego i artystycznego w Polsce i na świecie, ale również dla mieszkańców Kielc, którzy będą mieli placówkę kultury na najwyższym poziomie, a renoma DCK przyciągnie do Kielc wielu zwiedzających i wpłynie na rozwój miasta. Gwarancją wysokiego poziomu merytorycznego i artystycznego był, zwolniony w skandaliczny sposób, Marek Cecuła.

Potencjał DCK i renoma związana z dorobkiem artystycznym i projektowym Marka Cecuły, sprawiły, że wielokrotnie byliśmy pytani o Kielce przez kolegów projektantów i artystów ceramików z całego świata. Wszyscy byli zaciekawieni tym, co w Kielcach będzie się dziać, ze względu na to, że inicjatorem DCK był Marek Cecuła, którego nazwisko znane jest im wszystkim.

Marek Cecuła wraz z zespołem pracowali przez ostatnie cztery lata, aby doprowadzić do powstania DCK. Światowa renoma Marka Cecuły spowodowała, że o DCK i o Kielcach usłyszeli projektanci i artyści z całego świata. Otwarcie DCK dzięki energii i pasji Marka Cecuły stało się wydarzeniem
na światowym poziomie.

Zwolnienie Marka Cecuły, uderza w rozwój polskiej kultury i polskiego designu. Tym listem chcemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec decyzji dyrektora Janusza Knapa i żądamy przywrócenia Marka Cecuły na stanowisku dyrektora artystycznego DCK.

Liczymy, że Minister Kultury oraz Prezydent Miasta Kielce, mając na uwadze dobro i przyszłość polskiej kultury oraz rozwój miasta Kielce, przywrócą Marka Cecułę na stanowisko dyrektora artystycznego DCK wspierając głos polskiego środowiska projektowego.

Z wyrazami szacunku,

Podpisy:

Marta Florkowska-Dwojak, Knockoutdesign
Magdalena Juszczak , Knockoutdesign
Dorota Kabała , Knockoutdesign
Maya Ober, Knockoutdesign
Agnieszka Jacobson-Cielecka, Dyrektor Programowy ds. Designu, School of Form, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Łódź Design
Czesława Frejlich, redaktor naczelna 2+3D
Dorota Stępniak, freelancer min. dziennikarz, event manager (pomysłodawca Łódź Design Festival, kierownik produkcji FashionPhilosophy Fashion Week Poland)
Joanna Jonkis, redaktor naczelna , designteka.pl
Ewa Trzcionka, Redaktor Naczelna , Design Alive
Julia Cieszko, portal www.palapa.pl
Monika Rosińska, Instytut Socjologii UAM w Poznaniu
Aleksandra Czapla-Oslislo, projekt Design Silesia , "Gazeta Wyborcza" Katowice
Natalia Bieńkowska, OOdesign
Monika Brauntsch, Kafti Design
Sonia Słaboń, Kafti Design  
Aleksandra Fischer, Kafti Design
Oskar Zieta, zieta prozessdesign
Maja Zieta, zieta prozessdesign
Michal Majewski, zieta prozessdesign
Magda Szwajcowska, zieta prozessdesign
Paulina Sikorska, zieta prozessdesign
Zuzanna Lepczynska, zieta prozessdesign
Kinga Wawrzyniak, zieta prozessdesign
Ola Fras, zieta prozessdesign
Zuzanna Skalska, Trendwatcher, założyciel School of Form Poznan; członek grupy doradczej Wielkopolskiej Rady 30; Przyjaciel Zamek Cieszyn, Ekspert Concordia Design Pozna, VanBerlo
Tomek Rygalik , Studio Rygalik
Karina Marusińska, grupa Wzorowo
Marek Maciuba, managing director, MOA
Paweł Grobelny , projektant i kurator wystaw designu
Matylda Krzykowski, designer and founder Depot Basel
Dagmara Angier-Sroka , Fundacja Sztuka dla Ludzi, artysta
Bartłomiej Sroka, Fundacja Sztuka dla Ludzi, artysta
Grzegorz Wyrębiak, Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo
Dorota Terlecka, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo
Szymon Wanatowicz, specjalista ds. wzornictwa, firma Satel Sp.z o.o.
Katarzyna Pełka, Zamek Cieszyn, Projekt „Design Silesia”
Ewa Gołebiowska, Dyrektor Zamek Cieszyn
Zdzisław Sobierajski, dyrektor zarządzający PERFEKT Sobierajski
Jerzy Porębski, prof., dziekan Wydziału Wzornictwa ASP Warszawa, Towarzystwo Projektowe

Marek Cecuła
Mała biblioteka przyszłości Magazyn „Volume Zero” ogłosił konkurs na innowacyjny projekt małej biblioteki dla 50 osób, która będzie nie tylko inkubatorem edukacji, ale również miejscem sprzyjającym interakcji, dzieleniu się pomysłami i wspólnemu spędzaniu czasu.
NOMINACJA: Centrum Komputerowe HECTOR NOMINACJA: Centrum Komputerowe - siedziba firmy HECTORŻYCIE W ARCHITEKTURZE I EDYCJANAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY 1989-1995