Architektura MuratorWydarzeniaProuvé RAW. Wystawa w Poznaniu

Prouvé RAW. Wystawa w Poznaniu

IPNOTIC Design Store zaprasza na wystawę mebli inspirowanych twórczością jednego z najwybitniejszych francuskich projektantów XX wieku. Ekspozycja prezentowana będzie w Poznaniu w ramach tegorocznej edycji festiwalu Arena Design

Prouve taboret nr 307, 1951
Fot.: materiały prasowe VITRA

Jean Prouvé
Jean Prouvé (1901-1984) był jednym z pierwszych współczesnych dizajnerów. Rzemieślnik, projektant, producent, architekt i inżynier w jednej osobie opracowywał produkt i sposób jego przemysłowej produkcji. We własnej fabryce mebli eksperymentował z nowymi, funkcjonalnymi formami. Korzystał przy tym chętnie z nowych materiałów i  technologii, pozwalających na zmniejszenie kosztów produkcji. Niektóre z jego mebli są wciąż produkowane. Do najpopularniejszych należą fotel Cite (1930 r.), stół Gueridon ( 1949 r) czy lampa Potence  (1950 r). Jako inżynier współpracował z wybitnymi architektami, współtworząc m.in. siedzibę Francuskiej Partii Komunistycznej projektu Oscara Niemeyera.

Wystawa
Prouvé by G-Star RAW for Vitra jest zbiorem siedemnastu mebli, zaprojektowanych przez Jeana Prouvé i opracowanych na nowo przez współczesnych dizajnerów. Działający w firmie G-Star RAW projektanci przetworzyli wzory, zmieniając ich kolorystykę, wykorzystując nowe materiały i modyfikując detale. Wsród zmodernizowanych mebli znalazły się między innymi klasyczne krzesła, fotele, lampy. Połączenie lakierowanego metalu, drewna i jasnych tkanin przypomina modernistyczną stylistykę. Wystawa prezentowana jest równolegle w wielu krajach świata.

Prouvé by G-Star RAW for Vitra
5-8.03.2012 targi Arena DESIGN, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Głogowska 14, Poznań
oraz 9-21.03.2012, Ipnotic Design Store, Wojskowa 4, Poznań

Architektura na arena DESIGN Atrakcją czterodniowego programu tegorocznej ósmej edycji arena DESIGN były spotkania ze światowej sławy projektantami. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład Ingi Sempé i Yana Roche, przedstawiciela nagradzanej paryskiej pracowni – LAN Architecture. W ramach cyklu Otwarte pracownie można też było dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca architekta. Do swoich siedzib zaprosiły dwa poznańskie biura – Mili Młodzi Ludzi oraz NMS Architekci – relacja Eweliny Jędrzejczak i Agnieszki Petzy.
Arena Design 2015 W dniach 17-22 lutego odbędzie się kolejna edycja Targów Arena Design. Wykłady wygłoszą Juergen Mayer H. , Thomas Krarup (COBE) oraz Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa (WWAA). W ramach cyklu "Otwarte Pracownie" będzie można odwiedzić UGO.COM.PL, Pracownię Architektoniczną 1997, oraz Kluj Architekci. Poznański oddział SARP oferuje bezpłatne wejściówki na wydarzenia.
Poznańskie spotkania z dizajnem arena DESIGN to wydarzenie dedykowane współczesnemu wzornictwu i architekturze, ze szczególnym naciskiem na związki szeroko pojętego projektowania z biznesem. Ideą wydarzenia jest stworzenie platformy dialogu i współpracy dla przedsiębiorców, projektantów i architektów. W tym roku arena DESIGN odbędzie się równolegle z premierową edycją Targów Designu moodFORM.
AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH NA ARENA DESIGN Po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Poznańskich wystawa około 200 dyplomów z sześciu wydziałów ASP. Wystawy prezentują szerokie spektrum działań projektowo – badawczych, prace studenckie wdrażane do produkcji przez fabryki, jak również eksperymentalne obiekty z dziedzin sustainable i flexible design będące zapowiedzią nowych idei, funkcji i materiałów.