Architektura MuratorWydarzeniaPrzełom / Architektura w Polsce po 1989 roku

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku

Od 17 września do 22 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wystawa „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. Zaprezentowana zostanie na niej unikatowa kolekcja makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku

Nasza wystawa będzie różnić się od tej pokazywanej w stołecznym MSN-ie. Chcemy skupić się przede wszystkim na prezentacji makiet, ale nieco inaczej rozłożymy akcenty. Przy każdej pojawią się komentarze wyjaśniające, dlaczego naszym zdaniem dany budynek można nazwać przełomowym. Planujemy też liczne spotkania z projektantami, pokazy filmów, warsztaty edukacyjne dla dzieci. Mamy nadzieję, że przez te dwa jesienne miesiące w Toruniu żywo będzie się rozmawiać o współczesnej architekturze – mówią kuratorzy toruńskiej ekspozycji Marta Kołacz i Cezary Lisowski.

Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstała w 2014 roku i składa się z 25 makiet wybitnych obiektów architektonicznych, zrealizowanych w Polsce po 1989. Po zorganizowanej w MSN w Warszawie wystawie modele przekazane zostały do zasobów tegoż muzeum i stanowią obecnie unikatowy zbiór, nie tylko w skali naszego kraju. Niewiele muzeów na świecie może bowiem poszczycić się kolekcjami modeli architektonicznych.

Prezentowane w ramach Kolekcji budynki zmieniały sposób myślenia o architekturze w Polsce i wyznaczyły nowe trendy. Stanowią dowód, że znaczące miejsce w transformacji ustrojowej zajmowała także architektura.

W ramach Kolekcji  "Architektury-murator" Toruń reprezentowany będzie poprzez makietę budynku Sali Koncertowej na Jordankach. Ponadto na wystawie zobaczyć będzie można makiety takich budynków, jak: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadion PGE Arena w Gdańsku. Swoje miejsce mają tu projekty najlepszych polskich i zagranicznych architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac), Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny) czy Fernando Menisa (Sala Koncertowa na Jordankach).

17 września – 22 listopada 2015
wernisaż: czwartek, 17 września, 19:00
kuratorzy: Cezary Lisowski, Marta Kołacz
koncepcja kolekcji: Tomasz Fudala, Ewa P. Porębska
Szczegóły: http://csw.torun.pl/sztuka/wystawa-przelom-architektura-w-polsce-po-1989-roku-11475/
oraz www.kolekcjaarchitektury.pl

Otwarcie wystawy "Przełom. Architektura w Polsce po 1989 roku" [ZDJĘCIA] 17 września w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otwarto wystawę „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. To druga odsłona kolekcji makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Czwarty stan skupienia wody. Wystawa w Toruniu 2 marca CSW w Toruniu otwiera wystawę, której głównym tematem jest woda i jej znaczenie, postrzegane z perspektywy artystów i naukowców