Architektura MuratorWydarzeniaPrzestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?

Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?

BWA Wrocław zaprasza do współprojektowania swojej nowej siedziby. W przygotowaniu koncepcji miejsca, które zastąpi funkcjonującą w latach 1962-2019 galerię Awangarda pomóc ma artystka Iza Rutkowska.

Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?
Przytulanka, projekt zainicjowany przez Izę Rutkowską w lipcu 2013 roku; fot. serwis prasowy

Iza Rutkowska znana jest przede wszystkim z eksperymentalnych projektów realizowanych w przestrzeni miejskiej wspólnie z użytkownikami. Pierwsza była Przytulanka – podróżujący po świecie gigantyczny miś, zachęcający do wspólnej zabawy i integracji. Kilka lat później w ramach akcji Żywopłot artystka namówiła blisko 100 osób, by w przebraniu tuj przekonywali mieszkańców Warszawy, że wszechobecne płoty, szlabany i kraty niszczą więzi społeczne i przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. W 2015 roku wspólnie z dziećmi z tzw. Trójkąta Bermundzkiego we Wrocławiu stworzyła wielkoformatowego Jeża, który zainicjował wieloaspektowy proces rewitalizacji jednego z tamtejszych podwórzy, a w 2017 roku za pomocą nadmuchiwanych elementów przekształciła pomnik Walki i Pracy w Tychach w gigantyczną maskotkę, podkreślając w ten sposób jego integrującą rolę i rozbudzając dyskusję o roli pomników w przestrzeni publicznej. Tym razem Iza Rutkowska została zaproszona do partycypacyjnego projektowania nowej siedziby galerii BWA Wrocław.

Czytaj też: Precz z tujami i płotami – warszawiacy przeciw grodzeniu przestrzeni publicznej |

BWA Wrocław odNowa: projektowanie partycypacyjne 2.0

Sam proces projektowy zainicjowała grupa pracowniczek i pracowników instytucji. Przedstawili artystce trzy warianty swoich wyobrażeń na temat nowego miejsca. Przestrzeni, która pełnić mogłaby funkcję siedziby instytucji oraz zastąpić istniejącą w latach 1962-2019 galerię Awangarda – największą dotychczas przestrzeń wystawienniczą wrocławskiego Biura Wystaw Artystycznych.

W oparciu o te trzy kierunki – bazowy, pośredni i progresywny – Iza Rutkowska przygotuje program warsztatów, na które zaproszeni zostaną urzędnicy miejscy oraz eksperci różnych dziedzin. Na podstawie zebranych informacji przygotuje następnie trzy mobilne makiety, które mieszkańcy Wrocławia będą mogli oglądać w galerii lub podczas spotkań i dyskusji organizowanych w przestrzeni miasta. Na koniec, po uwzględnieniu wszystkich uwag i pomysłów, odbędą się kolejne warsztaty z urzędnikami i ekspertami. Dopiero po nich przygotowane zostaną finalne makiety trzech wariantów wymarzonego miejsca. Efekty każdego z etapów prezentowane będą w galerii Dizajn. Pierwszym obiektem służącym do stworzenia przeze mnie przestrzeni integracji była Przytulanka. Używałam jej do prowadzenia badań performatywnych przez ostatnich kilka lat. Mam nadzieję, że dziś pomoże pracownikom galerii BWA Wrocław w procesie projektowania swojej nowej siedziby – mówi Iza Rutkowska.

Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?
Współprojektowanie i wystawa
Kiedy:
19 stycznia–28 marca 2021 roku
Gdzie: Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

Autor: Piotr Prus
Wejście od podwórza: rozmowa z Izą Rutkowską Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie! Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.
Historia jednego podwórka: ciąg dalszy Zaniedbane podwórko w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu należy niewątpliwie do najsłynniejszych tego typu przestrzeni w Polsce. Dostępny jest już film dokumentalny stanowiący podsumowanie kilkuletnich działań w jego obrębie.
Zapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca Tylko do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do nowej edycji Szkoły Nauk Praktycznych. Wśród tegorocznych wykładowców Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski.
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców według Hugona Kowalskiego Wiemy, jak może wyglądać słynne już podwórko im. Wszystkich Mieszkańców na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Wizualizacje zagospodarowania przestrzeni opracował architekt Hugon Kowalski. Do 2 października wrocławianie mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.