Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie

i

Autor: Archiwum Architektury Dworzec tramwajowy dziś; fot. Jan Grzesik/materiały Bright Lights

Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie

2018-10-17 15:42

Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.

Dworzec tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi oddano do użytku w 1953 roku. Trzy lata temu zabytkowy budynek został poddany modernizacji i zaadaptowany na siedzibę Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów. Odtąd, jako tzw. Przystanek Architektura, stał się miejscem spotkań, dyskusji i prezentacji architektonicznych.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Dziś mieszkańcy mają okazję oglądać dworzec w kolejnej odsłonie. Za sprawą współpracy z firmą Bright Lights, bryła obiektu została podkreślona wielobarwną, dynamicznie zmieniającą się iluminacją świetlną. Zainstalowany system nadał budynkowi wyjątkowy charakter, podkreślając jego wielofunkcyjność i multidyscyplinarność, zapewniając możliwość kreowania określonej atmosfery i nastroju poprzez zastosowanie właściwych kompozycji barwnych i ruchu o określonym tempie. Dodatkową funkcją tego typu rozwiązania jest możliwość komunikacji z użytkownikiem, na przykład przechodniem, przekazując określone informacje np. o rodzaju wydarzenia, czasie odjazdu, rozpoczęcia czy też kierunku ruchu, a w połączeniu z muzyką jest w stanie stworzyć wyjątkowe widowisko – czytamy w informacji prasowej.