Architektura MuratorWydarzenia"Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza" - wystawa

"Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza" - wystawa

W dniach 7 listopada 2017 - 2 luty 2018 warszawska Zachęta przybliży sylwetkę Mariana Bogusza, artysty, którego śmiałe powojenne projekty godziły idee udostępniania sztuki z architektoniczną wrażliwością.

marian bogusz

Punktem wyjścia wystawy jest projekt Międzynarodowego Osiedla Artystów, mający zająć teren obozu Mathausen. Wizjonerski, modernistyczny kompleks miał stanąć na terenie nazistowskiego obozu, gdzie Bogusz był więziony w latach wojennych. Osiedle-pomnik miało stanowić model ideału kolektywistycznej twórczości, które zakładało synergię różnych dziedzin sztuki oraz jej współgranie z nauką i techniką.

Poprzez kształtowanie przestrzeni Bogusz pragnął oddziaływać na życie społeczne, co wcielał w życie w projektach reorganizacji tworzonych dla miast, miasteczek i wsi, które znajdowały się na pograniczu malarstwa, rzeźby, architektury i urbanistyki. Wystawa przedstawia formy przestrzenne i rysunki, które podkreślają modernistyczną wrażliwość wizji artysty.

Szczególnie interesujące dla architektów będą projekcje filmowe towarzyszące wystawie. Pierwsza z nich, "Mit Prutt-Igoe" jest poświęcony modelowemu osiedlu, wybudowanego w 1954 w St. Louis, którego degradacja i późniejsze wyburzenie stały się symbolem porażki modernistycznych ideałów. Drugi wyświetlany film, "Życie w mieście przyszłości" traktuje o berlińskim osiedlu Hansaviertel, w którego powstaniu brali udział tak wybitni projektanci jak Walter Gropius i Alvar Aalto. Osiedle wedle swoich założeń miało nie tylko stanowić przeciwwagę dla wznoszonyej ówcześnie w Berlinie Wschodnim Alei Stalina, a także kształtować tryb życia i postawy jego mieszkańców, w imię koncepcji tytułowego "miasta przyszłości".

Program wystawy oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie Zachęty.

Tagi:
Plac Małachowskiego w rękach artystów. Jak zmieni się okolica Zachęty? Do końca września plac przed Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie pełni funkcję dodatkowej przestrzeni działań artystycznych. Kilkunastu twórców próbuje wskazać potencjał tego miejsca, inicjując dyskusję na temat przyszłości gmachu i jego najbliższego otoczenia.
Le siècle de Le Corbusier. Pokaz filmu Jutro w warszawskiej Zachęcie dokument poświęcony największemu moderniście. Wydarzenie towarzyszy wystawie Przestrzeń niewysłowiona.
Wokół wyników konkursu na Pawilon Polski - spotkanie W piątek 8 grudnia warszawska Zachęta zaprasza na wydarzenie poświęcone „Amplifikacji natury” kuratorki Anny Ptak - zwycięskiemu projektowi polskiej wystawy na przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji.
Ciemna strona postępu – wystawa w Zachęcie Wystawa Postęp i higiena, przygotowana przez Andę Rottenberg, poświęcona jest relacjom między eugeniką a ideą modernizacji. To gęsta i wielowątkowa ekspozycja, jedna z tych, które koniecznie należy zobaczyć. Narracja zaczyna się przy końcu XIX wieku – w momencie ukucia terminu eugenika – i sięga aż po współczesność, pokazując za pomocą sztuki jej echa w toczących się konfliktach, zjawiskach kreowania tożsamości i wizerunku – recenzja Agnieszki Skolimowskiej.
Elastyczny sześcian Autorzy rozbudowy Zachęty o kilkanaście lat wyprzedzili projektantów paryskiego Centrum Pompidou. Ruchome elementy miały zapewnić elastyczność i zmienność przestrzeni.
O Biennale Architektury: debata w Zachęcie Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza do udziału w debacie wokół idei przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji – Fundamenty