marian bogusz

i

Autor: Archiwum Architektury

"Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza" - wystawa

2017-11-15 13:00

W dniach 7 listopada 2017 - 2 luty 2018 warszawska Zachęta przybliży sylwetkę Mariana Bogusza, artysty, którego śmiałe powojenne projekty godziły idee udostępniania sztuki z architektoniczną wrażliwością.

Punktem wyjścia wystawy jest projekt Międzynarodowego Osiedla Artystów, mający zająć teren obozu Mathausen. Wizjonerski, modernistyczny kompleks miał stanąć na terenie nazistowskiego obozu, gdzie Bogusz był więziony w latach wojennych. Osiedle-pomnik miało stanowić model ideału kolektywistycznej twórczości, które zakładało synergię różnych dziedzin sztuki oraz jej współgranie z nauką i techniką.

Poprzez kształtowanie przestrzeni Bogusz pragnął oddziaływać na życie społeczne, co wcielał w życie w projektach reorganizacji tworzonych dla miast, miasteczek i wsi, które znajdowały się na pograniczu malarstwa, rzeźby, architektury i urbanistyki. Wystawa przedstawia formy przestrzenne i rysunki, które podkreślają modernistyczną wrażliwość wizji artysty.

Szczególnie interesujące dla architektów będą projekcje filmowe towarzyszące wystawie. Pierwsza z nich, "Mit Prutt-Igoe" jest poświęcony modelowemu osiedlu, wybudowanego w 1954 w St. Louis, którego degradacja i późniejsze wyburzenie stały się symbolem porażki modernistycznych ideałów. Drugi wyświetlany film, "Życie w mieście przyszłości" traktuje o berlińskim osiedlu Hansaviertel, w którego powstaniu brali udział tak wybitni projektanci jak Walter Gropius i Alvar Aalto. Osiedle wedle swoich założeń miało nie tylko stanowić przeciwwagę dla wznoszonyej ówcześnie w Berlinie Wschodnim Alei Stalina, a także kształtować tryb życia i postawy jego mieszkańców, w imię koncepcji tytułowego "miasta przyszłości".

Program wystawy oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie Zachęty.