Architektura MuratorWydarzeniaRelacja ze studenckich warsztatów Sukkot – budujemy szałas!

Relacja ze studenckich warsztatów Sukkot – budujemy szałas!

Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zorganizowały ogólnopolskie warsztaty dla studentów architektury Sukkot – budujemy szałas!. Przedstawiamy relację z warsztatów

Sukkot - budujemy szałas! Fot. Zuzanna Krzyżańska
Sukkot - budujemy szałas! Fot. Zuzanna Krzyżańska

Warsztaty były okazją do wielowymiarowych spotkań – z żydowską kulturą i obyczajami, z wypływającym z tej kultury niecodziennym zadaniem projektowym. Integrowały studentów z uczelni z całej Polski z poznańskim środowiskiem architektów młodego pokolenia, ale były również okazją do spotkania czysto fizycznego – z materiałami i narzędziami budowlanymi.
Poznańskie warsztaty wyróżniały się na tle innych, czysto koncepcyjnych spotkań studenckich właśnie tym kompleksowym, choć na małą skalę, spotkaniem z procesem budowlanym. W ciągu sześciu dni, cztery siedmioosobowe zespoły studentów pod opieką poznańskich architektów Joli Starzak i  Dawida Strębickiego (Atelier Starzak Strebicki), Łukasza Nowaka (trabendo.), Hugona Kowalskiego (UGO architecture), Mateusza Zwierzyckiego oraz Marcina Kościucha (Ultra architecs)  miały za zadanie zaprojektować i wykonać w ramach określonego budżetu szałas na żydowskie święto Sukkot.

Czym jest Sukkot? To jedno z najważniejszych i najradośniejszych okresów żydowskiego kalendarza, w którym lud Izraela upamiętnia wyjście z Egiptu. Podczas czterdziestoletniej wędrówki przez pustynie schronienie dawały im właśnie sukki – szałasy, które do dziś buduje się w tradycji żydowskiej podczas tego  święta. Typowa sukka musi spełniać szereg warunków, którym sprostać musiała również każda zaprojektowana na warsztatach konstrukcja. Są to między innymi wymagania dotyczące ścian, koszernego dachu, odpowiednich wymiarów i lokalizacji sukki (diagram).

Wszystkie zespoły zinterpretowały wytyczne  na swój zindywidualizowany sposób i w niedzielę 22 września, ostatniego dnia warsztatów stanęły na poznańskim Starym Rynku cztery wyjątkowe szałasy. Otwarciu wystawy świątecznych szałasów towarzyszył mały festyn na ulicy Żydowskiej w ramach, którego odbyły się: kiermasz kuchni żydowskiej, koncerty muzyki żydowskiej, nauka hebrajskiego i jidysz, wspólne budowanie i dekorowanie z architektami świątecznego szałasu oraz warsztaty architektoniczne dla dzieci.
O szczegółach tego  wydarzenia można poczytać na stronie internetowej www.budujemyszalas.org >>.
- Marta Buczkowska


Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.