Rozwarstwianie socmodernizmu

i

Autor: Archiwum Architektury

Rozwarstwianie socmodernizmu

2017-06-02 17:20

Organizatorzy 15. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL planują w tym roku „rozwarstwienie” jednego z najciekawszych powojennych modernistycznych budynków Wrocławia – nieużytkowanego od 2007 roku Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego zaprojektowanego przez Krystynę i Mariana Barskich.

Artyści SURVIVALU podejmują wyzwanie miejskiej dżungli realizując swoje projekty w miejscach porzuconych, w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Impulsem do działań jest gęsta od znaczeń przestrzeń miejskich aglomeracji – tak opisują ideę festiwalu jego twórcy z fundacji Art Transparent. Tegoroczna edycja powstała we współpracy z Jednostką Architektury - fundacją pod patronatem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak założoną przez grupę wrocławskich architektów, autorów m.in. wystaw o tamtejszym modernizmie i kilku projektów renowacji powojennych zespołów we Wrocławiu. W programie SURVIVALU przewidziano panele dyskusyjne, pokazy filmowe oraz interwencje o charakterze artystycznym. Jednym z działań będzie symboliczna próba przywrócenia audytorium „dawnego blasku” poprzez oczyszczenie fragmentu fasady i zwieńczenie go specjalnie przygotowanym na tę okazję neonem: Jest Chemia. Zaplanowano także debatę Trudna miłość, w której poruszone zostaną tematy powszechnego odbioru późnego modernizmu oraz kontrowersji z nim związanych. Los audytorium, wyjątkowego przykładu kompleksowego projektowania z przełomu lat 60. i 70. - od otoczenia po detale wnętrza - jest nadal niepewny, choć w 2012 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

15. Przegląd Sztuki SURVIVAL Rozwarstwienie Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk, Anna Stec, Michał Bieniek. 23-27 czerwca 2017 www.survival.art.pl