Architektura MuratorWydarzeniaRusza nabór na warsztaty projektowe Mood for Wood

Rusza nabór na warsztaty projektowe Mood for Wood

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W tegorocznej edycji uczestnicy postarają się zmienić pięć związanych z wodą lokalizacji w Poznaniu.

Rusza nabór na warsztaty projektowe Mood for Wood

W warsztatach weźmie udział 45 studentów, którzy pod okiem młodych architektów i projektantów w 5 grupach zaprojektują i wykonają meble/przestrzenie do wypoczynku dla pięciu wybranych lokalizacji związanych z wodą w Poznaniu. Wybrane do projektu lokalizacje mają różne uwarunkowania przestrzenne, innych odbiorców, pełnią różne funkcje. Są wśród nich Brama Poznania – Muzeum Ichot położone nad Cybiną, Jezioro Rusałka - które od kilku lat przeżywa prawdziwe oblężenie nawet zimą, czy kultowa pływalnia miejska Chwiałka, na której tysiące poznaniaków uczyło się pływać. Uczestnicy spotkają się z użytkownikami lokalizacji, którzy będą mieli aktywny wpływ na kształt projektów, które powstaną po wysłuchaniu ich potrzeb i marzeń co do tej przestrzeni publicznej.

TUTORZY:

STUDIO NO (PL)
Duet architektów skupionych na projektach średniej i małej skali. Działają na styku architektury i designu, nie dla idei, a dla celu jakim jest naprawa tkanki miejskiej, która ma służyć mieszkańcom. Zachęcają do interakcji z nią, wydobywają jej potencjał. Mówią o sobie, że tworzą miejsca, projektują na chwilę lub na dłużej; bawią się w pracy robiąc poważne rzeczy; starają się rozwiązywać problemy a nie stawiać pomniki. Stworzyli, między innymi, miejsce spotkań w plenerze Archi-box 2015 “Baza”; trybunę miejską “Poczekalnia”, serię projektów „Mikroinstalacje”; strefę festiwalową dla BRAVE Festiwal 2015. www.studiono.pl

HELLO WOOD (HU)
Hello Wood (HU) to międzynarodowy program architektoniczny oraz studio projektowe z siedzibą w Budapeszcie. Wszystkie projekty powstałe w pracowni wyróżniają się dwiema podstawowymi cechami: są zaangażowane społecznie i budowane głównie z drewna. Hello Wood łączy sztukę, design i naukę; tworzy wspólnotę, rozwija młode talenty. Skupia nie tylko specjalistów z całego świata, ale co niezwykle wartościowe, integruje lokalnych mieszkańców ze społecznością projektantów. Hello Wood rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku jako obóz artystyczny dla studentów architektury oraz designu, a dziś, po prawie pięciu latach działalności stał się niezwykłym festiwalem artystycznym, w którym co roku bierze udział 100 studentów z ponad 20 uniwersytetów i 30 krajów. Hello Wood daje możliwość nauki poprzez bezpośrednie doświadczenie projektowe z materiałem. Jest świetną okazją do tworzenia międzypokoleniowych więzi poza murami uczelni. www.hellowood.eu

KOGAA (CZ)
Pracownia została założona w 2015 roku przez Alexandrę Georgescu, Tomáša Kozelský oraz Viktora Odstrčilíka to międzynarodowe biuro, które pracuje na styku architektury, urbanistyki, projektowania wnętrz oraz projektowania produktu. Pracownia zajmuje się wszystkimi aspektami powierzonych im zadań, od koncepcji do fazy realizacyjnej. Ambicją KOGAA jest to, by każdy ich projekt przesuwał granicę w innowacyjny i nieoczekiwany sposób, był wynikiem twórczego wyważenia oczekiwań społecznych i możliwości technicznych. Projektanci wierzą, że badania i eksperymenty są cennym narzędziem projektowania. Dokładne analizy programu, typologii, funkcji, przestrzeni oraz tła historycznego i społecznego jest niezbędne do stworzenia unikalnych projektów. www.kogaa.eu

Mikołaj Smoleński
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i w Finlandii na Uniwersytecie w Oulu w ramach programu Modern Nordic Architecture oraz podyplomowo na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Helsinkach. Współtworzy zespół CH+architekci oraz prowadzi platformę SOFFT zajmująca się zagadnieniami dotyczącymi projektowania ukierunkowanego na lokalne społeczności oraz dedykowanego przestrzeniom publicznym. Jest współautorem realizacji m.in. Centrum Kultury „Agora” we Wrocławiu oraz Regionalnego Centrum Sportu w Kołobrzegu, realizowanego zespołu Szkolno-przedszkolnego na Stabłowicach we Wrocławiu, planowanego Centrum Kultury i Aktywności lokalnej na Nowych Żernikach we Wrocławiu, oraz realizacji plenerowych "Polegiwacz" i "MoKapp". Autor i współautor ok. dwudziestu nagrodzonych i wyróżnionych projektów konkursowych. www.sofft.pl

2021 architekti
Pracownia 2021 architekti została założona w 2012 roku w Bratysławie przez Petera Lényi, Ondreja Marko i Mariana Lucký. Pracownia skupia się głównie na realizacji budynków publicznych oraz na projektach w przestrzeni publicznej mających szerszy wymiar społeczny. Oprócz pracy projektowej w bardzo zróżnicowanych skalach architekci podejmują się udziału w warsztatach i działaniach miejskich typu self-build. Na ich półkach w pracowni obok segregatorów pełnych dokumentacji projektowej i literatury architektonicznej można znaleźć wiertarki, szlifierki czy pojemniki pełne śrub. www.2021.sk

REKRUTACJA
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com w terminie od 11 maja do 10 czerwca. Warsztaty kierowane są do studentów kierunków projektowych, którzy nie ukończyli 26 lat. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 15 czerwca.

Koszt: 85 euro (360 zł)
W cenę warsztatów wliczone jest:
- nocleg w terminie 04-12.08.2017 w Poznaniu
- wyżywienie (śniadanie, obiad)
- dojazd z/do Poznania ( studenci z Czech – wyjazd Brno lub Praga, studenci z Węgier – wyjazd Budapeszt, studenci ze Słowacji- wyjazd z Bratysławy, studenci z Polski – zwrot kosztów podróży z dowolnego miasta w Polsce , komunikacją publiczną, w klasie ekonomicznej, bilet studencki) -transport publiczny w Poznaniu
- materiały do pracy w trakcie warsztatów
- szkolenie BHP
- zestaw gadżetów z logo Mood for Wood

ORGANIZATORZY
SARP Poznań, Stowarzyszenie Kolektyw 1a
PARTNERZY
Fundusz Wyszehradzki, Miasto Poznań, School of Form, Hello Wood, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Uniwersytet Techniczny w Brnie, Centrum Kultury Zamek Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego oraz Miasta Poznań.
PATRONI MEDIALNI
Magazyn ARCH, Architektura Murator, Infoarchitekta.pl, epiteszforum.hu, earch.cz, archiweb.cz, archinfo.sk
KONTAKT
Magda Wypusz
mwypusz@gmail.com

Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny Spółka Polskie Domy Drewniane ogłasza konkurs na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.