Architektura MuratorWydarzeniaRusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął

Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął

Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.

Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął
Dom towarowy Solpol we Wrocławiu, proj. Wojciech Jarząbek, Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski, Jacek Sroczyński; fot. Marcin Czechowicz

Próby ratowania Solpolu przed rozbiórką trwały kilka lat. O wartości postmodernistycznego obiektu projektu Wojciecha Jarząbka, Pawła Jaszczuka, Jana Matkowskiego i Jacka Sroczyńskiego i kolejnych staraniach o jego zachowanie pisaliśmy na łamach „Architektury-murator” wielokrotnie. Ostatnio wydawało się, że Solpol być może uda się ocalić. Na początku roku media ogólnopolskie informowały o planach sprzedaży budynku przez spółkę Polsat Nieruchomości. Według doniesień zainteresowanie zakupem wyraziła firma Noho Investment, należąca do rodziny Kulczyków. Spekulacje, co do przyszłości Solopolu zbiegły się w czasie z opublikowaniem listu otwartego do ministra kultury Piotra Glińskiego, w którym wrocławski SARP, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Pracownia Badań Regionalnych Uniwersytetu Wrocławskiego po raz kolejny apelowały o objęcie budynku ochroną. Pełna treść listu dostępna w artykule: Jest nadzieja dla Solpolu: czy tym razem uda się uratować budynek przed rozbiórką?

Resort kultury jak dotąd nie ustosunkował się do treści pisma. Tymczasem na budynku Solopolu pojawiła się tablica informująca o jego wyburzeniu. Czytamy na niej, że prace rozbiórkowe rozpoczęły się 17 marca i potrwają do 31 lipca 2022 roku. Wykonawcą robót jest spółka Tree Capital z Baniochy, inwestorem – Polsat Nieruchomości.Blisko 300 architektów i osobowości świata kultury przeciw wyburzeniu Solpolu 274 osoby z Polski i ze świata podpisało list otwarty do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie ochrony zagrożonych wyburzeniem obiektów takich jak Solpol Wojciecha Jarząbka, Basen Olimpijski Richarda Konwiarza czy ZETO Anny i Jerzego Tarnawskich.
Wrocławski SARP w proteście przeciw wyburzeniu Solpolu, budynku ZETO i Basenu Olimpijskiego „Zadbajmy o naszą historię i różnorodność, nie pozwólmy, by architektura stała się jednostajna i skrojona wyłącznie do potrzeb inwestorów” – apeluje środowisko architektów z Dolnego Śląska. Wrocławski SARP wystosował właśnie list otwarty do władz miasta i województwa w sprawie ochrony zagrożonych wyburzeniem obiektów takich jak Solpol Wojciecha Jarząbka, Basen Olimpijski Richarda Konwiarza czy ZETO Anny i Jerzego Tarnawskich.
Autor: (Red.)
W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu! Kolejny zwrot w sprawie wrocławskiego Solpolu. Budynek od spółki Polsat Nieruchomości zamierza odkupić ministerstwo kultury. W dawnym domu towarowym powstać ma Narodowe Muzeum Architektury Postmodernizmu.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
W obronie wrocławskiego Solpolu. Kolejna petycja do władz miasta Blisko 700 osób podpisało się pod nową petycją do władz Wrocławia w sprawie objęcia ochroną domu towarowego Solpol i zawieszenia postępowania pozwalającego na rozbiórkę obiektu.
Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku? Solpol, najlepszy polski przykład krzykliwego, hedonistycznego nurtu postmodernizmu, prawdopodobnie wkrótce zostanie wyburzony. Obecny właściciel obiektu, spółka Polsat Nieruchomości, złożył właśnie wniosek o jego rozbiórkę.
Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.
Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej To on wyznaczył wyznaczył symboliczną datę śmierci architektury modernistycznej. Napisał kilkadziesiąt książek z teorii architektury, w tym kultową „Architekturę postmodernistyczną” czy najpopularniejszą w Polsce publikację o Le Corbusierze: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Jencks zmarł 13 października w swoim domu w Londynie. Miał 80 lat.