Architektura MuratorWydarzeniaRuszył nabór do programu Archi-przygody

Ruszył nabór do programu Archi-przygody

Przedszkolaki znów będą miały okazję do zapoznania się z tajnikami architektury. Podczas zajęć pod okiem specjalistów poznają lepiej własne otoczenie, stworzą makiety, a nawet zbudują proste formy.

Ruszył nabór do programu Archi-przygody

Do 27 stycznia potrwa nabór do trzeciej ogólnopolskiej edycji programu Archi-przygody skierowanego do przedszkoli. Jest to projekt z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W instytucjach, które zakwalifikują się do programu, przez trzy miesiące odbędzie się około dwudziestu godzin zajęć pod okiem studentów i absolwentów architektury oraz wydziałów sztuk projektowych. Spotkania mają na celu przybliżenie znaczenia architektury. Podczas proponowanych zajęć dzieci poznają możliwości wykorzystania posiadanych zmysłów do odkrywania najbliższego otoczenia. Przekonają się, że powstanie budowli poprzedza wiele działań poznawczych i twórczych. Zaczynając od zabaw poprzez doświadczenia i własną pracę twórczą uczestnicy programu zapoznają się ze "sztuką budowania". Główne założenia skupiają się wokół: sensorycznego nabywania przez dzieci świadomości przestrzeni, w której się poruszają i którą zamieszkują, kształtowania w dzieciach zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz docenienie tradycji architektonicznych – czytamy w opisie programu. Gotowe scenariusze zajęć przewidują praktyczne warsztaty w terenie, robienie makiet, pracę z materiałami, budowanie prostych form oraz ćwiczenia z kompozycji, skali, proporcji i planowania przestrzennego. Poprzez poznanie narzędzi architektury dzieci będą miały okazję rozwinąć swoją wrażliwość estetyczną, świadomość społeczną i kreatywność.

Do udziału w Archi-przygodach mogą się zgłaszać przedszkola oraz studenci i absolwenci architektury chętni do prowadzenia zajęć. Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Więcej informacji tu.