Architektura MuratorWydarzeniaSARP Katowice: uczyć się od Las Vegas

SARP Katowice: uczyć się od Las Vegas

SARP Katowice zaprasza na dyskusję towarzyszącą premierze polskiego wydania klasycznej książki Roberta Venturi, Denise Scott Brown i Stevena Izenoura Learning from Las Vegas. Spotkanie odbędzie się  19 czerwca 2013 roku

W dyskusji, która odbędzie się w Galerii Architektury SARP w Katowicach udział wezmą:
Piotr Bujas - architekt, projektant, badacz architektury, współautor książki:Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji (Bęc Zmiana, 2012). W swojej pracy łączy praktykę interdyscyplinarnego projektowania i badań architektonicznych.

Wojciech Czapnik - architekt, felietonista magazynów architektonicznych, pracował dla renomowanych polskich pracowni oraz w Niemczech i Szwajcarii. Obecnie współpracuje z Hochtief Polska.

Josef Kiszka - architekt, członek Czeskiej Izby Architektów, członek Izby Architektów RP, członek Izby Architektów Słowacji. Laureat wielu prestiżowych konkursów architektonicznych w Europie.

Roman Rutkowski - architekt, twórca pracowni Roman Rutkowski Architekci, wykładowca Politechniki Wrocławskiej i Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, niezależny ekspert Europejskiej Nagrody Architektonicznej Miesa van der Rohe.

Moderatorem dyskusji będzie Bartłomiej Nawrocki (SARP Katowice)

„Kaczka" i „dekorowana buda", modernizm i eklektyzm, szyld i budynek, XIX wieczny flaneur i XX wieczny konsument w samochodzie. O tym wszystkim i nie tylko będziemy chcieli porozmawiać przy okazji pierwszego polskiego wydania Learning from Las Vegas – zapowiadają organizatorzy spotkania.
Pierwsze wydanie książki Uczyć się od Las Vegas ukazało się w USA w 1972 roku i szybko zyskało rozgłos dzięki kontrowersyjnym poglądom autorów. Żywa polemika z ideami modernizmu wiązała się z dyskusją o roli architekta, apelem o otwarcie na oczekiwania, gust i potrzeby przeciętnego użytkownika budynku – różne od oczekiwań projektanta. Punktem wyjścia dla trójki autorów jest analiza architektury Las Vegas; jarmarcznej, nastawionej na efekt, skutecznie dążącej do olśnienia widza. 

Las Vegas […] pokazuje architektowi czy urbaniście, że istotą tej architektury jest lekkość, budowanie oazy w potencjalnie nieprzyjaznym środowisku, wyostrzona symbolika oraz możliwość wchodzenia w nową rolę: odwiedzający przez trzy dni może wyobrażać sobie, że jest centurionem w Caesars Palace, pionierem we Frontier albo krezusem w Riviera, a nie akwizytorem z Des Moines w stanie Iowa albo architektem z Haddonfield w stanie New Jersey
(fragment polskiego wydania, tłum. Anna Porębska).
Polskie wydanie tej ważnej dla architektury XX wieku pracy ukazało się po raz pierwszy wiosną 2013 roku.


Dyskusja na podstawie książki
Uczyć się od Las Vegas 19 czerwca 2013, środa  godz. 18.30
Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9

Robert Venturi, Denise Scott Brown, Steven Izenour, Uczyć się od Las Vegas, Wydawnictwo Karakter 2013,  s. 232, cena ok. 79 zł

Tagi:
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – cykl spotkań Warszawski oddział SARP zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu prezentującego stołeczne biura projektowe. Gośćmi wieczoru będą Błażej Hermanowicz i Stanisław Rewski z pracowni HRA Architekci.
Zabytki Syrii w szkicowniku architekta – wykład Wojciecha Zabłockiego 7 marca 2019 roku odbędzie się kolejny wykład z cyklu Duże A organizowanego przez wrocławski SARP. Tym razem prelegentem będzie Wojciech Zabłocki, który w latach 80. pracował w Syrii, gdzie zaprojektował m.in. kompleks hali widowiskowej i basenów olimpijskich w Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii.