Architektura MuratorWydarzeniaSecesyjny Plac Defilad? Historyzujący projekt prowokuje dyskusję

Secesyjny Plac Defilad? Historyzujący projekt prowokuje dyskusję

Przedwojenne kamienice zamiast Placu Defilad? Projekt nieznanej szerzej w środowisku architektów pracowni PIG zatacza coraz większe kręgi.

Plac defilad
Fot.: PIG Architekci

Zamiast zagospodarowania terenu przed placem Defilad poprzez uporządkowanie istniejącej otwartej przestrzeni, architekci z pracowni PIG Architekci proponują zabudowanie działki kamienicami wzorującymi się na przedwojennej zabudowie. Niektóre z nich chcą wiernie odtworzyć, część wyposażyć w nadbudowy celem ujednolicenia wysokości zabudowy. Założeniem projektu jest stworzenie żyjącego kwartału miasta, ich zdaniem zmniejszając dominujący wpływ Pałacu Kultury poprzez oplecenie go siatką ulic. Według naszej rozmowy z pracownią, projekt przygotowywany był od około trzech lat i towarzyszyła mu dokładna analiza przedwojennej zabudowy, zaś zgłoszenie go do konkursu na zagospodarowanie Placu Centralnego miało sprowokować do dyskusji nad kształtem tego miejsca.

Projekt został w ostatnich dniach tak zaskakująco silnie nagłośniony przez media, że powstaje pytanie, czy nie zagraża dotychczasowym planom na to miejsce, w tym realizacji Muzeum Sztuki Współczesnej i Teatru Rozmaitości. Kim są autorzy? Pracownia ma na koncie trzy ukończone realizacje w Warszawie – dwa budynki mieszkalne oraz sezonowe boiska przy wschodniej stronie Placu Defilad, działające w ubiegłym roku.

Całość projektu można zobaczyć na stronie pracowni.

Punkt widokowy na placu Defilad: wyniki konkursu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło wyniki konkursu na projekt tymczasowego punktu widokowego zlokalizowanego bezpośrednio przy placu budowy swojej nowo powstającej siedziby. Zwyciężyła praca przygotowana przez pracownię 94 Studio z Poznania.
Znamy wyniki konkursu na plac Centralny w Warszawie Podczas otwarcia Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak ogłoszono wyniki konkursu na zagospodarowanie placu Centralnego. Autorem zwycięskiej koncepcji jest pracownia A-A Collective. Z przestrzeni ubędzie bruku, a przybędzie zieleni, pojawi się również oczko wodne.
Kim są gospodarze Placu Defilad? Dyskusja Czy Plac Defilad może stać się pierwszą w Polsce przestrzenią zarządzaną przez lokalnych gospodarzy? Działające przy placu instytucje zapraszają na dyskusję 4 kwietnia.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę Pierwsza duża inwestycja na Placu Defilad staje się rzeczywistością. Miasto Warszawa ogłosiło dzisiaj przetarg na budowę nowego budynku MSN-u.
"Aorta Warszawy"? Miasto ogłasza konkurs na park pod Pałacem Kultury Między Pałacem Kultury a Alejami Jerozolimskimi już tego lata ma znaleźć się tymczasowy park. Władze miasta Warszawy ogłosiły konkurs na zagospodarowanie zaniedbanego dotychczas terenu.
Plac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury Poznaliśmy prace nagrodzone w konkursie na koncepcję zagospodarowania placu Centralnego – nowej przestrzeni miejskiej, która powstanie w centrum Warszawy z części placu Defilad. Wybrane projekty zostaną teraz poddane pod opinię mieszkańców.