Ślad węglowy w cyklu życia budynku: spotkanie on-line
Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP i PLGBC zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego, tym razem poświęcone różnym fazom cyklu życia budynków. W dyskusji udział wezmą Małgorzata Dembowska, Agnieszka Kalinowska-Sołtys oraz Mateusza Płoszaj-Mazurek.
Już 20 kwietnia o 18.00 kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie cykli życia budynku i ich związku ze śladem węglowym. Uczestnicy porozmawiają m.in. o strategiach i decyzjach projektowych wpływających na emisję gazów cieplarnianych oraz narzędziach oceny śladu węglowego materiałów budowlanych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wiktor Kowalski z Buro Happold, Małgorzata Dembowska z pracowni WXCA oraz członkowie Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP Anna Tofiluk i Piotr Jurkiewicz, a także Agnieszka Kalinowska-Sołtys z APA Wojciechowski oraz Mateusza Płoszaj-Mazurek z biura Bjerg Arkitektur.
Architekci stają dziś przed wyzwaniem takiego zaprojektowania tkanki miejskiej i pojedynczego budynku, aby z jednej strony stworzyć środowisko odporne na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, a z drugiej przyjazne do życia dla mieszkańców. Jerzy Kwiatkowski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW o nowych wyzwaniach dla architektury i jej ewaluacji w kontekście zmiany klimatu.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
2 października 2019 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarta zostanie wystawa 20 projektów przeciwko zmianie klimatu. Przygotowała ją zrzeszająca przedstawicieli architektonicznych organizacji z całej Europy Architects' Council of Europe.
Czy Plac Defilad może stać się pierwszą w Polsce przestrzenią zarządzaną przez lokalnych gospodarzy? Działające przy placu instytucje zapraszają na dyskusję 4 kwietnia.
14 grudnia w ramach prezentowanej wcześniej na Biennale Architektury w Wenecji ekspozycji "Fair Building", poruszającej temat etyki w branży budowlanej, Centrum Designu Gdynia zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie. Udział wezmą m. in. Grupa Projektowa Centrala i Filip Springer.
Czy jest dziś możliwe wizjonerskie, całościowe myślenie o przyszłości, charakterystyczne dla utopijnych projektów modernistycznych? Jakiego rodzaju jakość dodają do przestrzeni miast działania architektów szukających nowych dróg, działających poza światem budowlanego biznesu?
Czy Warszawa powinna zainteresować się dziedzictwem Łodzi? Dlaczego Warszawie powinno zależeć na tym, by Łódź znowu stała się pulsującą życiem metropolią? O tym wszystkim podczas dyskusji z cyklu Miasto 2.0: Warszawskie Latające Spotkanie Strategiczne w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zwycięska koncepcja biura architektonicznego Kwadrat z Gdyni zakłada ukrycie większej części ekspozycji pod ziemią. Nad terenem dominować ma wielka trójkątna, czerwona wieża. WIDEO!!