Zabytki

Śląsk ma nowy zabytek - to unikatowe domy wybitnego architekta. I można je kupić

2025-03-13 13:26

Dwa budynki dawnego Ośrodka Wczasów Niedzielnych w Tychach-Paprocanach właśnie oficjalnie zostały zabytkami - decyzja jest ostateczna. Zaprojektowane przez Stanisława Niemczyka domki weekendowe miały jak najmniej ingerować w leśne otoczenie - dlatego sypialnie mają zawieszone 2 metry nad ziemią. Kilka dni temu właśnie te budynki wystawiono na sprzedaż. Koszt obu to 750 tys. zł łącznie.

Spis treści

  1. Domki projektu Stanisława Niemczyka pod ochroną
  2. Radykalny projekt wizjonera
  3. Zabytek na sprzedaż
Gołębiewski największym hotelem w Polsce

Domki projektu Stanisława Niemczyka pod ochroną

Na Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tychy pojawił się komunikat o ostatecznym zakończeniu postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków nowego obiektu - Ośrodka Wczasów Niedzielnych w Tychach-Paprocanach. Na terenie OWN stały trzy domki weekendowe projektu architekta Stanisława Niemczyka, jednak wpisem do rejestru objęto dwa z nich. Jeden w stanie ruiny, drugi (podwójny) po lekkiej przebudowie i ociepleniu. Oba właśnie wystawiono na sprzedaż. Ich cena to 750 tysięcy złotych - za dwa.

Zobacz także: Miały być jak las w lesie, domy-drzewa. Dwa z nich właśnie wystawiono na sprzedaż. Projektował je Stanisław Niemczyk

Trzeci z domków, stojący nieco dalej, został przebudowany do tego stopnia, że zdecydowano o nieobjęciu go wpisem.

Ochrona konserwatorska obejmuje domki "w obrysie ich ścian zewnętrznych".

Tychy. Domy weekendowe projektu Stanisława Niemczyka w Paprocanach

i

Autor: Julia Dragović

Archiwalne zdjęcia domków w Architekturze (nr 9, 1974 r., str. 364):

Domek wekendowy nr 59 m 4, proj. Stanisław Niemczyk. Źródło: Architektura (nr 9, 1974 r., str. 364)

i

Autor: Stanisław Niemczyk, Dom wekendowy nr 59 m 4. Architektura (nr 9, 1974 r., str. 364)

W decyzji czytamy:

decyzją z dn. 11.02.2025 r., znak: K-RD.5140.98.2024.MB, wpisano do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego zabytek: trzy budynki dawnego Ośrodka Wczasów Niedzielnych w Tychach-Paprocanach (budynki nr 1, 2, i 3) przy ul. Nad Jeziorem 1a, zlokalizowane na działce ewidencyjnej nr 72/5, ark. mapy 19, obr. 0001 Tychy, gm. m. pow. Tychy. Zakres wpisu do rejestru zabytków obejmuje ww. obiekty w obrysie ich ścian zewnętrznych – zgodnie z oznaczeniem na mapie, stanowiącej integralną część ww. decyzji o wpisie z dn. 11.02.2025 r. Ww. decyzja o wpisie do rejestru zabytków stała się ostateczna dn. 26 lutego 2025 r. Nadano numer rejestru zabytków: A/1518/25.

Wspomniane trzy budynki to w praktyce dwa domki - jeden pojedynczy i jeden złożony z dwóch połączonych.

Radykalny projekt wizjonera

Stanisław Niemczyk, silnie związany z Tychami architekt (zaprojektował tu m.in. Kościół Ducha Świętego Kościół św. Klary i św. Franciszka) zaprojektował domki weekendowe w 1969 roku jako domy-drzewa, lokalizując je w lesie nad Jeziorem Paprocańskim. Domki wybudowano w 1973 roku, a radykalna i odważna koncepcja młodego wtedy architekta zagwarantowała mu nagrodę II stopnia przyznawaną przez Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska. 

Zobacz także: To osiedle powstało z wielkiej płyty na Górnym Śląsku, a wygląda, jak z cegły - i z Wielkiej Brytanii. Projektował je Stanisław Niemczyk

Niemczyk kierował się przede wszystkim jak największym ograniczeniem ingerencji w leśne otoczenie - domy stykały się z podłożem na możliwie najmniejszej powierzchni, by zwierzęta mogły swobodnie poruszać się po terenie, a ścieżki podniesiono ponad ziemię, by woda opadowa mogła swobodnie przepływać. Z "pnia" domu wchodziło się po schodach na jego "koronę" - do przestrzeni mieszkalnej. Wykończono je w białym tynku, a urozmaiceniem bryły był surowy beton, z którego wykonano m.in. masywne rynny, oraz framugi dużych okien wykonane z drewna w ciepłym odcieniu.

Stanisław Niemczyk, ośrodek Paprocany (Dom wekendowy nr 59 m 4). Źródło: Architektura (nr 9, 1974 r., str. 363)

i

Autor: Stanisław Niemczyk, Dom wekendowy nr 59 m 4. Architektura (nr 9, 1974 r., str. 363)

Pomysł domków letniskowych na słupach przy jednoczesnym maksymalnym poszanowaniu zieleni wpisywał się w trendy projektowe początku lat 70. Tendencje do zwrócenia się ku naturze i projektowanie oraz budowanie z jak najmniejszym dla przyrody uszczerbkiem było ważnym elementem światowego myślenia o architekturze jako o sposobie na ratowanie zniszczonej przez człowieka planety. Dzięki projektowi Stanisława Niemczyka Tychy uczestniczyły w tej ważnej dyskusji. Co z niej zostało, niech każdy z nas osądzi

— pisała o budynkach Anna Syska, Miejska Konserwator Zabytków, w 2020 roku na łamach tygodnika Twoje Tychy.

Zabytek na sprzedaż

Domki z działki, którą objął wpis, są na sprzedaż. Ogłoszenie pojawiło się niedawno i już w jego treści zaznaczono, że domki są obiektem zabytkowym. Wtedy jednak decyzja o wpisie nie była jeszcze ostateczna. Jej uprawomocnienie oznacza, że nikt nie złożył odwołania od decyzji konserwatora.

Cena za dwa domki położone na obszernej działce to 750 000 zł.

Źródła: BIP Urzędu Miasta Tychy / Miejski Konserwator Zabytków (GKZ), Anna Syska; rysunki i fotografie Stanisława Niemczyka (str. 363, 364; na prawie cytatu) [w:] Architektura (nr 9, 1974 r.); Anna Syska, Domki weekendowe [w:] Twoje Tychy (nr 3/2020 r.)
Architektura Murator Google News
Architektura-murator. Podcast 30/30
Anna Cymer: Ależ to jest brzydkie!