Architektura MuratorWydarzeniaŚląska rzecz. Śląscy projektanci i ich prace

Śląska rzecz. Śląscy projektanci i ich prace

Muzeum Śląskie i Zamek Cieszyn zapraszają na wystawę Śląska Rzecz

Podkładowca, proj. Aleksandra Michałowska, fot. Dominik Gajda, Muzeum Śląskie: www.muzeumslaskie.pl
Podkładowca, proj. Aleksandra Michałowska, fot. Dominik Gajda, Muzeum Śląskie: www.muzeumslaskie.pl

Wystawa prezentowana w Muzeum Śląskim przedstawia wyniki ósmej edycji konkursu „Śląska Rzecz” organizowanego przez Zamek Cieszyn przy wsparciu „Design Silesia”. Konkurs służy promocji śląskich projektantów i firm, które podjęły współpracę z lokalnymi dizajnerami.
Na ekspozycji znalazły się prace nagrodzone i wyróżnione, obiekty, grafiki, opisy nowych usług. Od wielu innych wystaw designu odróżnia Śląską Rzecz fakt, że wszystkie eksponowane  projekty zostały wdrożone do produkcji w 2012 roku.

Główną nagrodę w ósmej edycji konkursu i tytuł najlepszego produktu przyznano podestowi pożarniczemu PMT25D Skyline. Urządzenie zostało zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę Inżynieria Samochodów Specjalnych Wawrzaszek z Bielska-Białej.

W kategorii grafika użytkowa zwyciężyła seria publikacji prawniczych „Przepisy 2012” i „Aplikacja radcowska”  zaprojektowane przez Agatę Korzeńską i Pawła Krzywdę (Idee) dla Wydawnictwa Od.Nowa z Bielska-Białej. Projektanci postawili na czytelność i łatwość wyszukiwania informacji – ale uwagę zwraca również śmiałe, jak na ten rodzaj wydawnictw, wykorzystanie koloru.  Studio Idee otrzymało również nagrodę Zamku Cieszyn za serię etykiet "A to dobre!". Przetwory owocowo-warzywne produkowane przez firmę Szafran Maciej Szafraniec oznaczone zostały za pomocą prostych, czytelnych symboli, dzięki czemu korzystnie wyróżniają się na tele konkurencyjnych produktów.

Nagroda za najlepiej zaprojektowaną usługę przyznana została Urzędowi Miasta Jaworzno i MS Design Pracownia Projektowa, projektantkom Marii Skotnickiej i Agnieszce Czachowskiej. Projekt dotyczył modernizacji Parku Matejki w Jaworznie. Park dostosowano do potrzeb dzieci.

Na wystawie prezentowane są także meble, ubrania, sprzęt turystyczny, zabawki i wózki dziecięce. Wystawa trwać będzie od 2 sierpnia do 1 września 2013 roku.

Śląska Rzecz – wystawa pokonkursowa
Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3, Katowice

Porozmawiajmy o śmieciach w Katowicach Świadome zarządzanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. Twórcy wystawy Let’s talk about garbage przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem.
Współczesna formuła muzeum - o Muzeum Śląskim w Katowicach Krzysztof Mycielski Nowy obiekt nie zagłusza pożądanej tu refleksji nad otoczeniem, skomplikowanymi korzeniami i przyszłością Górnego Śląska
Znikające muzeum. Roman Rutkowski o Muzeum Śląskim w Katowicach Nowe Muzeum Śląskie jest budynkiem odświeżającym intelektualnie, rozwiązanym w sposób daleki od jakichkolwiek standardów
Nowe Muzeum Śląskie. Zbrojenie jak w amerykańskich wysokościowcach Utrudnienie w projektowaniu i realizacji inwestycji stanowił bardzo mocno przeobrażony działalnością górniczą teren. Obszar, na którym znajdowała się działka przeznaczona pod budowę muzeum, to jedno z pierwszych miejsc wydobywania węgla kamiennego na Śląsku. Wyzwaniem było też zabezpieczenie znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie trzech historycznych obiektów wchodzących w skład dawnej kopalni Katowice
Pomysł na podziemne muzeum. O projekcie Muzeum Śląskiego architekci Roger Riewe i Florian Riegler Przestrzenie muzeum oraz przyszłego tzw. Centralnego Holu Kwartału Muzeów zaprojektowane zostały w całości pod ziemią. Na zewnątrz widoczne są jedynie przeszklone kubatury, w których przewidziano wejścia i funkcje administracyjne, a które służą też doświetleniu i wentylacji części podziemnych. Są one tak rozmieszczone, aby harmonizowały z układem zachowanych obiektów historycznych