Architektura MuratorWydarzeniaŚląskie Dni Architektury 2017

Śląskie Dni Architektury 2017

Śląskie Dni Architektury 2017 rozpoczną się 7 października i potrwają do 16 listopada. W programie spacery architektoniczne, projekcje filmowe, wystawy i wykłady.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 7 października Archiziemniakiem - corocznym spotkaniem architektów, ich rodzin i przyjaciół w modernistycznej Willi gen. Ziętka projektu Aleksandra Franty i Henryka Buszki w Utroniu. W programie kolejnych dni przewidziano zwiedzanie najnowszej śląskiej architektury z jej twórcami - Muzeum Śląskiego z Mikołajem Szubert-Teclem z Riegler Riewe Architekci oraz przedszkola w Paniówkach z Bartkiem Nawrockim. Pod koniec października zaplanowano pokaz filmu "Schayer", prezentującego sylwetkę Karola Schayera, wybitnego architekta, twórcy pierwszej siedziby Muzeum Śląskiego oraz jednego z architektów Bejrutu. Pokazowi będzie towarzyszyła wystawa animacji wizualizującej wygląd pierwszego Muzeum Śląskiego oraz dyskusja badaczy o działalności architektów modernizmu. W programie przewidziano również spotkania z architektami - Marleną Wolnik z pracowni MWArchitekci oraz Przemem Łukasikiem i Łukaszem Zagałą z medusa group. Odległe geograficznie regiony przybliży zaś wystawa „Architektura Japonii”, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia japońskiej architektury autorstwa arch. Karoliny Szkapiak, głównej projektantki SK Architekci. Szczegółowy program wraz z datami i miejscami wydarzeń można znaleźć na stronie katowickiego oddziału SARP.

Tagi:
Centrum Aktywności / Rybnik Ten obiekt to prosta, bezpretensjonalna, lecz tym silniejsza deklaracja wiary w architekturę, która może zmieniać rzeczywistość na lepsze. O realizacji MWArchitekci pisze Oskar Grąbczewski.
Filmowa relacja z otwarcia Obiektu Niemożliwego w Bytomiu Inauguracja projektu Przema Łukasika odbyła się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl przygotowany przez Annę Piotrowską, która wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zaproponowała choreograficzną interpretację apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Górnego Śląska.  
Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej: wyniki konkursu Jeden z ikonicznych obiektów poprzemysłowych Górnego Śląska ma szansę zyskać nowe życie. Władze Rudy Śląskiej rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt adaptacji tzw. wielkiego pieca huty Pokój. Główną nagrodę zdobyła eM4 Pracowni Architektury Brataniec.
Architektura Roku 2019 i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – wyniki Unikato projektu KWK Promes, szpital psychiatryczny w Szwajcarii pracowni M.O.C Architekci, Dom na Łące w Blachowni Kamila Cierpioła, zagospodarowanie terenów byłego Ośrodka Wypoczynkowego Niedzielnego w Jastrzębiu Zdroju oraz rynku w Orzegowie w Rudzie Śląskiej. Jurorzy konkursów Architektura Roku i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wyłonili laureatów.
Spotkanie z Mistrzem – Barbara i Oskar Grąbczewscy SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład Barbary i Oskara Grąbczewskich, współtwórców katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 – wyniki konkursu Znamy wyniki 24. edycji konkursu organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla domu w Będzinie projektu Marcina Jojki, Bartłomieja Nawrockiego, Bianki Swinder i Barbary Ziemby!