Architektura MuratorWydarzeniaSocmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych

Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych

Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.

Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych
Okładka „Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Socmodernizm” i neony warszawskie; fot. NAC

Seria poradników dobrych praktyk architektonicznych, których pomysłodawcą jest stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, swoją premierę miała w 2018 roku. Od tego czasu ukazały się publikacje poświęcone m.in. Żoliborzowi, Mokotowowi, Muranowowi, a także praskim kamienicom i fabrykom oraz osiedlu Jazdów. Najnowsza podejmuje temat ochrony socmodernizmu. Autorzy przyjęli jako cezurę lata 1956-1989. Obiekty z  tego okresu od kilku lat wpisywane są do rejestru zabytków, przez co ich wartość zostaje prawnie uznana. Jednak wciąż nie posiadamy wystarczającej ilości publikacji naukowych traktujących o ich historii i konserwacji – pisze we wstępie Dorota Gołębiewska, prezeska warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami OW.

Czytaj też: Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk |

Modernizm jest niezwykle delikatny. Może być piękny, ale bardzo łatwo go zepsuć. Wystarczy niewłaściwy dobór koloru, faktury tynku czy materiałów wykończeniowych, a cały pierwotny zamysł projektowy znika w  mgnieniu oka, zamieniając szlachetną prostotę na tandetne prostactwo. Estetyka modernizmu wymaga dbałości, ale także wprawnego oka, które potrafi docenić jego skromną urodę. Takiego podejścia często brak w szerszej medialnej narracji, ale przede wszystkim w podejściu wielu właścicieli i inwestorów
– dodaje Michał Krasucki.

Poradnik tradycyjnie zawiera liczne wskazówki wyjaśniające, w jaki sposób prowadzić właściwe konserwacje. Zebrano tu porady na temat metod renowacji poszczególnych materiałów, od lastryko, po tworzywa sztuczne, ale też wytyczne do prowadzenia remontów tak, by nie zaszkodziły istniejącym siedliskom miejskich ptaków. Z publikacji dowiemy się ponadto, jak uzyskać dotację na prace modernizacyjne oraz jak zaplanować i przeprowadzić wzorcowy remont.

Czytaj też: Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa |Dużo miejsca poświęcono historii warszawskiej architektury socmodernistycznej. W poradniku znalazły się eseje zaproszonych ekspertów, w tym Anny Cymer, Michała Krasuckiego, Andrzeja Skalimowskiego, Doroty Jędruch, Grzegorza Miki czy Natalii Wielebskiej i Reni Maj ze stowarzyszenia Traffic Design. Za rozdział historyczny odpowiedzialna jest Klaudia Obrębska, jenocześnie koordynatorka całego projektu, część konserwatorską napisał Jakub Polak, autorką rozdziału prawnego jest Aleksandra Borowska, a słowniczek przygotowała Aleksandra Zielińska.Wydawcą „Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Socmodernizm” jest warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Publikacja otrzymał dofinansowanie z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat”. Premiera „Poradnika” odbędzie się 17 grudnia o godz. 13:00 w Teatrze Komuna przy ul. Emilii Plater 31 w Warszawie. Towarzyszą jej spacery architektoniczne i warsztaty. Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB.

Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych
Blok przy przy ulicy Smolnej 8, nazywany Młotkiem, proj. Jan Bogusławski i Bohdan Gniewiewski,1964-1976; fot. Bartosz Dąbrowski
Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.
Socmodernizm odnowa Powojenna polska architektura, do niedawna jeszcze wyburzana albo modernizowana z pogwałceniem oryginalnej substancji i praw autorskich, powoli zaczyna być uznawana za narodowe dziedzictwo. Jej status się zmienia, jednak nadal nie wiemy, jak zabrać się do odnawiania tych potencjalnych młodych zabytków oraz co z architektonicznej spuścizny PRL powinno być chronione i w jaki sposób – pisze Grzegorz Staisny. Przyglądamy się też 10 modernizacjom, które już się dokonały lub staną się faktem w najbliższym czasie, a prezentują różnorodne metody odnowy: od prostych remontów, przez zmianę substancji i bryły, po popularną ostatnio całkowitą odbudowę rozebranych wcześniej budynków.
Autor: Piotr Prus
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.