Architektura MuratorWydarzeniaSpecjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021

Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021

Specjalna edycja Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0 wystartuje już 16 września. W programie znajdzie aż 20 wystaw! Wszystkie będzie można zwiedzić bezpłatnie!

Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021
ŁDF 2021, Nowa estetyka - odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta, New Stone, Anna Orska

Pierwszą część Łódź Design Festival 2021 odbyła się w maju w szczególnych warunkach pandemicznych. W bezpieczny sposób, w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, organizatorzy zaprezentowali najważniejsze projekty – make me!, must have oraz wystawy komentujące współczesną rzeczywistość. Postanowiliśmy przygotować drugą edycję, kontynuując nasze działania skierowane przede wszystkim do łodzian, ale i do wszystkich osób zainteresowanych wybitnym i zmieniającym świat wzornictwem. Druga odsłona ŁDF 2021 wraca do prezentacji obiektów w dobrze znanych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3 – mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

ABC designu

Wszystkie wystawy w ramach Łódź Design Festival 2021 LEPIEJ 2.0 będą dostępne całkowicie bezpłatnie. Edukacyjny charakter będzie mieć ekspozycja Elementarz polskiego designu Ewy Solarz, prezentująca 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, czyli przedmioty powszechnie kojarzone z designem, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, neon, a nawet szybowiec i skuter.

Istotną częścią drugiej odsłony tegorocznego festiwalu będzie prezentacja nowych rozwiązań, które proponują młodzi projektanci. Organizatorzy postanowili dać szansę studentom i wykładowcom na skonfrontowanie swoich pomysłów z rynkową i społeczną rzeczywistością. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach czy wykorzystanie odpadów. W rezultacie ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. To jest szansa na to, żeby dostać feedback, wywołać zachwyt u publiczności. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy rzeczywiście zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – podkreśla Piernikowski.

Podczas LEPIEJ 2.0 rezultaty działań studentów i ich opiekunów zaprezentowane zostaną aż na siedmiu wystawach. SYNTEZA 2021 – Happy Accidents to projekt międzyuczelniany, mający za zadanie pokazać, że nawet w przemyślanym i logicznym procesie twórczym często zdarzają się nieprzewidziane wypadki, które, jeśli zostaną zauważone, mogą posłużyć za rozwiązania świeże i oryginalne. To międzynarodowa wystawa prezentująca prace studenckie i projekty stworzone przez pedagogów wielu ośrodków naukowych w Polsce i zagranicą.

Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021
ŁDF 2021, SYNTEZA 2021 - Happy Accidents

Przygotowana przez Wydział Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie wystawa Follow the object przygląda się z kolei ludzkim zachowaniom wynikającym z używania różnych obiektów. Jej twórcy i twórczynie postanowili „śledzić” wybrane zjawiska i przedmioty, a poprzez ich analizę przyjrzeć się współczesnemu światu. Celem jest nie tylko przeprojektowanie znanych rozwiązań, ale przede wszystkim proces myślowy i projektowy, debata o konsumpcji oraz produkcji. Przestrzeń do rozważań stworzyły: rytuały przejścia związane z pożegnaniem zmarłej osoby oraz te społeczne, ustanawiające dojrzałość; wziernik i fotografia jako symbole kultury wizualnej; wieloznaczne, obfite w znaczenia materie – mleko i węgiel; maska symbolizująca zmienność tożsamości i bunt oraz krzesło – obiekt prestiżowy i demokratyczny zarazem.

Wystawa B+R_UAP od idei do produktu przedstawia projekty z obszaru badań i rozwoju, realizowane przez interdyscyplinarne zespoły złożone z profesorów, adiunktów, asystentów, laborantów i doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w ramach współpracy z biznesem wspieranym przez Unię Europejską. Uniwersytet Artystyczny przygotował na ŁDF 2021 również ekspozycję Przestrzeń co-workingu_19. Edycja PE-P. Wystawa jest rezultatem pracy sześciu zespołów studentów, poszukujących nowych rozwiązań, aranżacji i wyposażenia przestrzeni coworkingu. Wypracowali oni nowe funkcjonalności oparte w dużej mierze na swobodzie użytkowania siedzisk i kolekcji mebli do coworkingu.

Natomiast wystawa z cyklu Graduation Show to już tradycja School of Form, odkąd pierwsi absolwenci obronili tam swoje prace licencjackie. W tym roku na prezentacji zobaczymy wybór prac dwóch ostatnich roczników. Projekty absolwentów odpowiadają na pytania, które zadajemy sobie wszyscy: o przyszłość planety, edukację, relacje. Opowiadają rodzinne historie, badają granice formy i materii. Troszczą się o innych. By powstały, przeprowadzono dziesiątki rozmów, badań i eksperymentów.

Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021
ŁDF 2021, Graduation Show 1/2 (6+7), Xu Zhang, Electric ceramics, School of Form

W programie LEPIEJ 2.0 znalazło się też miejsce dla uczelni z zagranicy – na wystawie Taste the Waste swoje prace zaprezentują studenci Uniwersytetu Tomáša Baty w Zlinie. To kontynuacja ekspozycji, które polska publiczność mogła zobaczyć na ŁDF: eksperymentalnego konceptu mebli z papieru (Made in Paper w 2018) oraz refleksji nad procesem współczesnej produkcji i konsumpcji żywności (FoodPrint w 2019). Najnowszy projekt zachęca do „spróbowania śmieci". Studenci, we współpracy z firmami, które przekazały im swoje odpady przemysłowe, zaprojektowali funkcjonalne produkty, mierząc się z ograniczeniami materiału i pracując tak, aby zminimalizować wpływ, jaki ich dzieła odcisną na środowisku naturalnym.

Z wyzwaniami, którym sprostać musi współczesna edukacja, związana będzie również wystawa Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie, czyli oryginalna i unikatowa propozycja holistycznego podejścia do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym, wyprowadzona z kognitywistycznej i konstruktywistycznej koncepcji dziecka oraz procesu uczenia się. Projekt skierowany jest do dzieci i ich opiekunów, którzy rozumieją, że w nauce nie chodzi o strach i przymus, ale o spontaniczne i radosne poznawanie świata.

Rozwiązania niezbędne, projekty luksusowe, przedmioty domowe

Szczególne miejsce w programie LEPIEJ 2.0 zajmuje Z Polski, czyli prezentacja polskiego designu, którego wyboru dokonali organizatorzy Łódź Design Festival. Wielu producentów, których obiekty zostaną zaprezentowane w Centrum Festiwalowym, znajduje się w gronie wyróżnionych w organizowanym przez ŁDF plebiscycie must have. Na wystawie będzie można zobaczyć projekty takich polskich marek, jak DEKORAMI, Square Drop, Splot, Wood Republic, The Most, Foonka, Hanczar Studio, Emanui, Un'common, Tar, Dondé, Elementuj, Borcas, Embassy Interiors, VANK, Zaczyn, Miuform, Bozzetti, In Wood We Trust oraz Enovio.

Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021
ŁDF 2021, Z Polski. Selekcja ŁDF, Lampy TAR Reflex, Tomasz Andrzej Rudkiewicz

Estetycznych wrażeń z pewnością dostarczy zwiedzającym także wystawa Oskara Zięty. To twórca, którego prace są wielowymiarowe i odpowiadające na zróżnicowane wyzwania współczesności. Wystawa INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty jest przykładem myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny, cyrkularny. Stal i aluminium wykorzystane przez Ziętę do przygotowania ekspozycji to materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane.

Ten sposób opowiadania o przedmiotach, które nas otaczają, będzie towarzyszył również wystawie Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka, przygotowanej przez Aleksandrę Koperdę z Hygge Blog. Czym jest przedmiot w codziennym świecie człowieka? Jak nadajemy mu wartość, dzięki której żyje? Zbiór przedmiotów codziennego użytku, wybranych przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”, to 35 eksponatów funkcjonujących w domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość. Każdy ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez właścicieli i przez historyków designu, których perspektywy łączy ta wystawa.

Women Power i współczesny mesydż

Wyjątkowa będzie wyeksponowana w dwóch miejscach Centrum Festiwalowego wystawa Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!, na której zaprezentowane zostanie 11 projektów dywanów przygotowanych przez projektantki z Działu Wzornictwa firmy Agnella oraz absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podczas LEPIEJ 2.0 będzie można ponadto zobaczyć instalację Mesydż, stworzoną we współpracy z  łódzkim fotografem Dawidem Furkotem, a będącą w istocie rodzajem psycho-geograficznego kolażu ułożonego z miejskiej typografii, a także wystawę 100%LoveOryginał przygotowaną przez Stowarzyszenie #loveOriginal, prezentującą wybór przedmiotów projektu rodzimych artystów i designerów. Więćej informacji na www.lodzdesign.com.

Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej eco-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.
Akademia Miasta: trwa nabór do 6. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 29 września można nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. Joanna Erbel, Fundacja Agro-Perma-Lab, Wojciech Kłosowski i Kacper Pobłocki.
Czasoprzestrzeń Zbioru: nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Wystawa „Czasoprzestrzeń Zbioru” będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją  części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury.
Mistrzowie Architektury w Pradze Mieszkańcy Pragi będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury organizowanego przez katowicki SARP od 2004 roku. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-czeska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach z udziałem m.in. Małgorzaty Pilinkiewicz, Tomasza Studniarka i Olega Hamana, prezesa Stowarzyszenia Czeskich Architektów.
Warsaw Home & Contract 2021: piąta edycja największych w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowych targów wnętrz Tegoroczne targi Warsaw Home & Contract odbędą się w standardowej formule w dniach 27-30 października. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to największe targi meblowe i wnętrzarskie w Europie w 2021 roku. Do tej pory swój udział potwierdziło blisko 500 wystawców.
Koszt elewacji z blachy. Rozwiązania systemowe w zabytkowej oraz we współczesnej architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Koszt elewacji z blachy. Rozwiązania systemowe w zabytkowej oraz we współczesnej architekturze”. Systemy elewacji w technologii rąbka, łuski, paneli i kaset oraz najnowsze rozwiązania z użyciem paneli perforowanych i siatek cięto-ciągnionych omawia Igor Pilutkiewicz, Marketing Manager w firmie RHEINZINK.