Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera

Spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera

6 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera − założyciela i pierwszego dyrektora placówki. Podczas wydarzenia zostanie także odsłonięte popiersie Olgierda Czernera.

Spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera
prof. dr hab. inż. Olgierd Czerner; fot. S. Arczyński

Prof. dr hab. inż. Olgierd Czerner był architektem, historykiem i pedagogiem. W latach 1955-1965 pełnił funkcję konserwatora zabytków we Wrocławiu. W 1965 roku powołał Muzeum Architektury, którym kierował od momentu powstania aż do przejścia na emeryturę w 1999 roku. Od 1978 do 1990 roku był członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, a w latach 80. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Panoramy Racławickiej. Olgierd Czerner współtworzył powojenny Wrocław. W 2015 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Czytaj też: Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej |

6 listopada − w pierwszą rocznicę śmierci profesora − w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone jego pamięci. Wezmą w nim udział rodzina, bliscy i przyjaciele profesora, by − wraz z pracownikami muzeum − opowiadać o nim, wspominać, dzielić się angdotami. Nawiązaniem do prowadzonego przez profesora przez wiele lat cyklu „Architektura i Muzyka” będzie występ chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses. Podczas spotkania zostanie także odsłonięte popiersie Olgierda Czernera w muzealnym wirydarzu. Autorem rzeźby jest Marian Konieczny (1930-2017), projektant m.in. warszawskiej Nike i pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie. Spotkanie ma charakter otwarty.

Kiedy: 6 listopada, godz. 17.00
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Powązki – archispacer po cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Stare Powązki to najstarszy, istniejący do dziś cmentarz w Warszawie, a jednocześnie zatopione w zieleni plenerowe muzeum, dokumentujące ponad 200-letnią historię miasta. Wśród pochowanych tu wybitnych postaci jest też wielu architektów i budowniczych, by wymienić tylko Dominika Merliniego, Henryka Marconiego, Stanisława Kierbedzia czy Bohdana Pniewskiego. Na cmentarzu Powązkowskim spoczęli też m.in. Romuald Gutt, Zbigniew Karpiński, Jerzy Hryniewiecki i Arseniusz Romanowicz, a ostatnio – Krzysztof Domaradzki.
Pomnik Jana Zachwatowicza w Warszawie Kolejny architekt doczekał się swojego pomnika w Warszawie. Po Stefanie Kuryłowiczu i Stanisławie Jankowskim przyszedł czas na upamiętnienie Jana Zachwatowicza. Figurę profesora zaprojektował krakowski rzeźbiarz Karol Badyna.
Autor: (Red.)
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.