Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej " />
Architektura MuratorWydarzeniaKsięgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Blisko 13 tys. książek zmarłego w 2017 roku Bohdana Paczowskiego trafiło do zasobów bibliotecznych Politechniki Krakowskiej. Oprócz publikacji poświęconych sztuce, architekturze i filozofii, są tu też druki muzyczne, listy i materiały związane z działalnością architektoniczną projektanta.

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej
Fragment wystawy „Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta” w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej; fot. Agnieszka Górska, Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Część bogatego księgozbioru Bohdana Paczowskiego prezentowana jest na wystawie w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Można ją oglądać jeszcze do 30 listopada. Na ekspozycji znalazło się ok. 3,6 tys. skatalogowanych już tytułów. Większość książek umieszczono na przesuwnych regałach, ale najcenniejsze pozycje, z autografami m.in. Rity Gombrowicz, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Sławomira Mrożka, pokazywane są w specjalnych gablotach. Zbiór Paczowskich stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji głównie dla studentów kierunków architektonicznych oraz dla kadry naukowej, architektów, urbanistów, projektantów oraz osób zainteresowanych sztuką klasyczną i nowoczesną – mówi Agnieszka Górska z Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Na wielu egzemplarzach znajdują się dedykacje znanych i cenionych osób. Jest to dodatkowy element podnoszący wartość kolekcji i wpływający na jej unikatowość – dodaje.

Czytaj też:  Bohdan Paczowski poleca publikacje ze swojego księgozbioru |


Skatalogowana dotychczas część księgozbioru odzwierciedla wszechstronne zainteresowania architekta. Obok albumów najwybitniejszych artystów czasów nowożytnych, są tu też wydawnictwa monograficzne takich twórców jak Leonor Fini, Francis Bacon, Lee Lozano, David Hockney, Mark Rothko, August Sander czy Nobuyoshi Araki, a także liczne katalogi wystaw oraz opracowania teoretyczne.

Po śmierci Bohdana Paczowskiego w 2017 roku, jego żona podjęła starania, by rodzinny księgozbiór w całości trafił do odpowiedniej instytucji. Ze względu na związki architekta z Politechniką Krakowską, wybór padł na bibliotekę tej uczelni. Dwa lata temu kolekcja licząca 12 950 woluminów trafiła do Krakowa. Jak informuje rzeczniczka prasowa politechniki Małgorzata Syrda-Śliwa, największy dział tematyczny kolekcji dotyczy sztuki, w tym głównie architektury, urbanistyki, malarstwa i fotografii. Uzupełniają go równie bogate zbiory z zakresu literatury obcej, polskiej, filozofii i religii oraz historii, a także materiały dotyczące  działalności architektonicznej i eseistycznej Bohdana Paczowskiego, w tym listy i wycinki prasowe.

Bohdan Paczowski (1930-2017) architekt, publicysta i fotografik, przez wiele lat partner w pracowni Paczowski et Fritsch w Luksemburgu. Do jego najważniejszych projektów należą: rozbudowa siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli. W roku 2009 zwyciężył w konkursie na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie. Opublikował m.in. zbiory esejów Zobaczyć i Ścieżki oraz album Spojrzenia – Glimpses. Architekt i jego żona Maria Paczowska (1932-2019) związani byli ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Utrzymywali kontakty z najważniejszymi osobami z kręgów artystycznych i literackich. Przyjaźnili się m.in. z Witoldem Gombrowiczem i jego żoną Ritą.

Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski
Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski Hollein żądał, by architekci przestali myśleć wyłącznie kategoriami budowania. Mówił, że jeśli chcemy piękna, to zmysłowego, o żywiołowej sile – architekt i publicysta Bohdan Paczowski o swoich spotkaniach z Hansem Holleinem, zmarłym w tym roku austriackim projektantem, artystą i teoretykiem architektury
Bohdan Paczowski, Zobaczyć W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia – recenzja Janusza Sepioła.
Paczowski et Fritsch Architectes - projekt Muzeum Historii Polski [2009] W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Historii Polski z 2009 roku zwyciężyła koncepcja pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. 25 marca 2015 zapadła decyzja o budowie muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej, która ostatecznie potwierdziła odejście od pierwotnej lokalizacji gmachu nad Trasą Łazienkowską. Przypominamy założenia autorskie i opinię jury, opublikowane w "Architekturze-murator" nr 3/2010.
Autor: (Red.)
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.