Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej " />
Architektura MuratorWydarzeniaKsięgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Blisko 13 tys. książek zmarłego w 2017 roku Bohdana Paczowskiego trafiło do zasobów bibliotecznych Politechniki Krakowskiej. Oprócz publikacji poświęconych sztuce, architekturze i filozofii, są tu też druki muzyczne, listy i materiały związane z działalnością architektoniczną projektanta.

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej
Fragment wystawy „Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta” w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej; fot. Agnieszka Górska, Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Część bogatego księgozbioru Bohdana Paczowskiego prezentowana jest na wystawie w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Można ją oglądać jeszcze do 30 listopada. Na ekspozycji znalazło się ok. 3,6 tys. skatalogowanych już tytułów. Większość książek umieszczono na przesuwnych regałach, ale najcenniejsze pozycje, z autografami m.in. Rity Gombrowicz, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Sławomira Mrożka, pokazywane są w specjalnych gablotach. Zbiór Paczowskich stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji głównie dla studentów kierunków architektonicznych oraz dla kadry naukowej, architektów, urbanistów, projektantów oraz osób zainteresowanych sztuką klasyczną i nowoczesną – mówi Agnieszka Górska z Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Na wielu egzemplarzach znajdują się dedykacje znanych i cenionych osób. Jest to dodatkowy element podnoszący wartość kolekcji i wpływający na jej unikatowość – dodaje.

Czytaj też:  Bohdan Paczowski poleca publikacje ze swojego księgozbioru |


Skatalogowana dotychczas część księgozbioru odzwierciedla wszechstronne zainteresowania architekta. Obok albumów najwybitniejszych artystów czasów nowożytnych, są tu też wydawnictwa monograficzne takich twórców jak Leonor Fini, Francis Bacon, Lee Lozano, David Hockney, Mark Rothko, August Sander czy Nobuyoshi Araki, a także liczne katalogi wystaw oraz opracowania teoretyczne.

Po śmierci Bohdana Paczowskiego w 2017 roku, jego żona podjęła starania, by rodzinny księgozbiór w całości trafił do odpowiedniej instytucji. Ze względu na związki architekta z Politechniką Krakowską, wybór padł na bibliotekę tej uczelni. Dwa lata temu kolekcja licząca 12 950 woluminów trafiła do Krakowa. Jak informuje rzeczniczka prasowa politechniki Małgorzata Syrda-Śliwa, największy dział tematyczny kolekcji dotyczy sztuki, w tym głównie architektury, urbanistyki, malarstwa i fotografii. Uzupełniają go równie bogate zbiory z zakresu literatury obcej, polskiej, filozofii i religii oraz historii, a także materiały dotyczące  działalności architektonicznej i eseistycznej Bohdana Paczowskiego, w tym listy i wycinki prasowe.

Bohdan Paczowski (1930-2017) architekt, publicysta i fotografik, przez wiele lat partner w pracowni Paczowski et Fritsch w Luksemburgu. Do jego najważniejszych projektów należą: rozbudowa siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli. W roku 2009 zwyciężył w konkursie na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie. Opublikował m.in. zbiory esejów Zobaczyć i Ścieżki oraz album Spojrzenia – Glimpses. Architekt i jego żona Maria Paczowska (1932-2019) związani byli ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Utrzymywali kontakty z najważniejszymi osobami z kręgów artystycznych i literackich. Przyjaźnili się m.in. z Witoldem Gombrowiczem i jego żoną Ritą.

Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski
Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski Hollein żądał, by architekci przestali myśleć wyłącznie kategoriami budowania. Mówił, że jeśli chcemy piękna, to zmysłowego, o żywiołowej sile – architekt i publicysta Bohdan Paczowski o swoich spotkaniach z Hansem Holleinem, zmarłym w tym roku austriackim projektantem, artystą i teoretykiem architektury
Bohdan Paczowski, Zobaczyć W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia – recenzja Janusza Sepioła.
Paczowski et Fritsch Architectes - projekt Muzeum Historii Polski [2009] W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Historii Polski z 2009 roku zwyciężyła koncepcja pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. 25 marca 2015 zapadła decyzja o budowie muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej, która ostatecznie potwierdziła odejście od pierwotnej lokalizacji gmachu nad Trasą Łazienkowską. Przypominamy założenia autorskie i opinię jury, opublikowane w "Architekturze-murator" nr 3/2010.
Autor: (Red.)
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
ProtoLAB design & build 2022: nowa odsłona Letniej Szkoły Architektury 22 lipca startuje ProtoLAB design & build 2022 – warsztaty projektowo-realizacyjne kontynuujące tradycję  Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Zgłoszenia do 5 czerwca!
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.