Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej " />
Architektura MuratorWydarzeniaKsięgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Blisko 13 tys. książek zmarłego w 2017 roku Bohdana Paczowskiego trafiło do zasobów bibliotecznych Politechniki Krakowskiej. Oprócz publikacji poświęconych sztuce, architekturze i filozofii, są tu też druki muzyczne, listy i materiały związane z działalnością architektoniczną projektanta.

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej
Fragment wystawy „Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta” w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej; fot. Agnieszka Górska, Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Część bogatego księgozbioru Bohdana Paczowskiego prezentowana jest na wystawie w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Można ją oglądać jeszcze do 30 listopada. Na ekspozycji znalazło się ok. 3,6 tys. skatalogowanych już tytułów. Większość książek umieszczono na przesuwnych regałach, ale najcenniejsze pozycje, z autografami m.in. Rity Gombrowicz, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Sławomira Mrożka, pokazywane są w specjalnych gablotach. Zbiór Paczowskich stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji głównie dla studentów kierunków architektonicznych oraz dla kadry naukowej, architektów, urbanistów, projektantów oraz osób zainteresowanych sztuką klasyczną i nowoczesną – mówi Agnieszka Górska z Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Na wielu egzemplarzach znajdują się dedykacje znanych i cenionych osób. Jest to dodatkowy element podnoszący wartość kolekcji i wpływający na jej unikatowość – dodaje.

Czytaj też:  Bohdan Paczowski poleca publikacje ze swojego księgozbioru |


Skatalogowana dotychczas część księgozbioru odzwierciedla wszechstronne zainteresowania architekta. Obok albumów najwybitniejszych artystów czasów nowożytnych, są tu też wydawnictwa monograficzne takich twórców jak Leonor Fini, Francis Bacon, Lee Lozano, David Hockney, Mark Rothko, August Sander czy Nobuyoshi Araki, a także liczne katalogi wystaw oraz opracowania teoretyczne.

Po śmierci Bohdana Paczowskiego w 2017 roku, jego żona podjęła starania, by rodzinny księgozbiór w całości trafił do odpowiedniej instytucji. Ze względu na związki architekta z Politechniką Krakowską, wybór padł na bibliotekę tej uczelni. Dwa lata temu kolekcja licząca 12 950 woluminów trafiła do Krakowa. Jak informuje rzeczniczka prasowa politechniki Małgorzata Syrda-Śliwa, największy dział tematyczny kolekcji dotyczy sztuki, w tym głównie architektury, urbanistyki, malarstwa i fotografii. Uzupełniają go równie bogate zbiory z zakresu literatury obcej, polskiej, filozofii i religii oraz historii, a także materiały dotyczące  działalności architektonicznej i eseistycznej Bohdana Paczowskiego, w tym listy i wycinki prasowe.

Bohdan Paczowski (1930-2017) architekt, publicysta i fotografik, przez wiele lat partner w pracowni Paczowski et Fritsch w Luksemburgu. Do jego najważniejszych projektów należą: rozbudowa siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli. W roku 2009 zwyciężył w konkursie na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie. Opublikował m.in. zbiory esejów Zobaczyć i Ścieżki oraz album Spojrzenia – Glimpses. Architekt i jego żona Maria Paczowska (1932-2019) związani byli ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Utrzymywali kontakty z najważniejszymi osobami z kręgów artystycznych i literackich. Przyjaźnili się m.in. z Witoldem Gombrowiczem i jego żoną Ritą.

Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski
Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski Hollein żądał, by architekci przestali myśleć wyłącznie kategoriami budowania. Mówił, że jeśli chcemy piękna, to zmysłowego, o żywiołowej sile – architekt i publicysta Bohdan Paczowski o swoich spotkaniach z Hansem Holleinem, zmarłym w tym roku austriackim projektantem, artystą i teoretykiem architektury
Bohdan Paczowski, Zobaczyć W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia – recenzja Janusza Sepioła.
Paczowski et Fritsch Architectes - projekt Muzeum Historii Polski [2009] W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Historii Polski z 2009 roku zwyciężyła koncepcja pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. 25 marca 2015 zapadła decyzja o budowie muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej, która ostatecznie potwierdziła odejście od pierwotnej lokalizacji gmachu nad Trasą Łazienkowską. Przypominamy założenia autorskie i opinię jury, opublikowane w "Architekturze-murator" nr 3/2010.
Autor: (Red.)
Co pozostało po Pałacu Saskim? Interwencja artystyczna Diany Lelonek w Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy otworzyło drzwi magazynów przed Dianą Lelonek. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań będzie można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta. To inauguracja cyklu interwencji artystycznych, w ramach których muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych, zaskakujących kontekstach.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Aleksandra Bednarskiego i Mariusza Komrausa z pracowni SLAS Architekci , autorów Strefy Aktywności w Chorzowie.
BAZArch na Księżycu: startuje kolejna edycja wirtualnych targów książki o architekturze i mieście Centrum Architektury organizuje BAZArch już od ośmiu lat. Wśród wystawców tradycyjnie zawsze jesteśmy i my, ze specjalną ofertą prenumeraty „Architektury-murator”. Najnowsza edycja startuje 3 grudnia, a odbędzie się... na Księżycu.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Jarosława Wilka z pracowni CAVU Architekci, autora budynku biurowo-usługowego przy ul. Krasickiego w Krakowie.
Helle Søholt z Gehl Architects i Jakub Szczęsny o przyszłości naszych miast Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszaja na pierwsze webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie z udziałem m.in. Helle Søholt z Gehl Architects i Jakuba Szczęsnego z pracowni SZCZ towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Igorem Kaźmierczakiem z S3NS Architektura Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Igora Kaźmierczaka z pracowni S3NS Architektura, autorem Domu Przełamanego we Wrocławiu.