Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej " />
Architektura MuratorWydarzeniaKsięgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Blisko 13 tys. książek zmarłego w 2017 roku Bohdana Paczowskiego trafiło do zasobów bibliotecznych Politechniki Krakowskiej. Oprócz publikacji poświęconych sztuce, architekturze i filozofii, są tu też druki muzyczne, listy i materiały związane z działalnością architektoniczną projektanta.

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej

Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej
Fragment wystawy „Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta” w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej; fot. Agnieszka Górska, Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Część bogatego księgozbioru Bohdana Paczowskiego prezentowana jest na wystawie w pawilonie Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Można ją oglądać jeszcze do 30 listopada. Na ekspozycji znalazło się ok. 3,6 tys. skatalogowanych już tytułów. Większość książek umieszczono na przesuwnych regałach, ale najcenniejsze pozycje, z autografami m.in. Rity Gombrowicz, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Sławomira Mrożka, pokazywane są w specjalnych gablotach. Zbiór Paczowskich stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji głównie dla studentów kierunków architektonicznych oraz dla kadry naukowej, architektów, urbanistów, projektantów oraz osób zainteresowanych sztuką klasyczną i nowoczesną – mówi Agnieszka Górska z Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Na wielu egzemplarzach znajdują się dedykacje znanych i cenionych osób. Jest to dodatkowy element podnoszący wartość kolekcji i wpływający na jej unikatowość – dodaje.

Czytaj też:  Bohdan Paczowski poleca publikacje ze swojego księgozbioru |


Skatalogowana dotychczas część księgozbioru odzwierciedla wszechstronne zainteresowania architekta. Obok albumów najwybitniejszych artystów czasów nowożytnych, są tu też wydawnictwa monograficzne takich twórców jak Leonor Fini, Francis Bacon, Lee Lozano, David Hockney, Mark Rothko, August Sander czy Nobuyoshi Araki, a także liczne katalogi wystaw oraz opracowania teoretyczne.

Po śmierci Bohdana Paczowskiego w 2017 roku, jego żona podjęła starania, by rodzinny księgozbiór w całości trafił do odpowiedniej instytucji. Ze względu na związki architekta z Politechniką Krakowską, wybór padł na bibliotekę tej uczelni. Dwa lata temu kolekcja licząca 12 950 woluminów trafiła do Krakowa. Jak informuje rzeczniczka prasowa politechniki Małgorzata Syrda-Śliwa, największy dział tematyczny kolekcji dotyczy sztuki, w tym głównie architektury, urbanistyki, malarstwa i fotografii. Uzupełniają go równie bogate zbiory z zakresu literatury obcej, polskiej, filozofii i religii oraz historii, a także materiały dotyczące  działalności architektonicznej i eseistycznej Bohdana Paczowskiego, w tym listy i wycinki prasowe.

Bohdan Paczowski (1930-2017) architekt, publicysta i fotografik, przez wiele lat partner w pracowni Paczowski et Fritsch w Luksemburgu. Do jego najważniejszych projektów należą: rozbudowa siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli. W roku 2009 zwyciężył w konkursie na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie. Opublikował m.in. zbiory esejów Zobaczyć i Ścieżki oraz album Spojrzenia – Glimpses. Architekt i jego żona Maria Paczowska (1932-2019) związani byli ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Utrzymywali kontakty z najważniejszymi osobami z kręgów artystycznych i literackich. Przyjaźnili się m.in. z Witoldem Gombrowiczem i jego żoną Ritą.

Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski
Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski Hollein żądał, by architekci przestali myśleć wyłącznie kategoriami budowania. Mówił, że jeśli chcemy piękna, to zmysłowego, o żywiołowej sile – architekt i publicysta Bohdan Paczowski o swoich spotkaniach z Hansem Holleinem, zmarłym w tym roku austriackim projektantem, artystą i teoretykiem architektury
Bohdan Paczowski, Zobaczyć W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia – recenzja Janusza Sepioła.
Paczowski et Fritsch Architectes - projekt Muzeum Historii Polski [2009] W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Historii Polski z 2009 roku zwyciężyła koncepcja pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. 25 marca 2015 zapadła decyzja o budowie muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej, która ostatecznie potwierdziła odejście od pierwotnej lokalizacji gmachu nad Trasą Łazienkowską. Przypominamy założenia autorskie i opinię jury, opublikowane w "Architekturze-murator" nr 3/2010.
Autor: (Red.)
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.