Architektura MuratorWydarzeniaStudentka Politechniki Krakowskiej z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Studentka Politechniki Krakowskiej z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Edyta Ptasznik, studentka piątego roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Wedding Oasis.

Studentka Politechniki Krakowskiej z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Wyniki międzynarodowego konkursu Wedding Oasis zorganizowanego przez platformę Young Architects Competitions prezentowaliśmy już na naszej stronie. Pierwsze miejsce zajęła koncepcja opracowana przez zespół w składzie Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska. Tym razem przedstawiamy projekt wyróżniony, którego autorką jest Edyta Prasznik, studentka piątego roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz pierwszego roku studiów magisterskich na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Praca powstała w ramach zajęć z projektowania konserwatorskiego pod opieką dr inż. arch. Joanny Białkiewicz.

Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie koncepcji aranżacji przestrzeni dziedzińców Castello di Rosciano we Włoszech na potrzeby organizacji przyjęć ślubnych. Zamek znajduje się na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na pobliskie doliny rzek, a także na Asyż i Perugię. Historia tego miejsca sięga czasów etruskich jednak największy rozkwit przeżyło w średniowieczu. Zamek został na początku lat 90 kupiony przez potomków rodziny Ciotti, którzy postanowili przywrócić mu dawną świetność. Od 1998 roku organizowane są tam przyjęcia i inne wydarzenia.

Wyróżniona koncepcja zakłada ustawienie na dziedzińcach zamku pawilonów, które dzięki prostej i lekkiej formie nie będą konkurować z zabytkową architekturą. Nocą jednak to one mają przyciągać uwagę gości, zmieniając otoczenie interaktywną i oddziałującą na zmysły przestrzeń. Prosta forma kryje niecodzienne rozwiązania takie jak interaktywna kurtyna wodna czy automatycznie zasuwane ściany i dach (...) Zasłonięte ściany pawilonów stają się ekranami, pozwalającymi stworzyć widowisko świetlne, a dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnych każdy z gości może stać się jego częścią – wyjaśnia autorka pracy. Pawilony zostały zaprojektowane tak, aby możliwe było ich szybkie zbudowanie oraz demontaż. Są łatwe w aranżacji oraz łączeniu i zestawianiu. Można z nich korzystać zarówno w pogodne dni, jak i w czasie deszczu. Uzupełnione zostały o pochylnię umożliwiając korzystanie z nich również osobom niepełnosprawnym.

Liść Łódzki: modernizacja amfiteatru w parku Poniatowskiego w Łodzi Ideą projektu jest nawiązanie do tytułowego „liścia” zarówno pod względem formy, jak i funkcji. Nieestetyczne, stalowe biegi schodów mają zostać zastąpione organicznym zadaszeniem, które jednocześnie stanie się nową widownią i miejscem rekreacyjnym dla odwiedzających park. Prezentujemy projekt Krzysztofa Galanta z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Konkurs „A-m” na najlepszy projekt studencki! Do 31 grudnia można przesyłać zgłoszenia do organizowanego przez naszą redakcję konkursu na najlepsze projekty studenckie. Jedyny warunek: pracę należy samodzielnie opublikować na stronie www.architektura.murator.pl.