Architektura MuratorWydarzeniaSubiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a

Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a

Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.

Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a

Nicolas Grospierre to jeden z najbardziej cenionych fotografów architektury w Polsce. Za swoją twórczość w 2012 roku został nagrodzony „Paszportem Polityki”. Jego najnowsza wystawa, prezentowana w warszawskiej Galerii IFF, stanowi wybór najciekawszych wątków z gromadzonego od dwóch dekad archiwum. Są tu zdjęcia zarówno ikonicznych dzieł modernizmu, by wymienić choćby Gateway Arch w St. Louis, jak i obiektów mniej znanych, na przykład wyburzony już Szpital Balneologiczny w Druskiennikach. Ułożone w sekwencje wielkoformatowe fotografie poprzez ekspozycję detalu oraz zestawienie fasad z wnętrzami tworzą kompozycję będącą czymś zupełnie innym i zarazem czymś więcej niż ilustracją z książki, widokiem budynku. W wizji Grospierre’a forma nie jest pochodną funkcji, lecz funkcję poprzedza – tłumaczy kurator ekspozycji Adam Mazur.

Na ekspozycji, pod nazwą Subiektywny Atlas Architektury Modernistycznej, zobaczymy zdjęcia z dwóch serii Modern Forms i Modern Spaces. Dla mnie modernizm, a w szczególności modernizm w architekturze, to ucieleśnienie jednej z najwspanialszych idei w historii ludzkości – postępu. Choć pomysł ten nie powiódł się, jest to porażka naznaczona pewnym stopniem szlachetności, tak charakterystycznej dla idei upadłych. To bardzo porusza mnie na poziomie estetycznym i ideologicznym. Moje prace można odbierać jako swoistą krytykę modernizmu, ale muszę zaznaczyć, że nie jest ona wyrazem niechęci, a raczej stanowi kontestację i próbę pokazania, co poszło nie tak. Utożsamiam się bowiem z ideami postępu, wierzę w nie i wypatruję ich – tłumaczy Nicolas Grospierre.

Wystawa Subiektywny Atlas Architektury Modernistycznej
Kiedy: 1 marca – 7 kwietnia 2019
Gdzie: Galeria IFF, Fort Mokotów, budynek 06, ul. Racławicka 99, Warszawa
Kurator: Adam Mazur
Wernisaż: 1 marca, godz. 19.00
Oprowadzanie z udziałem artysty i kuratora: 23 marca, godz. 13.00