Architektura MuratorWydarzeniaSyreny nad Wisłą. Otwarcie pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Syreny nad Wisłą. Otwarcie pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W najbliższą sobotę stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy dla publiczności swoją tymczasową siedzibę nad Wisłą. Do czasu wzniesienia nowego budynku w centrum Warszawy instytucja będzie prowadzić działalność w pawilonie zaprojektowanym przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza.

Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Wizualizacja tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Prostopadłościenna bryła stanęła w tętniącej życiem okolicy, na bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego nad Wisłą. W pobliżu znajdują się Biblioteka Uniwersytecka i Centrum Nauki Kopernik. Choć elewacje pawilonu są jeszcze białe, już wkrótce znajdzie się na nich praca malarska Sławomira Pawszaka, wyłoniona w rozstrzygniętym w październiku 2016 roku konkursie. Ta zewnętrzna przestrzeń ekspozycyjna na elewacjach będzie uzupełnieniem głównej hali wystawowej o powierzchni 600m2. We wnętrzach budynku znajdą się także kawiarnia i księgarnia. Zaprojektowany przez austriackiego architekta pawilon pierwotnie pełnił funkcję tymczasowej siedziby Kunsthalle w Berlinie. Warszawskiej instytucji został użyczony bezpłatnie przez założoną w 2002 roku wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, która zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury.

Lokalizacja pawilonu nad Wisłą w sąsiedztwie historycznego pomnika syreny dłuta Ludwiki Nitschowej stały się dla muzeum impulsem do przyjrzenia się symbolowi stolicy, któremu poświęcono pierwszą wystawę w tymczasowej siedzibie. Ekspozycja pt. „Syrena herbem twym zwodnicza“ to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon zobaczy blisko 150 prac, wśród których zarówno historyczne dzieła sztuki i artefakty, jak i twórczość współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem. Zgromadzony materiał ikonograficzny przedstawia bogate dzieje symbolu od starożytności, aż po współczesność, ukazując jednocześnie różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 25 marca o godz. 12.00. Impreza rozpoczynająca działalność Muzeum nad Wisłą będzie miała charakter weekendowego pikniku, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej pozostanie w tymczasowym pawilonie nad Wisłą do czasu powstania nowej siedziby przy placu Defilad. Docelowo mieścić się będzie w budynku o powierzchni 15 tys. m2, zaprojektowanym przez amerykańską pracownię Thomas Phifer and Partners. Obiekt powstanie tuż obok siedziby teatru TR, która zostanie wzniesiona według koncepcji tego samego biura. Planowany termin rozpoczęcia realizacji to 2018 rok.

"Muzeum nad Wisłą"
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22
otwarcie: sobota 25 marca, godz. 12.00
Wstęp wolny

Tagi:
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.