Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Syreny nad Wisłą. Otwarcie pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

2017-03-20 12:53

W najbliższą sobotę stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy dla publiczności swoją tymczasową siedzibę nad Wisłą. Do czasu wzniesienia nowego budynku w centrum Warszawy instytucja będzie prowadzić działalność w pawilonie zaprojektowanym przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza.

Prostopadłościenna bryła stanęła w tętniącej życiem okolicy, na bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego nad Wisłą. W pobliżu znajdują się Biblioteka Uniwersytecka i Centrum Nauki Kopernik. Choć elewacje pawilonu są jeszcze białe, już wkrótce znajdzie się na nich praca malarska Sławomira Pawszaka, wyłoniona w rozstrzygniętym w październiku 2016 roku konkursie. Ta zewnętrzna przestrzeń ekspozycyjna na elewacjach będzie uzupełnieniem głównej hali wystawowej o powierzchni 600m2. We wnętrzach budynku znajdą się także kawiarnia i księgarnia. Zaprojektowany przez austriackiego architekta pawilon pierwotnie pełnił funkcję tymczasowej siedziby Kunsthalle w Berlinie. Warszawskiej instytucji został użyczony bezpłatnie przez założoną w 2002 roku wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, która zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury.

Lokalizacja pawilonu nad Wisłą w sąsiedztwie historycznego pomnika syreny dłuta Ludwiki Nitschowej stały się dla muzeum impulsem do przyjrzenia się symbolowi stolicy, któremu poświęcono pierwszą wystawę w tymczasowej siedzibie. Ekspozycja pt. „Syrena herbem twym zwodnicza“ to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon zobaczy blisko 150 prac, wśród których zarówno historyczne dzieła sztuki i artefakty, jak i twórczość współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem. Zgromadzony materiał ikonograficzny przedstawia bogate dzieje symbolu od starożytności, aż po współczesność, ukazując jednocześnie różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 25 marca o godz. 12.00. Impreza rozpoczynająca działalność Muzeum nad Wisłą będzie miała charakter weekendowego pikniku, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej pozostanie w tymczasowym pawilonie nad Wisłą do czasu powstania nowej siedziby przy placu Defilad. Docelowo mieścić się będzie w budynku o powierzchni 15 tys. m2, zaprojektowanym przez amerykańską pracownię Thomas Phifer and Partners. Obiekt powstanie tuż obok siedziby teatru TR, która zostanie wzniesiona według koncepcji tego samego biura. Planowany termin rozpoczęcia realizacji to 2018 rok.

"Muzeum nad Wisłą"ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22otwarcie: sobota 25 marca, godz. 12.00 Wstęp wolny