Architektura MuratorWydarzeniaSzczecińska nagroda architektoniczna 2018 – wyniki pierwszej edycji!

Szczecińska nagroda architektoniczna 2018 – wyniki pierwszej edycji!

Szczecin dołączył do miast przyznających własną nagrodę architektoniczną. W pierwszej edycji konkursu doceniono realizacje, osobowości i inicjatywy z lat 2014-2018. Wśród laureatów nie było ani Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, ani Centrum Dialogu Przełomy.

Szczecińska nagroda architektoniczna 2018 – wyniki pierwszej edycji!
Budynek C w zespole Piastów Office Center (autorzy: Atelier7architektura Gnich, inwestor: Realkapital Szczecin II); fot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

Konkurs ustanowiony przez władze miasta z inicjatywy szczecińskiego oddziału SARP odbył się w tym roku po raz pierwszy. Jego celem ma być wskazywanie najwyższej jakości realizacji na terenie miasta, a także promocja architektury i urbanistyki jako sztuki kształtowania przestrzeni. W konkursie przyznawane będą nagrody ARCH Prix, do której zgłoszeń dokonywać mogą zarówno autorzy obiektów, jak i osoby trzecie, po uzyskaniu zgody autorów, oraz nagrody ARCH Pro, której potencjalnych laureatów wskazują sami mieszkańcy. W skład jury konkursu wchodzić będą przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP, szczecińskiego oddziały Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Urzędu Miasta Szczecina. W tym roku to architekci Tomasz Konior (przewodniczący), Jarosław Bondar, architekt miasta, Karol Nieradka, Marek Orłowski, Adam Maria Szymski, Marek Zajączkowski i Iwona Klimek-Łukaszewska.

W ramach pierwszej edycji, obejmującej lata 2014-2018, nagrodę ARCH Prix przyznano budynkowi C wraz z zespołem obiektów Piastów Office Center (autorzy: Atelier7architektura Gnich, inwestor: Realkapital Szczecin II). Z kolei laureatami nagrody Arch Pro zostali: Tomasz Sachanowicz za karty do gry „Architektura w Szczecinie”, Fundacja KODA kids (Edyta Waszak, Aleksandra Rus, Katarzyna Zwolak) za cykliczne warsztaty architektoniczne dla dzieci, szczeciński przewodnik Przemek Głowa za propagowanie wiedzy o architekturze Szczecina, Laura Hołowacz, prezes i współzałożycielka szczecińskiej firmy spedycyjnej CSL za rewitalizację budynku Starej Rzeźni oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POMIEŚCIENOGA (Justyna Machnik, Małgorzata Ochnicka) za projekt „Kamienice Szczecina”.

Co symptomatyczne wśród realizacji nominowanych do nagrody Arch Prix za lata 2014-2018 nie było tych, które najbardziej przyczyniły się ostatnio do popularyzacji szczecińskiej architektury: gmachu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza (autorzy: Estudio Barozzi Veiga, realizacja: 2014) oraz Centrum Dialogu Przełomy (autorzy: KWK Promes, realizacja: 2016). Filharmonia powstała co prawda tuż przed cezurą określoną w regulaminie (przyjęto, że zgłaszane mogą być obiekty ukończone po 17 września 2014 roku i przed 2 lipca 2018 roku), ale CDP oddano do użytku w 2016 roku.

Oprócz budynku C Piastów Office Center nominowano za to: rewitalizację kamienic przy ul. Śląskiej 46, 48 (autorzy: atelier7architektura Gnich, inwestor: Lorenshill Centrum Development), salę gimnastyczną przy Zespole Szkół Sportowych (autorzy: ARCHITEKCI Błaszczyk i Samborski, inwestor: Gmina Miasto Szczecin, budynek wielorodzinny przy ul. Swarożyca 15A i 15B (autorzy: W + Architekci Wolski & Włosek, inwestor: Przedsiębiorstwo Budowlane CALBUD) oraz projekt kompleksowej rewitalizacji zabudowy mieszkalno-usługowej kwartału 23 w Szczecinie (autorzy: Studio A4 Spółka, inwestor: Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego).

Organizatorem konkursu jest Urząd Miasta Szczecina – Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej, pion Architekta Miasta. Inicjatorem, a także partnerem organizacyjnym i merytorycznym – Stowarzyszenie Architektów Polskich – Oddział Szczecin.

European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.