Architektura MuratorWydarzeniaTopografie modernizmu. Wycieczka

Topografie modernizmu. Wycieczka

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dwudniową wycieczkę po Warszawie śladami słynnego duetu architektów - Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert.

Topografie modernizmu. Wycieczka
Dom własny Bohdana Lacherta na Saskiej Kępie, fot. W. Wolny, 1972, zbiory IS PAN/serwis prasowy

Dwa dni wycieczki wypełnią dwie trasy: Saska Kępa z domem własnym Bohdana Lacherta oraz osiedle Muranów Południowy. Dom własny architekta przy ulicy Katowickiej 9, który będzie można zwiedzić 10 marca (sobota), to jeden z pierwszych awangardowych budynków na terenie Warszawy. Powstał w 1928 roku i stanowił autorską interpretację pięciu zasad nowoczesnej architektury Le Corbusiera.
11 marca (niedziela) zaplanowano Czytanie Muranowa, czyli spacer po jednym z najważniejszych osiedli stolicy, zbudowanym według projektów Bohdana Lacherta. Muranów Południowy to osiedle-pomnik, wzniesione na gruzach warszawskiego getta. Koncepcje architekta (m.in. użycie do budowy gruzobetonu, celowo nieotynkowane elewacje) zostały w trakcie budowy mocno zmodyfikowane i zrealizowane ze zmianami po wprowadzeniu socrealizmu. Przewodnikiem będzie Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii nauk, kuratorka wystawy Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 2 kwietnia. O wystawie piszemy więcej w marcowym numerze „A-m”.
Wycieczka Topografia modernizmu: Lachert i Szanajca na Saskiej Kępie/Czytanie Muranowa
10 - 11 marca (sobota-niedziela)

PROGRAM
10 marca 2018 (sobota)
godz. 8.00 – wyjazd z Wrocławia, zbiórka na parkingu przy Alei Juliusza Słowackiego (obok gmachu Urzędu Pocztowego przy ul. Zygmunta Krasińskiego 1)
godz. 12.00 – przyjazd do Warszawy, zwiedzanie z przewodnikiem domu własnego Bohdana Lacherta
ok. godz. 13.30 – spacer z przewodnikiem po Saskiej Kępie
po godz.15.00 – czas wolny

11 marca 2018 (niedziela)
godz. 11.00 – 13.00 - zwiedzanie z przewodnikiem osiedla Muranów Południowy śladami Bohdana Lacherta
ok. godz. 13.00 – obiad (we własnym zakresie)
ok. godz. 15.00 – wyjazd z Warszawy
Powrót do Wrocławia w godzinach wieczornych.
Organizator zapewnia przejazd w obie strony, ubezpieczenie w trakcie podróży i przewodnika po Warszawie. Nie zapewnia noclegu ani wyżywienia. Koszt: w zależności od liczby osób biorących udział w wycieczce – od 100 do 120 zł. Wycieczka odbędzie się, gdy zbierze się przynajmniej 30 osób.
Zapisy (do 4 marca): Marta Czyż, marta.czyz@ma.wroc.pl, tel. 889 742 135 lub 71 369 99 34

Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik Wystawa w warszawskim Muzeum Plakatu przypomina mało znany dorobek polskiego architekta, który był uzdolnionym twórcą grafiki użytkowej, a także cenionym wykładowcą kilku zagranicznych uczelni.
Muzeum Szklanych Domów 11 listopada otwarto Muzeum Szklanych Domów, czyli wielowątkową wystawę poświęconą przedwojennym i powojennym modernistycznym osiedlom na warszawskim Kole. Zobaczymy ją w zabytkowym budynku na jednym z osiedli.
Spotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki Wojciech Zabłocki, projektant obiektów sportowych, szablista i trzykrotny medalista olimpijski, będzie gościem czerwcowego spotkania z cyklu Spotkanie z Mistrzem prowadzonego przez SARP Oddział Kraków. Tym razem wykładowi będzie towarzyszyć również wystawa.
Opole okiem architekta Architektoniczne ABC Opola to osobisty przewodnik - historia miasta opowiedziana przez architekta Andrzeja Hamadę i zilustrowana jego rysunkami.