Architektura MuratorWydarzeniaToyo Ito i złoty lew dla japońskiego pawilonu na 13. Biennale Architektury w Wenecji

Toyo Ito i złoty lew dla japońskiego pawilonu na 13. Biennale Architektury w Wenecji

Miasta zniszczone w marcu 2011 roku przez tsunami, ludzie, którzy stracili swoje domy, przyjaciół i rodziny – co może zrobić dla nich architektura? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć architekt Toyo Ito, kurator japońskiego pawilonu na 13. Miedzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Złoty Lew 2012
Japoński pawilon nagrodzony na biennale Architektury w Wenecji
Fot.: Ewa P. Porębska


Laureat m.in. Złotego Lwa (2002), Royal Gold Medal (2006), nagrody Premium Imperiale dołączył do kolekcji kolejne prestiżowe wyróżnienie, zdobywając główną nagrodę na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Japoński pawilon uznany został za najlepszą spośród prezentowanych w 2012 roku narodowych ekspozycji. Pokazywana w nim wystawa przygotowana została pod hasłem „A Home For All”. Znalazły się na niej propozycje rozwiązań i pomysły, które wykorzystywane być mogą przez ofiary klęsk żywiołowych. Japoński projektant odniósł się do katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami, które spustoszyły w ubiegłym roku Japonię. Łatwe do zbudowania konstrukcje z zastępczych, łatwo dostępnych materiałów maja dać ofiarom katastrofy namiastkę domu. 

Nagrody przyznane podczas 13. Biennale Architektury w Wenecji


Złoty Lew dla najlepszego pawilonu narodowego
Japonia
Toyo Ito, Atsuko Sato, Tae Mori

Złoty Lew dla najlepszego projektu prezentowanego w ramach wystawy Common Ground
Urban Think Tank (Alfredo Brillembourg, Hubert Klumper) i Justin McGuirk, Torre David / Gran Horizonte, 2012

Srebrny Lew
Grafton Architects (Yvonne Farrell and Shelley McNamara)


Wyróżnienia

Polska
Katarzyna Krakowiak, Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers, 2012
czytaj więcej...

USA
Spontaneous Interventions: Design Actions for the Common Good
Cathy Lang Ho, Ned Cramer, David van der Leer,  Paola Antonelli, Anne Guiney, Zoe Ryan, Michael Sorkin

Rosja
i-city
Grigory Revzin, Sergei Tchoban,  Sergey Kuznetsov, Valeria Kashirina

Cino Zucchi
Copycat. Empatia e invidia come generatori di forma, 2012


Pawilon japoński na 13. Biennale Architektury w Wenecji
Pawilon japoński na 13. Biennale Architektury w Wenecji
Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz redakcje „Autoportretu”, „Rrzutu” i „Architektury-murator” zapraszają na serię spotkań zapowiadających polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Wśród prelegentów m.in. kuratorzy z  kolektywu PROLOG +1, a także m.in. Aaron Betsky, David Basulto czy Ole Bouman.
Biennale architektury 2020 – znamy nazwisko kuratora weneckiej wystawy! Zarząd la Biennale di Venezia wyznaczył kuratora 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2020 roku będzie nim libański architekt Hashim Sarkis.
Amplifikacja natury. Polski pawilon na Biennale w Wenecji [WIDEO] Architektura przez pryzmat synchronizacji z przyrodą - przyglądamy się projektowi Grupy Centrala i kuratorki Anny Ptak, zaprezentowanym na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury.
Szwajcarzy ze Złotym Lwem. Oto najlepszy pawilon tegorocznego Biennale Standardowe mieszkanie pod klucz, doprowadzone do granicy abstrakcji - tak wygląda House Tour, najlepszy pawilon narodowy 16-go Biennale Architektury.
Zaczyna się XVI Biennale Architektury 26 maja w Wenecji rozpoczyna się wielkie święto architektury. Tegoroczny temat Freespace ma ucieleśnić w sobie nieoczekiwane możliwości i naturalną szczodrość przestrzeni, w jakiej żyjemy.  
Wokół wyników konkursu na Pawilon Polski - spotkanie W piątek 8 grudnia warszawska Zachęta zaprasza na wydarzenie poświęcone „Amplifikacji natury” kuratorki Anny Ptak - zwycięskiemu projektowi polskiej wystawy na przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji.