Architektura MuratorWydarzeniaTożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz

To kolejna odsłona inicjatywy „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem do dyskusji nad różnymi aspektami architektonicznego dziedzictwa w naszym kraju NIAiU zaprosił oddziały SARP z Bydgoszczy, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Olsztyna oraz Radomia.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Zespół budynków BRE Banku w Bydgoszczy, proj. Bulanda Mucha Architekci; fot. domena publiczna

W 2019 roku Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski zorganizował wystawy, z których każda prezentowała inny fenomen rodzimej architektury od 1918 do 2018 roku. W ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” Instytut poddał dotąd analizie wycinki historii Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Kuratorzy wytypowali najciekawsze budynki, założenia urbanistyczne i przestrzenie miejskie, starając się zdefiniować unikatową tożsamość każdego z tych miast.

Czytaj też: Sto budynków na stulecie niepodległości |

Tym razem do dyskusji zaproszono regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Przez cały 2022 rok razem z lokalnymi kuratorami będziemy więc przyglądać się zmianom w krajobrazie kolejnych sześciu miast. Pierwsza z serii ekspozycji poświęcona będzie Bydgoszczy, która – jak tłumaczą organizatorzy – na przestrzeni ostatnich 100 lat z niemieckiego „kleine Berlin” przeistoczyła się w polskie miasto, przeżywające obecnie dynamiczny rozwój przestrzenny i infrastrukturalny. Zwrócenie się ku rzece, wiązanie przeszłości z nowoczesnością to walory współczesnego wizerunku Bydgoszczy, w której architekturze znajdujemy zarówno świadectwa ciekawej historii, jak i nowoczesne oblicze ósmego co do wielkości miasta Polski – czytamy w informacji prasowej. „Architektura-murator” jest patronem medialnym cyklu.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Kiedy:
27 stycznia – 31 marca 2022 roku
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Opera Nova (proj. Andrzej Prusiewicz, Józef Chmiel) i przystań miejska (proj. APA Rokiccy); fot. Wojciech Woźniak, 2021, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Siedziba BRE Banku (proj. Bulanda Mucha Architekci); fot. Wojciech Woźniak, 2021, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Filharmonia Pomorska (proj. Stefan Klajbor); fot. Piotr Wiszniewski, 1960, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Szpital Miejski w Bydgoszczy (proj. Bogdan Raczkowski i Kazimierz Skiciński); fot. Piotr Wiszniewski, ok. 1938, drukarnia św. Wojciech, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Nowy Port w Bydgoszczy według projektu BBGK Architekci. Trwa realizacja W pobliżu Opery Novej powstaje zespół mieszkaniowy Nowy Port projektu warszawskiej pracowni BBGK Architekci. Ten nowy nadrzeczny zespół w Bydgoszczy docelowo składać się będzie z kilkunastu budynków, w których znajdzie się około 700 mieszkań.
Osiedle BociaNowe w Bydgoszczy Na tzw. Bocianowie w centralnej części Bydgoszczy planowane jest nowe osiedle. Jedną z koncepcji przygotowało WXCA.
Tagi:
Autor: (Red.)
Opera Nova w Bydgoszczy powiększy się o czwarty krąg Bydgoska Opera Nova zyska wkrótce czwarty krąg. Koncepcję programowo-przestrzenną obiektu jeszcze w 2017 roku przygotowało sopockie biuro Warsztat Architektury Krzysztofa Kozłowskiego.
Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Forma budynku jest prosta i czysta w wyrazie architektonicznym, zaś użyty materiał nawiązuje do złotego okresu miasta, kiedy produkowano tu ceramikę – o realizacji biura PPA podczaszy pracownia architektury pisze Joanna Kabrońska.
Nowe osiedle TBS w Bydgoszczy – wyniki konkursu Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego zespołu mieszkaniowego na Bartodziejach we wschodniej części miasta. Zwyciężyła lokalna pracownia Łukanowski Architekci.
W Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów Nowe mieszkania będą zaprojektowane specjalnie dla osób starszych, szczególnie tych z niepełnosprawnościami ruchowymi. Bezprogowe wejścia, większe łazienki i windy, szersze drzwi, podświetlane listwy podłogowe – to wszystko ma ułatwić seniorom codzienność.
Teraz Fordon. Wystawa Bydgoscy studenci architektury chcą dać impuls do rewitalizacji Fordonu - nadwiślańskiej dzielnicy Bydgoszczy. Wystawa ich prac trwa do 10 maja.
Konkurs na stworzenie koncepcji oświetlenia oraz wystroju plastycznego foyer Opery Nova w Bydgoszczy Opera w Bydgodszczy ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji oświetlenia i wystroju foyer. Do wygrania dwie równorzędne nagrody po 15000 zł każda.