Architektura MuratorWydarzeniaTożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz

To kolejna odsłona inicjatywy „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem do dyskusji nad różnymi aspektami architektonicznego w dziedzictwa w naszym kraju NIAiU zaprosił oddziały SARP z Bydgoszczy, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Olsztyna oraz Radomia.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Zespół budynków BRE Banku w Bydgoszczy, proj. Bulanda Mucha Architekci; fot. domena publiczna

W 2019 roku Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski zorganizował wystawy, z których każda prezentowała inny fenomen rodzimej architektury od 1918 do 2018 roku. W ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” Instytut poddał dotąd analizie wycinki historii Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Kuratorzy wytypowali najciekawsze budynki, założenia urbanistyczne i przestrzenie miejskie, starając się zdefiniować unikatową tożsamość każdego z tych miast.

Czytaj też: Sto budynków na stulecie niepodległości |

Tym razem do dyskusji zaproszono regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Przez cały 2022 rok razem z lokalnymi kuratorami będziemy więc przyglądać się zmianom w krajobrazie kolejnych sześciu miast. Pierwsza z serii ekspozycji poświęcona będzie Bydgoszczy, która – jak tłumaczą organizatorzy – na przestrzeni ostatnich 100 lat z niemieckiego „kleine Berlin” przeistoczyła się w polskie miasto, przeżywające obecnie dynamiczny rozwój przestrzenny i infrastrukturalny. Zwrócenie się ku rzece, wiązanie przeszłości z nowoczesnością to walory współczesnego wizerunku Bydgoszczy, w której architekturze znajdujemy zarówno świadectwa ciekawej historii, jak i nowoczesne oblicze ósmego co do wielkości miasta Polski – czytamy w informacji prasowej. „Architektura-murator” jest patronem medialnym cyklu.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Kiedy:
27 stycznia – 31 marca 2022 roku
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Opera Nova (proj. Andrzej Prusiewicz, Józef Chmiel) i przystań miejska (proj. APA Rokiccy); fot. Wojciech Woźniak, 2021, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Siedziba BRE Banku (proj. Bulanda Mucha Architekci); fot. Wojciech Woźniak, 2021, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Filharmonia Pomorska (proj. Stefan Klajbor); fot. Piotr Wiszniewski, 1960, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Szpital Miejski w Bydgoszczy (proj. Bogdan Raczkowski i Kazimierz Skiciński); fot. Piotr Wiszniewski, ok. 1938, drukarnia św. Wojciech, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz
Nowy Port w Bydgoszczy według projektu BBGK Architekci W pobliżu Opery Novej powstanie zespół mieszkaniowy Nowy Port projektu warszawskiej pracowni BBGK Architekci. Prezentujemy pierwsze wizualizacje tej nowej, nadrzecznej inwestycji w Bydgoszczy.
Osiedle BociaNowe w Bydgoszczy Na tzw. Bocianowie w centralnej części Bydgoszczy planowane jest nowe osiedle. Jedną z koncepcji przygotowało WXCA.
Tagi:
Autor: (Red.)
Nowe osiedle TBS w Bydgoszczy – wyniki konkursu Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego zespołu mieszkaniowego na Bartodziejach we wschodniej części miasta. Zwyciężyła lokalna pracownia Łukanowski Architekci.
W Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów Nowe mieszkania będą zaprojektowane specjalnie dla osób starszych, szczególnie tych z niepełnosprawnościami ruchowymi. Bezprogowe wejścia, większe łazienki i windy, szersze drzwi, podświetlane listwy podłogowe – to wszystko ma ułatwić seniorom codzienność.
Teraz Fordon. Wystawa Bydgoscy studenci architektury chcą dać impuls do rewitalizacji Fordonu - nadwiślańskiej dzielnicy Bydgoszczy. Wystawa ich prac trwa do 10 maja.
Konkurs na stworzenie koncepcji oświetlenia oraz wystroju plastycznego foyer Opery Nova w Bydgoszczy Opera w Bydgodszczy ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji oświetlenia i wystroju foyer. Do wygrania dwie równorzędne nagrody po 15000 zł każda.
Rozbudowa opery w Bydgoszczy Bydgoska opera nova powiększy się wkrótce o tzw. Czwarty krąg. Koncepcję programowo-przestrzenną obiektu przygotowało sopockie biuro Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski.
Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy Nordic Haven to nowy charakterystyczny punkt w panoramie Bydgoszczy. Wyróżnia go kaskadowo-tarasowa forma oraz wyraźny podział na część mieszkalną i biurową. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada pracownia Nizio Design International.