Architektura MuratorWydarzeniaTrwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek

Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek

„Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.

Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek
Działka na terenie Łazienek, na której stanąć ma nowa siedziba Polskiej Opery Królewskiej; fot. materiały konkursowe

Polska Opera Królewska została powołana przez ministra kultury Piotra Glińskiego w 2017 roku jako trzynasta scena operowa w Polsce. Jej siedzibą jest Teatr Stanisławowski w Starej Oranżerii na terenie Łazienek w Warszawie. Budynek z widownią na zaledwie 180 miejsc zdaniem resortu jest jednak zbyt mały jak na potrzeby placówki, zdecydowano więc o organizacji konkursu architektonicznego na nową siedzibę opery. Gmach ma stanąć na działce między ul. Myśliwiecką, Kanałem Piaseczyńskim, kanałem Stawu Łazienkowskiego i budynkiem Ermitażu. Według założeń będzie mieć do 18 tys. m² powierzchni i widownię mieszczącą 350 osób. Frekwencja w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Warszawskiej Operze Kameralnej i Polskiej Operze Królewskiej wskazuje, że Polacy kochają teatr muzyczny, teatr operowy. Musimy rozwijać inwestycje w tym obszarze, bo Polacy tego oczekują – mówił podczas konferencji prasowej połączonej z ogłoszeniem konkursu wicepremier Gliński.

W 9-osobowym jury pod przewodnictwem Magdaleny Kozień-Woźniak, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, zasiadają: Iwona Pastwa-Zarychta, zastępczyni dyrektora ds. Finansów i Administracji Polskiej Opery Królewskiej, architekt Zbigniew Myczkowski, profesor Politechniki Krakowskiej, architekt Piotr Walkowiak, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, architekt Jacek Lenart, architekt krajobrazu Marek Szeniawski, architekt Wojciech Wagner, zastępca dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, architekt Piotr Lewicki i architekt Piotr Lorens, profesor Politechniki Gdańskiej. Funkcję sekretarza będzie pełnił architekt krajobrazu Rafał Mroczkowski.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym uczestnicy składają opracowania studialne. Dopiero spośród nich sędziwie wybiorą od 5 do 6 zespołów, które zostaną zaproszone do przesłania prac konkursowych. Pula nagród wynosi 500 tys. złotych. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 200 tys. zł, za miejsce drugie 150 tys. zł, a za miejsce trzecie 100 tys. zł. Dodatkowo zaplanowano trzy wyróżnienia po 50 tys. zł. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 27 stycznia, składania opracowań studialnych – 28 kwietnia, składania prac – 25 sierpnia. Ogłoszenie wyników przewidziano 14 września 2023 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: konkurs.operakrolewska.pl.

Stowarzyszenie Architektów Polskich przeprowadzi konkurs na Pałac Saski 29 listopada SARP podpisał umowę ze spółką Pałac Saski na zorganizowanie konkursu na projekt odbudowy Pałacu Saskiego. Szczegóły poznamy na początku przyszłego roku.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.
Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski zwyciężyli w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.