Architektura MuratorWydarzeniaTu mówi miasto: znamy program 6. edycji festiwalu MIASTOmovie

Tu mówi miasto: znamy program 6. edycji festiwalu MIASTOmovie

Już 26 września rozpoczyna się kolejna edycja największego przeglądu filmów o mieście i architekturze. W programie premiery i klasyki, m.in. „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy”, „Obywatelka Jane” czy „Duch Bauhausu”. Bilety na wszystkie projekcje już w sprzedaży.

Tu mówi miasto: znamy program 6. edycji festiwalu MIASTOmovie
Kadr z filmu „Do kogo należy miasto” w reżyserii Hansa Christiana Posta; fot. MIASTOmovie 6

MIASTOmovie, czyli najważniejszy w Polsce festiwal filmów o mieście i architekturze, odbędzie się między 26 a 30 września we Wrocławiu. Tegorocznym tematem przewodnim jest ulica w swoich różnorodnych aspektach. W programie filmowym widzowie znajdą m.in. dokument „Pixadores” autorstwa Amira Escandari, opowiadający o faweli Sabão na obrzeżach São Paulo, gdzie rozwinął się nierzadko powstający z narażeniem życia artystów typ graffiti zwany pixação oraz wyreżyserowany przez Barta Simpsona film „Brasilia. Projekt utopia”, którego bohaterem jest najsłynniejsze dzieło Oscara Niemeyera – modernistyczna stolica Brazylii.  W sekcji „Ulica” czeka nas także polska premiera dokumentu „Echa Stambułu" – twórczyni filmu, Gulia Frati, zabiera widzów do największego miasta Turcji i przedstawia im ulicznych handlarzy, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu.

Do programu MIASTOmovie po raz pierwszy trafił też film fabularny – rozgrywający się na amerykańskich bezdrożach „Florida Project” Seana Bakera. Pokazowi towarzyszyć będzie wykład architektów Aleksandry Czupkiewicz i Łukasza Wojciechowskiego, którzy pokażą, jak kształtuje się chaotyczna przestrzeń przedstawiona w filmie. Z kolei projekcji filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto” towarzyszyć będzie debata o odzyskiwaniu stolicy Dolnego Śląska dla pieszych, w której udział wezmą m.in. Grzegorz Piątek z Centrum Architektury oraz Tomasz Stefanicki, oficer pieszy w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Szósta edycja MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro. W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy” Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii, a także „BIG Time” Kaspara Astrupa Schrodera – portret duńskiego architekta Bjarke Ingelsa, a także jego znanej z innowacyjności pracowni. Szansę na nagrodę ma też stworzony przez Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha „Duch Bauhausu”, przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania oraz artystów, naukowców i architektów, jak również „Miasto słońca” w reżyserii Ratiego Oneli – opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Piątym konkursowym tytułem jest „Do kogo należy miasto?”, którego autor, Hans Christian Post, pokazuje transformację Berlina po zjednoczeniu Niemiec.

MIASTOmovie to też szereg wydarzeń pozafilmowych, w tym spotkania i prezentacje prac artystycznych oraz projektów badawczych pt. STREETdata, odbywające się w Recepcji przy ul. Ruskiej 46, czy spacery architektoniczne po wrocławskich ulicach. W trakcie festiwalu przewidziano ponadto kolejną odsłonę Bazarchu, czyli targów książek o architekturze i mieście organizowanych przez Centrum Architektury. „Architektura-murator” jest patronem medialnym MIASTOmovie. Szczegółowe informacje można znaleźć tu.

MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
MIASTOmovie 2019 – TOP 5. Filmy o architekturze, których nie możesz przegapić Ruszyła sprzedaż biletów na pokazy filmów festiwalu MIASTOmovie 2019. Prezentujemy hity siódmej edycji MIASTOmovie, czyli 5 najlepszych filmów o architekturze i mieście.
ArcyARCHIwizje – cykl wywiadów z architektami dostępny on-line ArcyARCHIwizje to cykl wywiadów z uznanymi polskimi projektantami, które prowadzi łódzki architekt Wojciech Wycichowski. Zarejestrowane rozmowy można już obejrzeć online.
MIASTOmovie 6 – relacja Pawła Floryna Festiwal MIASTOmovie ewoluuje. Zmienia się z każdą edycją, rozszerzając program o nowe wątki i uzupełniając inne odbywające się w tym samym czasie wrocławskie inicjatywy. Tegoroczne wydarzenie podsumowuje dla nas architekt Paweł Floryn.
Śląskie gwiazdy ekranu Budowana od 1967 roku i nigdy nieukończona dzielnica sanatoryjna Ustronia autorstwa Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka dla niektórych może wciąż stanowić arogancki akt w pejzażu. Zrealizowana została w czasach PRL-u, gdy na takie publiczne inwestycje nie szczędzono nakładów. Jednak, jak dowodzą autorzy nowo powstałego filmu poświęconego założeniu, Uzdrowisko. Architektura Zawodzia, mimo imponującej skali, mimo tego, że w Ustroniu zbudowano właściwie całe nowe miasto z drogami i mostami, przyroda nie została zniszczona. Architektura koegzystuje tu z naturą, o czym świadczą piękne ujęcia z lotu ptaka – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.