Architektura MuratorWydarzeniaUIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze

UIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze

28. kongres Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się w Kopenhadze w lipcu 2023 roku. To pierwsze tego typu spotkanie organizowane w kraju nordyckim.

UIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze.
Narodowe Akwarium Danii Blaa Planet, proj. 3XN, 2013; fot. Adam Mørk

UIA 2023 Kopenhaga, czyli 28. Światowy Kongres Międzynarodowej Unii Architektów, odbędzie się pod hasłem „Zrównoważona przyszłość – nie zostawiaj nikogo w tyle” (Sustainable Futures – Leave No One Behind). Tym razem architekci spotkają się w Kopenhadze, która w 2023 roku otrzyma też tytuł Światowej Stolicy Architektury UNESCO. Przez pięć dni, od 2 do 6 lipca, kilkadziesiąt tysięcy uczestników z całego świata dyskutować będzie nad przyszłością miast i wyzwaniami, jakie stoją przed metropoliami. Organizatorzy UIA 2023 Kopenhaga zapowiadają ponad 300 wydarzeń, w tym prelekcji, wystaw i prezentacji najnowszych osiągnięć i badań naukowych. Większość spotkań odbędzie się na terenie Bella Center w Ørestad, między centrum Kopenhagi i portem lotniczym.

Program kongresu podzielono na sześć bloków tematycznych odnoszących się do tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: Design for Climate Adaptation, Design for Rethinking Resources, Design for Resilient Communities, Design for Health, Design for Inclusivity i Design for Partnerships of Change. Każdemu z bloków przewodniczy inny, dwuosobowy zespół. Wśród prowadzących znaleźli się Billie Faircloth i Maibritt Pedersen Zari, Carlo Ratti i Mette Ramsgaard Thomsen, Anna Rubbo i Juan Du, Arif Hasan i Christian Benimana, Magda Mostafa i Ruth Baumeister oraz Sandi Hilal i Merve Bedir.

Nikt nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać globalnych problemów związanych z ochroną klimatu. Ale jeśli będziemy współpracować, budować i dzielić się wiedzą ponad granicami państw i między dyscyplinami, możemy znacząco przyczynić się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – mówi architektka Natalie Mossin, przewodnicząca Kongresu UIA 2023, a jednocześnie kierowniczka w Instytucie Architektury i Technologii Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. UIA zrzesza obecnie ok. 1,3 mln architektów reprezentujących lokalne organizacje i stowarzyszenia z ponad 100 krajów świata.

Światowe Kongresy UIA odbywają się co trzy lata. Pierwszy zorganizowano w 1948 roku w Lozannie, gdzie Międzynarodowa Unia Architektów została powołana do życia. W 1981 roku wydarzenie miało miejsce w Warszawie.

UIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze.
Logotyp Światowego Kongresu UIA 2023 Kopenhaga; il. serwis prasowy
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Miasto dzieci - przedszkole w Kopenhadze Dania od lat króluje w Europie pod względem liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach. Słynie też z najbardziej niekonwencjonalnych placówek i metod wychowawczych, stawiając na naukę przez eksperymentowanie i eksplorowanie przyrody, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Do takich aktywności zachęca między innymi oddane niedawno do użytku największe publiczne przedszkole we Frederiksbergu, dzielnicy Kopenhagi.
Tagi:
UIA
Autor: Piotr Prus
UIA 2021 Rio – Światowy Kongres UIA w Rio de Janeiro. Paneliści, tematy, terminy 27. kongres Międzynarodowej Unii Architektów UIA 2021 Rio rozpoczyna się w poniedziałek 22 marca. Wśród prelegentów m.in. Paulo Mendes da Rocha, Eduardo Souto de Moura, Francis Keré czy Elizabeth de Portzamparc.
World Capital of Architecture – zaprojektuj logo stolicy architektury Międzynarodowa Unia Architektów (UIA) ogłosiła konkurs na logotyp Światowej Stolicy Architektury. Główna nagroda wynosi 3000 euro!
Rio de Janeiro World Capital of Architecture 2020 Rio de Janeiro będzie pierwszą w historii Światową Stolicą Architektury. To wspólna inicjatywa UNESCO i Międzynarodowej Unii Architektów (UIA).
Kongres UIA w Seulu Przez cztery dni wykłady, seminaria tematyczne i debaty trwały od rana do wieczora. Równolegle można było oglądać wystawy zarówno stricte architektoniczne, jak i komercyjne. To wszystko buduje obraz współczesnej architektury. Nie do pominięcia jest okazja bezpośredniego kontaktu z kolegami ze wszystkich stron świata. UIA zrzesza bowiem organizacje architektów ze 120 krajów, reprezentujące około miliona członków – sprawozdanie Krzysztofa Chwaliboga.
UIA Gold Medal dla Toyo Ito Japoński architekt Toyo Ito został dwunastym laureatem Złotego Medalu Międzynarodowej Unii Architektów (UIA Gold Medal). Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 6 września podczas 26. kongresu UIA w Seulu.
Nowa ekologiczna urbanistyka dla Seulu. Konkurs UIA Post-Human Urbanity – taki tytuł nosi organizowany przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA) ideowy konkurs dla studentów i młodych projektantów. Mają oni przedstawić wizję organicznego habitatu, w którym ludzie i ich miejska infrastruktura współistnieją harmonijnie z naturą.