Architektura MuratorWydarzeniaUpper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group

Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group

U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.

Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group
Zespół Upper One w Warszawie, proj. medusa group
Upper OneWarszawa, al. Jana Pawła II 23
AutorzyMedusa Group, MHM, architekci Łukasz Zagała, Przemo Łukasik, Florian Molzbichler, Sebastian Haselsteiner
Współpraca autorskaDawid Beil, Miłosława Niezgoda, Aleksandra Nowak, Marko Maric, Magdalena Tamoń-Będkowska, Monika Rychlicka-Borzechowska, Maciej Rudecki, Joanna Jakimiuk, Magdalena Cichosz, Katarzyna Bobrowska, Patrycja Stołtny-Sapko, Natalia Duczmal, Jacek Pisarczyk, Kamil Szołtysek, Michał Sokołowski, Aleksandra Mazur, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Michał Gawron, Damian Mikrut, Adil Krasniqi
KonstrukcjaBuro Happold
InstalacjeBuro Happold
Generalny wykonawcaSTRABAG
InwestorSTRABAG
Projekt (data)2019-2022
Projekt fasadyStudio Profil

W ramach inwestycji pod nazwą Upper One powstaną w sumie dwa obiekty: 34-kondygnacyjny biurowiec i 17-kondygnacyjny hotel, oferujące odpowiednio 36 tys. i około 11 tys. m² powierzchni użytkowej. Deweloper otrzymał już pozwolenia na wyburzenie stojącego w tym miejscu budynku Atrium International, zrealizowanego w 1995 roku według projektu Biuro Kazimierski i Ryba. Notabene przeznaczony do rozbiórki obiekt zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy 1989-1995 w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.

Kompleks Upper One zaprojektowała śląska pracownia medusa group. Jak tłumaczą autorzy, nowy budynek będzie wyróżniać rzeźbiona światłem, asymetryczna fasada, pulsująca ruchem pięciu przeszklonych wind. Projektowanie obiektów wysokościowych nakłada na projektantów bardzo dużą odpowiedzialność za określenie jakości przestrzeni oglądanej z odległych widoków i perspektyw. Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od ronda ONZ. Lokalizacja ta była dla nas inspiracją dla zaprojektowania „żywej” fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które, będąc w ruchu, ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna, a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku. Jako projektanci mamy nadzieję, że obiekt wpisze się we współczesny krajobraz Warszawy – mówi Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni medusa group.

Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group
Zespół Upper One w Warszawie, proj. medusa group

W biurowcu znajdzie się w sumie osiem wind typu double-deck (trzy wewnętrzne i pięć przeszklonych), które obsłużą dwa piętra jednocześnie. Na najwyższych kondygnacjach zaplanowano dostępne dla najemców tarasy widokowe. Projekt, oprócz 34 kondygnacji naziemnych, zakłada również pięć podziemnych. Przewidziano tam m.in. 219 miejsc parkingowych, w tym punkty do ładowania samochodów elektrycznych. Jak zapowiada STRABAG, dzięki podzieleniu zabudowy na dwa osobne obiekty warszawiacy zyskają piesze przejścia łączące al. Jana Pawła II z ul. Ciepłą i osiedlem za Żelazną Bramą. Zwiększy to także dostępność punktów usługowych na tyłach Upper One. W ramach inwestycji powstanie też zielona strefa odpoczynku oraz niewielki amfiteatr.

Energia do ogrzewania i chłodzenia Upper One pozyskiwana będzie m.in. ze źródeł podziemnych. Oprócz systemów geotermalnych obiekt zaopatrzony będzie w wiele rozwiązań proekologicznych i proużytkowych pozwalających inwestorowi ubiegać się o certyfikaty LEED Platinum i WELL Building Standard oraz „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja. Dla STRABAG Real Estate to niezwykle ważny i ekscytujący moment. Jako deweloper oferujemy Warszawie nowoczesny pod kątem architektury, designu i podejścia do technologii obiekt w niezwykle atrakcyjnej, ale i symbolicznej lokalizacji. To dokładnie tutaj, przy al. Jana Pawła II 23, w latach 90. kształtowała się kultura biznesowa stolicy. Stary biurowiec nie sprostał próbie czasu, a rozwoju gospodarczego miasta nie da się zatrzymać. Rozpoczynamy zatem nowy etap w historii tej lokalizacji, który nazwaliśmy Upper One. Naszą ambicją jest, aby odpowiedzieć na niewykorzystany dotąd potencjał działki oraz rosnącą w Warszawie aktywność najemców. Wierzymy, że wysoki na 131,5 metra biurowiec, pierwszy w kraju wyposażony w system geotermii oraz wiele rozwiązań proekologicznych, zdefiniuje nowy standard miejsca pracy i wyznaczy trendy dla branży nieruchomości na kolejne lata – zapowiada Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający STRABAG Real Estate w Polsce.

Generalnym wykonawcą Upper One, odpowiedzialnym także za prace rozbiórkowe, jest spółka budowlana STRABAG. Rozbiórka Atrium International rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku. Zakończenie realizacji planowane jest na rok 2026.

Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group
Zespół Upper One w Warszawie, proj. medusa group
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Dobiega końca realizacja osiedla Mieszkaj w Mieście według projektu pracowni medusa group. W ciągu siedmiu lat w północno-zachodniej części Krakowa powstała zupełnie nowa, samowystarczalna dzielnica mieszkaniowo-usługowa.
O tym się mówi: Bijące serce Krystyny W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.
Nowe łódzkie lofty projektu pracowni medusa group Startuje budowa loftów na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Metamorfozę przejdą dwa historyczne budynki w północnej części kompleksu. Za projekt przebudowy odpowiada śląska pracownia medusa group.
Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group Budynek D w zespole Nowy Rynek w Poznaniu stanowi doskonały przykład realizacji, w której zapewnienie komfortu użytkownikom idzie w parze z troską o środowisko naturalne. Dzięki zamontowaniu na fasadzie selektywnego szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® SKN 165 II, w znaczącym stopniu zmniejszyło się zapotrzebowanie energetyczne budynku. Ciepło dostarczane przez słońce jest blokowane, sprawiając, że wnętrza nie wymagają dodatkowego zastrzyku energii do schładzania w okresie letnim. Właściwości termoizolacyjne przeszklenia ograniczają także straty ciepła zimą, a dodatkowo gwarantuje ono optymalny dostęp światła dziennego przez cały rok.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Nowa siedziba CD Projekt według śląskiej pracowni medusa group Na warszawskiej Pradze powstaje nowy kampus firmy CD Projekt. Wyróżniać go będzie drewniana konstrukcja tarasów, zieleń na elewacjach oraz strefa sportowo-rekreacyjna na dachu. Czy zespół nowych budynków autorstwa śląskiej pracowni medusa group ma szansę powtórzyć sukces siedziby wydawnictwa Agora projektu Jemsów?