Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Urbanistyka i współczesna architektura Warszawy. Miasto zrobione z przemysłem

2014-02-21 14:49

W najbliższą sobotę (22 lutego 2014) i poniedziałek (24 lutego) Koło naukowe gospodarki przestrzennej SPATIUM Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na szóste z cyklu Spotkań Urbanistycznych. Warsztaty i konferencja z udziałem specjalistów – architektów, urbanistów i przedstawicieli innych dyscyplin – w całości poświęcone będą tematyce włączania przemysłu do zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Urbanistyka XXI wieku w Polsce często opiera się na rewitalizacji obszarów przemysłowych. Na tych terenach powstają centra handlowe, budownictwo mieszkalne czy obiekty kulturalne i rekreacyjne. Trendy te, choć zauważane tak w Polsce, jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych, niemal w całości odrzucają przemysłową przeszłość danego obszaru i prowadzą do zaniku jego tożsamości.Na przełomie dziejów przemysł był integralną częścią przestrzeni miejskiej. Przenikał ją, wpływał na rozwój infrastruktury i zabudowy. Można powiedzieć, że postęp industrializacji zawsze ciągnął za sobą postęp urbanizacji. Studenci wraz z ekspertami będą starali się odpowiedzieć na pytanie, gdzie w urbanistyce i planowaniu przestrzennym jest miejsce dla fabryk, kominów, hali produkcyjnych.Podczas sobotnich warsztatów uczestnicy poznają historię i plany zagospodarowania wybranego wcześniej terenu przemysłowego, następnie opracują koncepcję urbanistyczną jego ponownej industrializacji i spróbują pokazać, jakie oni wprowadziliby rozwiązania. Specjaliści podsuną im najnowsze trendy w zagospodarowaniu przestrzennym terenów przemysłowych. Konferencja pod tytułem Zrobione z przemysłem odbędzie się w poniedziałek 24 lutego. Gościem specjalnym VI Spotkania Urbanistycznego będzie Krzysztof Nawratek z University of Plymouth, członek jury wybierającego polskiego kandydata na Biennale 2014. Zarówno warsztaty, jak i konferencja odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Szczegóły i zapisy na wydarzenie na stronie: urbanistyka.wgsr.uw.edu.pl.- Kuba KodłubajZrobione z przemysłem22, 24 lutego 2014Dom Spotkań z Historią ul. Kariowa 20, Warszawa

Współczesna architektura Warszawy: co robić z terenami poprzemysłowymi i budynkami, które sie na nich znajdują?

i

Autor: Archiwum Architektury Współczesna architektura Warszawy: co robić z terenami poprzemysłowymi i budynkami, które sie na nich znajdują?