VI Weekend Architektury w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury

VI Weekend Architektury w Gdyni

2016-07-18 14:20

14 spacerów szlakiem gdyńskiego modernizmu, liczne spotkania z architektami oraz program projekcji filmowych - przed nami VI edycja Weekendu Architektury w Gdyni!

Weekend Architektury w Gdyni co rok przyciąga miłośników modernizmu z Trójmiasta i całej Polski. Celem odbywającego się cyklicznie festiwalu jest jednak nie tylko popularyzacja architektury nowoczesnej, lecz także zagadnień związanych z rozwojem współczesnych miast i metropolii. Czterodniowy program festiwalu obejmuje kilkadziesiąt otwartych, bezpłatnych wydarzeń rozgrywających się głównie w Śródmieściu Gdyni.

Tradycyjny spacer otwarcia poprowadzi w tym roku dr hab. arch. inż. Jolanta Maria Sołtysik, wybitna znawczyni modernizmu gdyńskiego i europejskiego. Ponadto zaplanowano 14 spacerów tematycznych prowadzonych przez pasjonatów, architektów oraz przeszkolonych przewodników Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Wiele z nich połączonych będzie z oglądaniem rzadko dostępnych wnętrz budynków.

Z kolei w ramach trzydniowych Archi Prelekcji - spotkań z udziałem ekspertów, badaczy architektury oraz projektantów z Polski i Trójmiasta - zaplanowano wykłady Małgorzaty Pizio-Domicz i Antoniego Domicza (M. i A. Domicz pracownia architektury z Opola), Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego (JEMS Architekci z Warszawy), a także Krzysztofa Kozłowskiego (Warsztat Architektury. Pracownia autorska z Sopotu) oraz Tomasza Janiszewskiego (BJK Architekci z Gdyni).

W ramach programu bezpłatnych projekcji uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć m.in. filmy o modernistycznych miastach niemieckich (Miasta Modernizmu), eksperymentach architektonicznych w Azji oraz produkcje polskie, takie jak Neon czy Szklane Miasta.

W czasie Weekendu Architektury zaprezentowane zostaną również autorskie wizje młodych projektantów w ramach konkursu pt. "Współczesny Salon Gdyński", oraz wyniki cieszącego się ogromnym zainteresowaniem konkursu fotograficznego pt. "Gdyński Modernizm w Obiektywie".

VI Weekend Architektury w Gdyni25-28 sierpnia 2016Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej festiwalu.