Architektura MuratorWydarzeniaVI Weekend Architektury w Gdyni

VI Weekend Architektury w Gdyni

14 spacerów szlakiem gdyńskiego modernizmu, liczne spotkania z architektami oraz program projekcji filmowych - przed nami VI edycja Weekendu Architektury w Gdyni!

VI Weekend Architektury w Gdyni

Weekend Architektury w Gdyni co rok przyciąga miłośników modernizmu z Trójmiasta i całej Polski. Celem odbywającego się cyklicznie festiwalu jest jednak nie tylko popularyzacja architektury nowoczesnej, lecz także zagadnień związanych z rozwojem współczesnych miast i metropolii. Czterodniowy program festiwalu obejmuje kilkadziesiąt otwartych, bezpłatnych wydarzeń rozgrywających się głównie w Śródmieściu Gdyni.

Tradycyjny spacer otwarcia poprowadzi w tym roku dr hab. arch. inż. Jolanta Maria Sołtysik, wybitna znawczyni modernizmu gdyńskiego i europejskiego. Ponadto zaplanowano 14 spacerów tematycznych prowadzonych przez pasjonatów, architektów oraz przeszkolonych przewodników Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Wiele z nich połączonych będzie z oglądaniem rzadko dostępnych wnętrz budynków.

Z kolei w ramach trzydniowych Archi Prelekcji - spotkań z udziałem ekspertów, badaczy architektury oraz projektantów z Polski i Trójmiasta - zaplanowano wykłady Małgorzaty Pizio-Domicz i Antoniego Domicza (M. i A. Domicz pracownia architektury z Opola), Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego (JEMS Architekci z Warszawy), a także Krzysztofa Kozłowskiego (Warsztat Architektury. Pracownia autorska z Sopotu) oraz Tomasza Janiszewskiego (BJK Architekci z Gdyni).

W ramach programu bezpłatnych projekcji uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć m.in. filmy o modernistycznych miastach niemieckich (Miasta Modernizmu), eksperymentach architektonicznych w Azji oraz produkcje polskie, takie jak Neon czy Szklane Miasta.

W czasie Weekendu Architektury zaprezentowane zostaną również autorskie wizje młodych projektantów w ramach konkursu pt. "Współczesny Salon Gdyński", oraz wyniki cieszącego się ogromnym zainteresowaniem konkursu fotograficznego pt. "Gdyński Modernizm w Obiektywie".

VI Weekend Architektury w Gdyni
25-28 sierpnia 2016
Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej festiwalu.


Tagi:
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.