W jak Wrocław

i

Autor: Archiwum Architektury Znak graficzny wystawy: Jakub Stępień/Hakobo

W jak Wrocław

2020-10-08 15:14

Wspólne dobro: W to wystawa o wrocławskiej literze W, jednym z najbardziej charakterystycznych tamtejszych miejskich symboli.

Wystawa na czasie. Gdy nie ma innego wyjścia, wracamy na własne podwórko. Szukamy przejawów witalności, wrocławskości i bezinteresowności w naładowanej komercją przestrzeni miasta. W skrócie: szukamy wspólnego dobra. Jego emblematem jest zaskakująco odporna i energiczna litera W, jako żelazny punkt w rejestrze wrocławskiej ikonografii, który był, jest i będzie w modzie – tak wyjaśniają ideę ekspozycji organizatorzy. Jest ona okazją do prześledzenia różnorodności projektowania i wykorzystania litery W na przykładzie ponad 70 prac  zaprezentowanych w formie lightboxów. Koncepcja pokazu bazuje na publikacji poświęconej wrocławskim literom W o tytule V+V. Wademecum, wydanej przez Autora W. Twórcami tej kolekcji są Łukasz Walawender i Marian Misiak, projektanci i propagatorzy lokalnej kultury wizualnej.

W aranżacji wystawy autorstwa Marty Smektały wykorzystano projekty architekta Jakuba Szczęsnego, pochodzące z ekspozycji Działania na terenie zaludnionym (2013). Kontynuujemy w ten sposób naszą praktykę twórczego przeobrażania elementów scenograficznych, troszcząc się jednocześnie o minimalizację odpadów - dodają organizatorzy. Jako wydarzenie towarzyszące zaplanowano wykład Iwony Kałuży zatytułowany Wspólne dobro: wykład o wizualności miasta w oparciu o historię litery “W” (29 października, godz. 18.00). Kuratorką wystawy Wspólne dobro: W jest Kalina Zatorska - pomysłodawczyni inicjatywy Autor W.

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

Wystawa: 9 października 2020 - 3 stycznia 2021

Wykład: 29 października, godz. 18.00

www.bwa.wroc.pl