Architektura MuratorWydarzeniaW Polsce powstał supernowoczesny biurowiec oszczędzający aż dwie trzecie energii

W Polsce powstał supernowoczesny biurowiec oszczędzający aż dwie trzecie energii

Jak przystało na inteligentny budynek, biurowiec pracuje tylko w dni robocze – weekendy ma wolne.

System BMS kontroluje temperaturę wnętrza i decyduje o dodatkowym chłodzeniu lub grzaniu. Oprócz pompy ciepła i specjalnych warstw izolacji, nowy obiekt ma rzadko jeszcze spotykany w Polsce system ogrzewania stropowego BKT z funkcją chłodzącą (nie potrzeba ani c.o., ani klimatyzacji - zanurzonymi w żelbetowych stropach rurami BKT płynie gorąca lub zimna woda). Dzięki takim rozwiązaniom oszczędza aż dwie trzecie energii. Siedziba Euro-Centrum o powierzchni 2404 m² powstała na terenie katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego i kosztowała 10,5 mln złotych, czyli nie więcej niż standardowy biurowiec. Projektantem budynku jest Sławomir Kostur z pracowni Projekt Grupa, który oparł się na pomyśle austriackiego Weizer Energie-Innovations-Zentrum.

Informacje: www.euro-centrum.com.pl


Czytaj także:

Kulturalne wakacje 2009
Japończycy zachwyceni polską architekturą

Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.
Neopark – ekologiczny kompleks biurowy autorstwa JEMS Architekci Na warszawskim Dolnym Mokotowie powstał kolejny biurowiec. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową.