Architektura MuratorWydarzeniaW Polsce powstał największy na świecie dom dla owadów. Właśnie trafił do księgi Guinnessa

W Polsce powstał największy na świecie dom dla owadów. Właśnie trafił do księgi Guinnessa

Największy na świecie dom dla owadów zaprojektował architekt Paweł Wołejsza we współpracy z Igorem Siedleckim, edukatorem przyrodniczym specjalizującym się w badaniu owadów. W październiku konstrukcja została oficjalnie wpisana do księgi rekordów Guinnessa.

W Polsce powstał największy na świecie dom dla owadów. Właśnie trafił do księgi Guinnessa
Największy na świecie dom dla owadów, proj. Paweł Wołejsza, Igor Siedlecki; fot. Krzysztof Burski, dzięki uprzejmości Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Największy na świecie domek dla owadów

W maju tego roku 70 firm skupionych w Polskim Związku Firm Deweloperskich postanowiło zaangażować się w projekt realizacji największego na świecie domku dla owadów. Po konsultacji z edukatorem przyrodniczym Igorem Siedleckim okazało się, że jedna wielka konstrukcja stwarzałaby wiele zagrożeń, takich jak rozprzestrzenianie się chorób wśród owadów lub ich wzajemne zwalczanie się. Zdecydowano więc o budowie modułowego obiektu składającego się ze 150 mniejszych domków, które następnie  można byłoby wykorzystać w wielu różnych lokalizacjach. Konstrukcję, w ścisłej współpracy z Igorem Siedleckim, zaprojektował architekt Paweł Wołejsza. Największą trudnością było zrealizowanie geometrii obiektu tak, aby pełniła swoją docelową funkcje, ale żeby nie generowała zbyt wielu odpadów. Wielkość domków odpowiada więc płytom sklejki, a ich poszczególne boki, półki, elementy stanowią podział geometryczny kilku płyt – tłumaczy Wołejsza.

Czytaj też: Miejski ul we Wrocławiu – wyniki konkursu na projekt dworcowej pasieki |

Budowa największego na świecie domku dla owadów o kubaturze 89,37 m³ rozpoczęła się 21 maja 2021 roku. Obiekt stanął na Płycie Desantu 3. Dywizji Piechoty w Warszawie. Pod względem wielkości pobił dotychczasowego rekordzistę z Wielkiej Brytanii, którego kubatura wynosiła 81,26 m³. Zgodnie z zapowiedziami, konstrukcję następnie podzielono. Poszczególne moduły domków stanęły na terenie inwestycji deweloperskich w całej Polsce, a także w miejskich parkach w Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku i Wrocławiu.

Staraniem PZFD po kilku miesiącach potrzebnych na weryfikację, uzupełnieniu dokumentacji i dostarczeniu dowodów polski dom dla owadów został oficjalnie wpisany do księga rekordów Guinnessa. Cieszymy się, że możemy przyznać tytuł największego domu dla owadów księgi rekordów Guinnessa Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich. Jest to fantastyczne osiągnięcie, które promuje edukację i świadomość dotyczącą bioróżnorodności oraz łączy społeczności w celu realizacji celów organizatorów. To doskonały projekt, który pokazuje wszechstronność i moc bicia rekordów z korzyścią dla środowiska – komentuje Neil Foster, wiceprezes EMEA APAC, Guinness World Records.

Firmy zaangażowane w akcję budowy największego na świecie domku dla owadów

Domki dla owadów, które tworzyły konstrukcję największego na świecie obiektu tego typu, znajdują się na terenie inwestycji mieszkaniowych, biurowych, magazynowych i handlowych następujących firm: 7R, Aereco, AMA-BUD, Anteris, Apro Investment, Archicom Polska, Atal, Aurec Home, Aviator, Budomal, CDF Architekci, Constructa Plus, Cordia, Dantex, Decoroom, Develia, Dom Development, Dynamix, Eiffage Immobilier, Equilis, Euro Styl, Fortis, Fracthon, GH Development, Greenbud, Habitat, Hammermed Nieruchomości, HB Reavis, Interparking, Invest Komfort, Inwestycje Wielkopolski, JDM, KDM Deweloper, Kombinat Budowlany, MLP, Monday Development, Murapol, Nexity, NNV – nieruchomości-online, obido Polska, PCG, Polnord, Robyg, Ronson Development, SGI, Skanska, SP Invest, Spectra Development, Stocznia Cesarska, Struxi, TDJ Estate, Trei Real Estate, Tryboń PPI, Unidevelopment, Vastint, VFM Real Estate, Warsaw Property Partners, Velux, Wawel Service, Yareal, Żagiel Dom.

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Climate Leadership: nabór do 3. edycji programu dla firm na rzecz klimatu Climate Leadership to pierwsza inicjatywa w Polsce na rzecz zintensyfikowania działań w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych. W  dwóch dotychczasowych edycjach do programu przystąpiło już 26 firm. „Architektura-murator” jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Architektura dla klimatu: kryteria oceny Architekci stają dziś przed wyzwaniem takiego zaprojektowania tkanki miejskiej i pojedynczego budynku, aby z jednej strony stworzyć środowisko odporne na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, a z drugiej przyjazne do życia dla mieszkańców. Jerzy Kwiatkowski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW o nowych wyzwaniach dla architektury i jej ewaluacji w kontekście zmiany klimatu.
Architektura kryzysu klimatycznego i Architects Declare – debata o strategiach i trudnościach w projektowaniu „Architektura kryzysu klimatycznego” to spotkanie dotyczące inicjatywy Architects Declare. Projektanci opowiedzą, jakie kroki zostały podjęte w celu realizacji założeń apelu, a także o trudnościach, które rodzi projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Koronawirus a klimat: wpływ pandemii koronawirusa na środowisko Jaki wpływ wywiera koronawirus na klimat? Czy pandemia przyczyni się do większego zużycia energii? A może poprawy jakości powietrza? Czy grozi nam rekordowa produkcja odpadów z plastiku? Siedem pytań do dr. Krystiana Szczepańskiego, dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Spółdzielcy dla klimatu – warsztaty Spółdzielnie mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie architektury, w tym jej dostosowanie do współczesnych wyzwań klimatycznych. W Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak rozpoczyna się cykl warsztatów dla przedstawicieli warszawskich spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych